Wszywka alkoholowa Warszawa nie jest zabiegiem bolesnym - foto

Wszywka alkoholowa Warszawa nie jest zabiegiem bolesnym

Alkoholizm to choroba cywilizacyjna naszych czasów i niestety nic nie wskazuje na to, by problem miał zniknąć. Wręcz przeciwnie, z roku na rok liczba osób uzależnionych od alkoholu wzrasta, choruje także coraz więcej kobiet, a także osób bardzo młodych.

Błędne jest również przekonanie, jakoby alkoholizm miał być domeną tylko osób biednych i niewykształconych. Uzależnić od alkoholu może się każdy, nawet osoby majętne, z wysokim wykształceniem i dobrym stanowiskiem zawodowym.

Leczenie choroby alkoholowej pod okiem specjalistów to sprawa kluczowy, by było ono zakończone powodzeniem. Niestety, nie da się skutecznie wyleczyć alkoholizmu w domu, domowymi metodami, bez wsparcia terapeutów. Na leczenie odwykowe składa się wiele metod, wśród których wyróżnić można metody psychoterapeutyczne oraz farmakologiczne. Jedną z najczęściej stosowanych metod farmakologicznych w Polsce, jest wszywka alkoholowa Esperal.

Czy wszywka alkoholowa Esperal leczy alkoholizm?

Niestety, nie istnieje jedna cudowna metoda, która wyleczyłaby chorobę alkoholową i wszywka nie stanowi wyjątku. Esperal jest dużym wspomaganiem w leczeniu choroby alkoholowej, nie jest jednak sam w sobie lekiem na to uzależnienie. Wiele osób decyduje się na wszycie wszywki zwłaszcza na początku leczenia. Dzięki temu mogą one przyzwyczaić się do życia w trzeźwości oraz skuteczniej walczyć z głodem alkoholowym, który jest ciężki do zniesienia tuż po odstawieniu alkoholu.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal i jak działa?

Wszywka alkoholowa Esperal to nazwa wspomagania leczenia alkoholizmu. Ma ona postać tabletek z substancją czynną Disulfiram – dawniej nazywaną Esperalem – które wszywa się głęboko pod skórą osoby uzależnionej. Wszywkę alkoholową zalicza się do metod awersyjnych, a więc do takich, które swoim działaniem odstraszają od alkoholu. Disulfiram to substancja, która powoduje zaburzenia w obrębie metabolizmu alkoholu etylowego w ciele człowieka.

W trakcie działania wszywki, a więc w czasie 8-12 miesięcy obowiązuje bezwzględna abstynencja i dotyczy ona alkoholu pod każdą postacią, nie tylko wina, wódki czy piwa. Nie wolno spożywać ani używać żadnych produktów, które zawierają alkohol, gdyż one również wywołają reakcję disulfiramową. Do takich produktów zaliczyć możemy między innymi syropy na kaszel, płyny do płukania ust, perfumy czy płyny dezynfekujące. Złamanie abstynencji wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, czyli objawami, które podobne są do ostrego zatrucia toksynami alkoholowymi. Objawy te będą pojawiać się za każdym razem, gdy alkohol pojawi się w ciele, a tak naprawdę już jego znikome ilości. Uporczywe spożywanie alkoholu w dużych ilościach w trakcie działania Disulfiramu może doprowadzić do realnego zagrożenia zdrowia, a nawet życia osoby uzależnionej!

Wskazania i przeciwwskazania do zaszycia alkoholowego

Głównym wskazaniem do terapii awersyjnej jest chęć rozpoczęcia leczenia oraz zmiany swojego życia. Wszywka alkoholowa to doskonała metoda dla każdego alkoholika, który szuka dodatkowego wsparcia w leczeniu alkoholizmu. Często bywa tak, że mimo najszczerszych chęci, głód alkoholowy jest tak silny, że samodzielne zachowanie trzeźwości jest po prostu niemożliwe. Dzięki wszywce alkoholowej chory ma dodatkowe wsparcie oraz motywację, by nie sięgać po alkohol. Wszywki nie poleca się osobom, które nie są przekonane do leczenia oraz zmiany swojego dotychczasowego życia, gdyż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mimo zakazu, będą dalej sięgać po alkohol, co może być zagrożeniem dla zdrowia oraz życia!

Oczywiście, należy mieć świadomość, że same chęci przystąpienia do terapii awersyjnej nie są wystarczające. Wszywka alkoholowa to zabieg chirurgiczny, a więc ingerencja w ciało ludzkie, a to znaczy, że wymaga ona konsultacji medycznej. Przed wydaniem zgody na zabieg lekarz chirurg przeprowadza szeroki wywiad medyczny, dzięki któremu jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta, etap uzależnienia oraz wychwycić ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Z pomocy w postaci wszywki nie mogą skorzystać osoby, które cierpią z powodu chorób nerek, wątroby, układu krążeniowego, a także te, które chorują a cukrzycę czy padaczkę. Z zabiegu wykluczają również zaburzenia krzepliwości krwi oraz zawały przebyte w ciągu ostatniego półrocza. Także kobiety, które spodziewają się dziecka lub karmią piersią, nie mogą podejść do zabiegu. Jeżeli uważasz, że terapia wszywką alkoholową Warszawa to odpowiednia wsparcie w Twoim przypadku, zgłoś się do naszej placówki https://esperalwarszawa.pl/, udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji i rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej to nieskomplikowana procedura, którą przeprowadza lekarz chirurg. Wszycie wszywki rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia miejscowego, dzięki czemu zabieg będzie dla niego jak najbardziej komfortowy. Gdy znieczulenie zacznie już działać, chirurg nacina skórę w jednym z dwóch miejsc na ciele pacjenta (pośladek lub łopatka), by mieć możliwość umieszczenia w nacięciu tabletek z Disulfiramem. Ilość tabletek jest ustalana wcześniej w trakcie wizyty kwalifikującej, indywidualnie dla każdej osoby. Po umieszczeniu tabletek pod skórą, lekarz zakłada na ranę szwy – rozpuszczalne lub nierozpuszczalne – oraz jałowy opatrunek. Zabieg kończy przekazanie informacji na temat dbania o ranę zabiegową oraz jakie konsekwencje niesie ze sobą spożycie alkoholu w trakcie działania wszywki. Jeśli pacjent zdecyduje się na szwy nierozpuszczalne, powinien udać się na kontrolę oraz ich zdjęcie na około tydzień po zabiegu.

Powikłania po Esperalu a reakcja disulfiramowa

Zastosowanie wszywki alkoholowej wymaga od pacjenta zachowania bezwzględnej abstynencji, która trwać będzie od 8 do 12 miesięcy, indywidualnie dla każdego chorego. Jeżeli w trakcie terapii wszywką alkoholik złamie zakaz i sięgnie nawet po znikomą ilość alkoholu, szybko odczuje przykre konsekwencje swojej decyzji. Disulfiram zaburza prawidłowe działanie metabolizmu wątroby i nie pozwala na zmianę alkoholu etylowego w wodę oraz dwutlenek węgla, które organizm bezpiecznie wydali. W trakcie działania wszywki etanol zamienia się w aldehyd octowy i w takiej postaci gromadzi się w ciele pacjenta. Powoduje to wystąpienie między innymi silnego bólu głowy, bólu brzucha, nudności oraz wymiotów. Dodatkowo choremu zaczyna niebezpiecznie skakać ciśnienie, co z kolei wywołuje nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca oraz zaczerwienienie twarzy. Alkoholik odczuwa lęk oraz niepokój, spada jego nastrój, a także kondycja fizyczna. Wszystkie te objawy przypominają zatrucie alkoholowe i pojawiają się już po około kwadransie od spożycia etanolu w każdej postaci. Reakcja disulfiramowa wystąpi również, gdy alkoholik zje cukierki z rumem czy użyje płynu do płukania ust na bazie alkoholu.

Należy również pamiętać, że próby przepicia wszywki są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia chorego, gdyż mogą spowodować trwałe uszkodzenia nerek oraz wątroby, wywołać zawał serca, zapaść, a także utratę wzroku i przytomności.