Woda ze studni – jak zadbać o jej czystość - foto

Woda ze studni – jak zadbać o jej czystość?

Pobierasz wodę z własnego ujęcia wody? Musisz zadbać o to, by jej parametry, szczególnie te związane z czystością, były optymalne. O ile korzystanie z sieci wodociągowej nie wymaga takich działań, o tyle przydomowa studnia potrzebuje już nieco więcej uwagi. Jakie metody warto wdrożyć i jakie urządzenia zastosować, by zapewnić sobie idealnie czystą wodę?

Jak zadbać o właściwości wody ze studni?

Pierwszym krokiem, jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z własnego ujęcia, jest zlecenie przeprowadzenia analizy składu wody. Takie badanie ma na celu wykrycie ewentualnych szkodliwych cząsteczek, takich jak:

  •       zanieczyszczenia rolnicze,
  •       zanieczyszczenia przemysłowe,
  •       bakterie,
  •       glony,
  •       siarkowodór.

Są to substancje, które mogą być szkodliwe, dlatego konieczne jest ich usunięcie przed rozpoczęciem czerpania wody. Kolejną kategorią cząsteczek, które warto wyeliminować z przydomowego ujęcia, są związki mineralne. Obniżają jej parametry użytkowe, na przykład sprawiają, że jest mętna, rdzawa lub nieprzyjemnie pachnie i smakuje. Takie związki nie szkodzą bezpośrednio zdrowiu ludzi, jednak obniżają komfort korzystania ze studni. Jak sobie z tym radzić?

Warto zainwestować w urządzenia, które poprawią właściwości wody. Szeroką ofertę takich produktów przygotowała między innymi firma Aquaphor. Przykładem polecanego rozwiązania jest między innymi zmiękczacz wody studziennej eVolution 500 POWER ECO MULTI EcoWater.

 To wielofunkcyjna stacja, która usuwa z wody nadmiar żelaza i manganu, a także ją zmiękcza.

Filtrowanie wody ze studni – jak przeprowadzić?

Jeśli korzystasz z domowego ujęcia wody, dobrym wyborem będzie zastosowanie urządzenia, które zadba o jej czystość już na etapie dostarczania do budynku. W tej sytuacji nie ma potrzeby zakładania filtrów na poszczególnych kranach czy prysznicu. Znacznie lepiej sprawdzi się kompleksowe rozwiązanie.

Szczególnie polecane są filtry na cały dom. Są dostępne w różnych wariantach i wykorzystują różne technologie. Mogą dbać jedynie o usuwanie z wody szkodliwych cząsteczek lub dodatkowo ją zmiękczać. Możliwości w tym zakresie są niemal nieograniczone, dlatego bez trudu można dobrać urządzenie, które będzie idealnie dopasowane do konkretnych potrzeb. Przykładem jest HHBB10B – Profesjonalna stacja do uzdatniania wody Big Blue 10”. W zależności od jakości wody system można dowolnie konfigurować za pomocą wkładów: mechanicznych, węglowych oraz specjalistycznych typu Big Blue.

Czystość mikrobiologiczna wody ze studni

O ile zawartość związków mineralnych wpływa na parametry wody, takie jak smak, zapach czy kolor, ale zwykle nie ma kluczowego znaczenia dla zdrowia jej użytkowników, o tyle obecność szkodliwych mikroorganizmów może już stanowić zagrożenie

Warto na nią zwrócić uwagę szczególnie w kontekście korzystania z własnego ujęcia. W budynkach podłączonych do miejskiej sieci, o parametry wody dbają specjaliści w zakładzie wodociągów. Użytkownicy mają więc gwarancję, że jest ona wolna od wszelkich chorobotwórczych składników.

W przypadku studni nie ma takiej pewności. To jej właściciel musi zadbać, by pobierana woda była czysta i bezpieczna. W tym celu warto skorzystać z filtrów wykorzystujących na przykład Wkłady antybakteryjne wielorazowe – bloki ceramiczne o dokładności 0,3 mikrona. Wychwytują one wszelkie szkodliwe cząsteczki, takie jak muł, rdza, piasek i większość bakterii.

Bardzo dobrze sprawdzą się również urządzenia wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy. Warto również wspomóc proces poprzez wykorzystanie lamp UV

Kompleksowa dbałość o czystość wody i jej właściwości sprawi, że będziesz mógł ją spożywać bezpiecznie, a przy tym cieszyć się jej dobrym smakiem i neutralnym zapachem.