Uzależnienie alkoholowe to choroba, która w dalszym ciągu badana jest przez wielu lekarzy i terapeutów, którzy szukają jeszcze skuteczniejszych sposobów na pomoc swoim pacjentom.

Na przestrzeni lat przeprowadzonych zostało wiele badań i eksperymentów, na podstawie których specjaliści od leczenia odwykowego byli w stanie określić, które z proponowanych metod są bezpiecznie oraz skutecznie zwalczają chorobę alkoholową. Aktualnie uznaje się, że tylko kompleksowe leczenie odwykowe przynosi oczekiwane efekty, a więc należy wykorzystać zarówno metody farmakologiczne, jak i terapeutyczne. Wśród najczęściej stosowanych metod farmakologicznych wymienić można odtruwanie alkoholowe oraz wszywkę alkoholową Esperal. 

Pierwsza z metod polega na przerwaniu ciągu alkoholowego oraz na poprawie stanu zdrowia pacjenta, natomiast druga z nich to metoda, dzięki której alkoholik może pozostać w abstynencji przez wiele miesięcy.

Co to jest wszywka alkoholowa Esperal?

Esperal Inowrocław ma postać tabletek, w których głównym składnikiem jest substancja chemiczna Disulfiram. Odpowiada on za działanie wszywki oraz za jej skuteczność. Disulfiram powoduje zaburzenia w procesach metabolicznych wątroby, powodując, że nie jest ona w stanie prawidłowo wydalić alkoholu etylowego z ciała człowieka. Takie blokowanie enzymu odpowiedzialnego za dehydrogenazę etanolu sprawia, że alkoholik zaczyna odczuwać wiele nieprzyjemności, które porównywalne są do ostrego zatrucia toksynami alkoholowymi. Wszywka alkoholowa Esperal zaliczana jest do metod awersyjnych, a więc takich, które swoim działaniem odstraszają od alkoholu. 

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa Inowrocław to skuteczne wsparcie w leczeniu choroby alkoholowej. W trakcie terapii wszywką za każdym razem, gdy w ciele osoby uzależnionej znajdzie się alkohol etylowy, wszywka uruchamia swoje działanie i już po kilku lub kilkunastu minutach wywołuje nieprzyjemnie objawy psychosomatyczne. Do najczęściej pojawiających się objawów zaliczyć można niewątpliwie bóle głowy oraz brzucha, nudności, wymioty, spadek nastroju, lęki, niepokój, a także kołatanie serca i skoki ciśnienia tętniczego. Wszystkie te objawy powodują na tyle silny dyskomfort, że alkoholik następnym razem bardzo dobrze zastanowi się czy jego głód alkoholowy jest na tyle silny, by nie mógł się powstrzymać od sięgnięcia po kieliszek.

Z czego wynika skuteczność wszywki alkoholowej?

Skuteczność wszywki alkoholowej Esperal można przypisać jej działaniu awersyjnemu. Za każdym razem w trakcie działania w ciele Disulfiramu i pojawienia się w nim etanolu, wszywka rozpoczyna wywoływanie objawów zatrucia alkoholowego. Alkoholik woląc uniknąć ponownego przechodzenia przez kilkugodzinną gehennę, zacznie stronić od alkoholu, aż w końcu zacznie przyzwyczajać się do życia w abstynencji. Dodatkowo warto wiedzieć, że zabieg wszycia wszywki alkoholowej będzie skuteczny tylko wtedy, gdy pacjent będzie chciał zmienić swoje życie. Zaszywanie się pod presją najbliższych jest złym pomysłem, gdyż w takich przypadkach alkoholik najczęściej sięgać będzie po alkohol, a spożycie go w dużych ilościach w połączeniu z Disulfiramem może być zagrożeniem nawet dla jego życia!

Przeciwwskazania do zabiegu zaszycia

Choć zabieg wszycia wszywki alkoholowej to bardzo popularna pomoc w leczeniu choroby alkoholowej, nie każdy może pozwolić sobie na wsparcie Disulfiramu. Istnieje kilka przeciwwskazań, przez które pacjent będzie musiał poradzić sobie bez wszywki w swojej drodze ku zdrowiu. Są to przede wszystkim uczulenia na Disulfiram oraz pozostałe składniki tabletek, a także choroby układu krążeniowego, nerek czy wątroby. Jakiekolwiek zaburzenia krzepliwości krwi lub zaburzenia psychiczne również mogą przeszkodzić we wszyciu wszywki. U kobiet nie wolno umieszczać Disulfiramu w ciele w trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Zabieg implantacji wszywki

Przeprowadzenie zabiegu wszycia wszywki alkoholowej to zabieg z zakresu mikrochirurgii, który trwa około 30 minut w przypadku, gdy podejmuje się go odpowiednio wykształcony specjalista. Jak przebiega procedura wszycia wszywki alkoholowej Esperal?

  1. Na wstępie przeprowadzany jest wywiad medyczny, który ma na celu ustalenie między innymi stanu zdrowia pacjenta, jego stopnia uzależnienia od alkoholu oraz wyniszczeń, które spowodował. W trakcie takiej wizyty lekarz sprawdza, czy nie występują żadne przeciwwskazania, a jeśli nie, ustala odpowiednią ilość leku dla pacjenta oraz ustala termin zabiegu wszycia wszywki. 
  2. W dzień zabiegu należy stawić się w stanie całkowitej trzeźwości, nie należy spożywać alkoholu na minimum 24 godziny przed zabiegiem, gdyż zdyskwalifikuje to pacjenta z przeprowadzenia wszycia wszywki.
  3. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, by ten nie odczuwał żadnego bólu oraz dyskomfortu.
  4. Gdy znieczulenie zacznie już działać, lekarz nacina skórę ostrym i sterylnym narzędziem na pośladku lub pod łopatką, a następnie wprowadza podskórnie odpowiednią ilość tabletek z Disulfiramem.
  5. Na zakończenie zabiegu lekarz zakłada na powstałą ranę szwy oraz opatrunek. Pacjent jeszcze tego samego dnia może udać się do domu.
  6. Przed powrotem do domu lekarz przekazuje pacjentowi wszystkie wskazania do dbania o ranę pozabiegową oraz informuje go o skutkach spożycia alkoholu w trakcie terapii awersyjnej. Wydawane jest również zaświadczenie potwierdzające przejście zabiegu.
  7. W przypadku wyboru szwów nierozpuszczalnych, pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną po około tygodniu od przeprowadzenia zabiegu, w trakcie której zostaną mu zdjęte szwy.

Zalety wszywki alkoholowej

Główną zaletą wszywki alkoholowej jest jej skuteczna pomoc w zachowaniu trzeźwości. Dzięki temu alkoholik zaczyna zauważać pozytywy życia w abstynencji i może rozpocząć wdrażanie w swoje życie nowych, zdrowych nawyków, dzięki którym łatwiej mu będzie powrócić do równowagi ciała i ducha. W trakcie działania wszywki alkoholowej i bycia w trzeźwości, osoba uzależniona powinna rozpocząć dalszą terapię odwykową, co z pomocą w postaci Esperalu będzie o wiele łatwiejsze. Wszywka alkoholowa działa od 8 do nawet 12 miesięcy, lecz w razie konieczności można zabieg powtórzyć.

Czy Esperal jest bezpieczny?

Zastosowanie Esperalu jako pomoc w leczeniu alkoholizmu to bezpieczna metoda, pod warunkiem, że zabieg przeprowadza doświadczony specjalista w sterylnych warunkach, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Przed wydaniem zgody na zabieg, lekarz przeprowadza z pacjentem rozmowę, z której jest w stanie wywnioskować czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do umieszczenia tabletek z Disulfiramem w ciele. 

Dodatkowo, należy pamiętać, że w trakcie terapii wszywką pacjenta obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, również takiego, który znajduje się w ciastach czy cukierkach. Korzystanie z produktów na skórę, które mają w swoim składzie alkohol, również wywołują reakcję disulfiramową, a więc należy wystrzegać się takich produktów jak płyny do płukania ust, perfumy czy syropy na kaszel na bazie etanolu.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

O Autorze
Administrator

Administrator - to ja. Pasjonuję się dobrą książką, internet to moja kraina. Lubię spędzać wolne chwile w górach i nad morzem. Zaś prywatnie cenię najbliższych za wsparcie, jakie mi okazują na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne w Serwisie