Rusztowanie to istotny element, który przydaje się na wielu budowach i podczas renowacji. Dzięki niemu można wykonywać różne prace na wysokości. Zanim jednak kupi się rusztowanie, warto wiedzieć, że na rynku dostępne są dwa rodzaje – stalowe i aluminiowe. Czym się różnią i jakie wybrać?
Rusztowanie stalowe – czym się charakteryzują i do czego służą?
Rusztowanie stalowe jest bardzo często spotykane. Wykorzystuje się je podczas dużych prac budowlanych. Takie modele są ogólnodostępne, uniwersalne i często spotykane w sklepach i wypożyczalniach. Ich popularność i duża dostępność sprawia, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie.
Rusztowania stalowe mają dwa duże plusy. Przede wszystkim są to modele wytrzymałe, które sprawdzają się przez długie lata. Są odporne na uszkodzenia fizyczne i czynniki zewnętrzne. To rozwiązanie wybierane zdecydowanie najczęściej – konstrukcje stalowe stanowią większość oferty producentów oraz firm specjalizujących się w sprzedaży czy wynajmie rusztowań budowlanych. Głównym powodem jest stosunkowo niska cena. Stal używana w produkcji rusztowań jest materiałem tanim, co przekłada się na koszty zakupu czy wynajmu wykonanego z niej produktu.
Warto również zwrócić uwagę na dużą wytrzymałość na obciążenia oraz stabilność. Takie rusztowania są świetne do prac na zewnątrz – może na nich pracować liczna grupa pracowników. Ponadto cała konstrukcja nie chwieje się pod wpływem wiatru.
Rusztowania stalowe mają jednak wady, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim są bardzo podatne na korozję. Gdy pojawi się na nich rdza, mogą okazać się niezdatne do użytkowania. Dlatego zawsze trzeba pamiętać o wybraniu modelu z powłoką zapobiegającą powstawaniu korozji.
Rusztowanie aluminiowe – jakie mają cechy i zastosowanie?
Rusztowania stalowe są podatne na korozję, dlatego w niektórych miejscach lepiej zdecydować się na modele aluminiowe. Polecane są zwłaszcza do pracy w przestrzeniach narażonych na działanie wody i wilgoci oraz do prac w zakładach, gdzie przetwarza się związki chemiczne. Aluminiowe rusztowania słyną również z niewielkiej wagi, dzięki czemu są łatwiejsze w transporcie i montażu. Można rozłożyć je nawet samodzielnie, dlatego są uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu.
Warto mieć świadomość, że lekka waga rusztowań aluminiowych jest jednocześnie ogromną zaletą i wadą. Takie modele są podatne na działanie wiatru, dlatego poleca się je głównie do prac wewnątrz budynku. Jeśli jednak są rozkładane na zewnątrz, muszą mieć zapewniony dodatkowy balast, który zapewni im stabilność. Waga rusztowań aluminiowych wpływa również na ich wytrzymałość podczas użytkowania. Mają one niższą nośność w porównaniu z modelami stalowymi.
Rusztowanie stalowe czy aluminiowe – co wybrać?
Jakie rusztowanie wybrać? To zależy głównie od miejsca ich użytkowania. Do prac zewnętrznych korzystniejszym wyborem są modele stalowe. To samo tyczy się miejsc, w których jest duża przewodność elektryczna – w takim przypadku rusztowania aluminiowe mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników. Z kolei w budynkach, głównie w zakładach chemicznych, lepiej sprawdzą się modele z aluminium. Polecane są one również do prac przydomowych.