Jakie korzyści dla środowiska niesie segregacja szkła?
Ograniczenie ilości odpadów wprowadzanych do środowiska jest podstawowym celem współczesnego społeczeństwa. Jednym ze sposobów walki o środowisko naturalne jest segregacja surowców wtórnych, zwłaszcza szkła. Jak wygląda proces recyklingu szkła? Podpowiadamy, w jaki sposób segregować szklane opakowania, aby przyniosło to korzyści dla środowiska.
Jak segregować poprawnie szkło?
Szkło, obok tworzywa sztucznego, jest podstawowym produktem opakowaniowym na rynku. Jednak w porównaniu do innych tworzyw, jest znacznie bezpieczniejsze, ponieważ nie wchodzi w reakcje z napojami i produktami żywnościowymi. Dodatkowo szkło podlega recyklingowi nieskończoną ilość razy, nie tracąc przy tym swojej wartości.
Aby proces przetwarzania był efektywny, należy skutecznie segregować szklane odpady. Zielone worki na śmieci przeznaczone są do sortowania odpadów szklanych. W przypadku worków na szkło bardzo ważna jest ich wielkość oraz wytrzymałość. Sklep internetowy E-Pack oferuje szeroki wybór worków przeznaczonych do różnych rodzajów odpadów, w tym również szkła. Opakowania cechuje odporność na rozrywanie, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości folii. Producent ma w ofercie kilka rozmiarów opakowań, pozwalając dostosować wielkość do potrzeb gospodarstwa domowego.
Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie rodzaje szklanych opakowań mogą być wrzucone do zielonego kontenera. Według Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów z 2017 roku zielone worki na śmieci przeznaczone są na:
– szklane pojemniki po kosmetykach,
– butelki i słoiki po artykułach żywnościowych i napojach.
Natomiast worki na szkło nie są przeznaczone odpadom szklanym, takim jak żarówki, znicze, szyby, lustra, termometry, reflektory, naczynia żaroodporne. Tego typu opakowania również podlegają recyklingowi, powinny jednak zostać przekazane do odpowiedniego punktu zbiórki.
W jaki sposób gospodarstwa domowe przyczyniają się do recyklingu szkła?
Przetwarzanie szkła do ponownego użycia jest kilkuetapowym procesem, który zależy przede wszystkim od poprawnej segregacji. Pamiętajmy, że recykling zaczyna się już w gospodarstwach domowych, gdzie w utrzymaniu porządku pomagają zielone worki na śmieci. E-Pack już od lat produkuje i dostarcza worki foliowe przeznaczone do segregacji, zarówno na polski, jak i europejski rynek. Firma wytwarza swój asortyment wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu, tym samym aktywnie przyczyniając się do ochrony środowiska. Szeroki wybór oraz wysoka jakość sprawiają, że worki na śmieci są chętnie nabywane zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa.
Oddziaływanie recyklingu szkła na środowisko naturalne
Powtórne wykorzystanie szklanych opakowań niesie za sobą nie tylko korzyści ekologiczne, ale również ekonomiczne. Możliwość przetwarzania szkła dowolną ilość razy sprawia, że:
– ogranicza się miejsce potrzebne do składowania odpadów,
– ogranicza ilość odpadów w środowisku,
– ogranicza zużycie wody i energii potrzebnej do produkcji nowego surowca,
– zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza, poprzez redukcję dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.
Recykling tworzyw sztucznych, a zwłaszcza szkła, przynosi wiele korzyści dla środowiska. Warto zatem edukować się i podejmować działania, mające na celu poprawne sortowanie szklanych odpadów.