Wszywka alkoholowa Tarnów pomaga wyjść z uzależnienia - foto

Wszywka alkoholowa Tarnów pomaga wyjść z uzależnienia

Osoby uzależnione często bezskutecznie szukają pomocy w utrzymaniu całkowitej abstynencji. Niestety niemalże każda próba kończy się fiaskiem. Zdarza się, że z powodu złamania abstynencji rezygnują oni nawet z psychoterapii, wracając do picia alkoholu.

W takich przypadkach z pomocą przychodzi farmakologia. Istnieją medykamenty, które pomagają skutecznie uzależnionym wytrwać w trzeźwości. Najskuteczniejszym lekiem wspomagającym kompleksowe leczenie alkoholizmu jest wszywka alkoholowa Tarnów. Wszywka alkoholowa działa na tyle mocno i intensywnie, że skutecznie pozwala wytrwać w abstynencji. Niezaprzeczalnym jej atutem jest to, że pacjent nie musi przejmować się, że zapomni wziąć tabletkę. Esperal wszywany jest pod skórę pacjenta i działa przez rok czasu. 

Wszywka alkoholowa Esperal – skuteczność terapeutyczna

Leczenie uzależnienia od alkoholu nie polega tylko na wykonaniu zaszycia alkoholowego. Lek jakim jest Esperal to skuteczna pomoc, aby uzależniony mógł wytrwać przez cały okres terapii w całkowitej trzeźwości. Po zakończeniu działania wszywki uzależnieni przyzwyczajają się do życia w trzeźwości i potrafią żyć bez alkoholu. Oznacza to, że wszywka spełnia prawidłowo swój cel działania i warto się na nią zdecydować. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym, który trwa całe życie. Wszywka w wielu przypadkach jest najlepszym wsparciem w terapii alkoholowej, jeżeli uzależniony potrzebuje tego rodzaju wsparcia w utrzymaniu abstynencji. Sama w sobie jednak nie stanowi 100% rozwiązania problemów z alkoholem. Po wykonaniu zaszycia pacjent powinien zgłosić się na psychoterapię (indywidualną lub grupową) – wszystko zależy od jego indywidualnych predyspozycji i motywacji do leczenia alkoholizmu.

Czy każdy może poddać się zabiegowi?

Do zaszycia alkoholowego nie zostaną zakwalifikowani pacjenci, którzy na zabieg zgłoszą się nietrzeźwi. Pacjent musi być trzeźwy minimum 24 godziny przed wszyciem leku. Tak naprawdę im dłużej uzależniony jest trzeźwy – tym lepiej. Kobiety w ciąży oraz osoby uczulone na aktywne składniki leku także nie mogą być zaszyte. Z zabiegu wykluczają też zaburzenia psychiczne i próby samobójcze w przeszłości. Zawsze przed zabiegiem zaszycia alkoholowego lekarz przeprowadza wywiad medyczny z uzależnionym pacjentem w celu wykluczenia przeciwwskazań. Jeżeli pacjent zostanie dopuszczony do zabiegu, podpisuje zgodę na zabieg. Nie można zmuszać osoby uzależnionej do terapii awersyjnej. Grozi to poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, jeżeli chory na alkoholizm złamie zakaz spożywania alkoholu. 

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Przed wykonaniem zaszycia pacjenci dość często próbują zasięgnąć opinii o miejscach gdzie można wykonać tego rodzaju zabieg. Jest to jak najbardziej prawidłowe ponieważ nie warto zgłaszać się do podejrzanych placówek, grozi to podaniem leku, który nie jest oryginalny i nie będzie spełniać swojej roli.

Zawsze przed zaszyciem przeprowadzamy z pacjentem wywiad medyczny. Dzięki takiej rozmowie lekarza z pacjentem mamy pewność, że pacjent może zostać dopuszczony do zabiegu. W ten sposób redukujemy do minimum wystąpienie ewentualnych skutków ubocznych po zabiegu. Lekarz po wykluczeniu wszystkich ewentualnych przeciwwskazań (nietrzeźwości pacjenta, uczuleniu na lek i zaburzeń psychicznych) podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, a uzależniony podpisuje świadomą zgodę na zabieg. Lekarz nacina skórę pacjenta i wsuwa tabletki z Esperalem. Rana jest zaszywana szwami rozpuszczalnymi, a blizna po zabiegu jest niemalże niewidoczna. 

Na jakiej zasadzie działa wszywka alkoholowa Esperal?

W procesie leczenia awersyjnego najważniejszą rolę odgrywa aktywny składnik wszywki, czyli Disulfiram. Substancja ta po wejściu w reakcję nawet z niewielką ilością alkoholu wywołuje reakcję disulfiramową: silny ból głowy, nudności, wymioty, drżenie rąk oraz nadmierne pocenie się i wiele innych. Objawy te są bardzo intensywne, pojawiają się już kilka minut po zaszyciu i mogą trwać nawet ponad 10 godzin. W skrajnych przypadkach pacjentowi z wszywką, który napił się alkoholu może grozić nawet zawał serca. Z obawy o swoje zdrowie uzależnieni najczęściej całkowicie rezygnują z picia alkoholu. 

Jaki jest czas działania leku?

Czas działania oryginalnego leku (jak podaje producent) wynosi ok. 8 miesięcy. Doświadczenie osób leczących się awersyjnie pokazuje, że wszywka może działać zdecydowanie dłużej. Ile? Nawet do roku czasu. Jeżeli pacjent czuje, że chciałby kontynuować terapię awersyjną, jeżeli nie ma przeciwwskazań – zabieg można wykonać ponownie. Mnóstwo osób decyduje się przedłużyć swoje leczenie awersyjne i zgłaszają się oni na zabieg nawet po zakończeniu terapii w ośrodku. 

Czy wszywka alkoholowa Esperal leczy alkoholizm?

Wszywka alkoholowa nie jest lekiem, który leczy chorobę alkoholową. Jej działanie opiera się na wywoływaniu awersji (wstrętu) do spożywania alkoholu i strachu przed piciem trunków wysokoprocentowych. Nie da się jednak ukryć, że tabletki z Esperalem oceniane są jako najskuteczniejszy środek farmakologiczny stosowany pomocniczo w leczeniu alkoholizmu. Warto dodać, że wszywka alkoholowa Esperal jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które świadomie podejmują decyzję o zerwaniu z uzależnieniem, natomiast potrzebują dodatkowego wsparcia w utrzymaniu całkowitej abstynencji. Nie należy zmuszać alkoholika do leczenia awersyjnego, może być to dla niezdecydowanych bardzo niebezpieczne doświadczenie jeżeli napiją się nawet niewielkiej ilości alkoholu podczas terapii Esperalem.

Kompleksowe leczenie alkoholizmu z pomocą wszywki alkoholowej

Największą skuteczność terapeutyczną można osiągnąć łącząc terapię awersyjną
z kompleksową terapią alkoholową. Pacjent po wszyciu Esperalu niezwłocznie powinien zgłosić się na terapią uzależnień opartą na psychoterapii. Najlepszą opcją jest zgłoszenie się do zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień. W takich placówkach oferowane są terapie zarówno grupowe, jak i indywidualne. Takie ośrodki zajmują się profesjonalnym leczeniem nałogów. Terapeuci tam pracujący zdają sobie sprawę, że tak naprawdę największą trudnością jest uświadomienie osobie uzależnionej od alkoholu, że sytuacja jest bardzo poważna a on sam wymaga profesjonalnej pomocy. Jeżeli pacjent podjął już pierwsze kroki w postaci zgłoszenia się na zabieg wszycia Esperalu, można uznać, że jest na dobrej drodze do życia w całkowitej trzeźwości i pokonania choroby alkoholowej. W ośrodku lekarze i terapeuci uświadamiają chorych na alkoholizm, że być może stosowane przez nich dotychczasowe sposoby walki z nałogiem nie są wystarczająco silne i dlatego nie przyniosły spodziewanych efektów. W placówce tego typu uzależnieni uczą się na nowo jak żyć w trzeźwości, wszywka jest w tej kwestii bardzo pomocna. Alkoholik wie, że nie może się napić – ponieważ grozi to nawet poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.