chwilrank.pl

Menu

Kategoria: Jak oszczędzać

Jak zaoszczędzić na wodzie do ok. 250 zł rocznie.

Jak zaoszczędzić na wodzie? Często się zdarza, iż narzekamy na wysokie rachunki za wodę. Nie bierzemy jednakże pod uwagę tego, iż wodę zarazem możemy oszczędzać. A jest na to co najmniej kilka sposobów, gdy mieszkamy w mieszkaniu i kilkanaście jak nie więcej, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym z przyległościami typu garaż i ogród.

Jak zaoszczędzić na wodzie?

I tak, gdy mieszkamy w mieszkaniu to możemy oszczędzać wodę następująco:

 • W miarę możliwości, gdy mamy taką możliwość, zakupmy zmywarkę – moje doświadczenia w tym zakresie pokazały, iż zużycie wody spadło o 1/2 w ujęciu miesięcznym. Prócz tego, zyskać można okres czasu, który wcześniej wykorzystywany był na mycie naczyń. Przy pełnym wsadzie zmywarki 60 l., mycie naczyń zajmowało w zlewozmywaku ok. 1 h, natomiast zmywarka umyje naczynia w 30 minut, a  okres czasu nadmieniony można wykorzystać w inny sposób.
 • Nie wylewamy wody, np. po opłukaniu ziemniaków, gdy możemy ją użyć do podlania kwiatów, czy też nie wylewamy wody po myciu, o ile możemy użyć jej do sprzątania,
 • Bierzmy szybki prysznic jak zarazem zastąpmy natrysk wersją ekonomiczną, z rozrzedzonym powietrzem strumieniem wody,
 • Gdy musimy się wykąpać w wannie (bo np. nie mamy prysznica), nie nalewajmy pełnej wanny wody, jednak zatkajmy odpływ korkiem a następnie napełnijmy wannę w 1/4 części wanny,
 • Kwiaty na balkonie podlewajmy wczesny rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania,
 • Unikajmy zbyt dużej ilości nawozów, bo zwiększają zapotrzebowanie na wodę,
 • Okrywamy ziemię korą dla zachowania wilgotności,
 • Sprawdźmy, czy instalacje wodociągowe nie mają przecieków, w tym celu odczytujemy wodomierz po kilkugodzinnym niekorzystaniu z wody. O ile wskazania nie są takie same – mamy gdzieś przeciek,
 • Sprawdzamy, czy nie wycieka woda z ubikacji, w tym celu dodajemy do zbiornika barwnik spożywczy. O ile występuje przeciek, barwnik pojawi się w przeciągu kilkudziesięciu minut. Sprawdzamy wówczas czy nie mamy zardzewiałych, zepsutych czy też zużytych części (szczególnie uszczelki). Są niedrogie, będące do dyspozycji i łatwe w montażu (barwnik należy spuścić od razu, by nie zabarwił zbiornika),
 • i wreszcie – NAPRAWMY KAPIĄCE KRANY, wymieniając uszczelki, gdyż o ile kran kapie zużywając 1 kroplę wody na sekundę, to rocznie tracimy ok. 11935 litrów wody. Następujący kalkulator wskaże w tym przypadku łączną roczną kwotę strat wynikających z ponoszenia opłaty za zużytą w tym przypadku wodę oraz ścieki.
Podaj cenę za m3 wody ( wartość dziesiętną ceny podajemy po kropce):

Podaj cenę za m3 ścieków (wartość dziesiętną ceny podajemy po kropce).Może nie jest to zawrotna kwota, jednakowoż w ujęciu rocznym to daje stratę w naszym portfelu, którą można żeby wydatkować na inne potrzeby.

Zapraszam do skorzystania z kalkulatora. Kalkulator posiada jedynie charakter orientacyjny. Sprawdź również jak zaoszczędzić na prądzie.

A przy okazji – zagłosuj w naszej sondzie!

Poradnik jak zaoszczędzić na prądzie.

W obliczu trwającego kryzysu, ciekawym wydaje się być temat wprowadzania oszczędności w nasze codzienne życie, dlatego przeczytaj poradnik jak zaoszczędzić na prądzie.

Jak zaoszczędzić na prądzie?

Czy jest jakiś sposób na zaoszczędzenie kilkunastu albo kilkudziesięciu a może kilkuset złotych miesięcznie?

Spróbuję wyjaśnić i przedstawić domowe sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy w naszym codziennym życiu, tak, żeby powstały nadwyżki do ulokowania np. na rachunku bankowego oszczędnościowym albo z przeznaczeniem na inne potrzeby, mądrze nazwane potrzebami wyższego rzędu.

Po krótkim zastanowieniu dochodzę do wniosku, iż zaoszczędzić można na pewno na opłatach takich jak:

 • prąd,
 • woda,
 • telefony,
 • ogrzewanie,
 • telewizja,
 • gaz,
 • żywność,
 • papierosy.

Dzisiaj zajmiemy się tematem prądu. Prąd jest dobrem, jakie się zużywa. Przepraszam, dobrem, jakie my zużywamy. A skoro zużywamy, tzn. iż płacimy rachunki. I nasza w tym głowa, by nadmieniony rachunek za prąd obniżyć.

Jak obniżyć rachunki za prąd

Obniżyć rachunek za prąd możemy w poniższy sposób:

 • po pierwsze powinniśmy wymienić wszystkie żarówki na energooszczędne oraz przyjazne środowisku,
 • po drugie pranie ograniczyć w takim zakresie, iż pierzemy tylko na pełnym bębnie oraz (przy okazji dodam) zużywając tyle proszku ile zaleca instrukcja pralki oraz producent proszku.
 • jeśli korzystamy w nowym budownictwie z przepływowego ogrzewacza wody, to ograniczmy nagrzewanie wody do poziomu ekonomicznego (co najmniej w sezonie letnim) jak zarazem skorzystajmy z ekonomicznych perlatorów, jakie mieszają wodę z powietrzem, dając uczucie pełnego ciśnienia wody. Możemy zarazem zamiast kąpać się w pełnej wannie, wziąć szybki i dokładny prysznic.
 • jeśli korzystamy w starszym budownictwie z bojlera, możemy ograniczyć poziom ładowania tego bojlera i nagrzewania wody do określonych godzin, w których korzystamy z ciepłej wody. W tym celu możemy kupić specjalny kontakt z czasomierzem, który po nastawieniu włącza się i wyłącza w określonych godzinach jak zarazem dniach.
 • jeśli korzystamy z kuchenki elektrycznej, to zastanówmy się nad możliwością skorzystania z kuchenki mikrofalowej, w której zarazem można przygotować danie a nie tylko odgrzać. Powinniśmy sami przeliczyć, ile prądu zużyje nam kuchenka mikrofalowa a ile kuchnia ceramiczna.
 • powinniśmy wyłączać na noc wszystkie urządzenia – w tym celu można nabyć specjalny przedłużacz z listwą z wyłącznikiem.
 • jeśli korzystamy z komputera, a mamy zarazem laptopa, to możemy ograniczyć zużycie prądu poprzez czasowe odłączanie laptopa z prądu i korzystanie z niego na baterii dołączonej do zestawu. W przypadku starszego typu laptopa możemy zapytać w sklepie albo poszukać w internecie nowszych baterii, jakie dłużej trzymają energię oraz szybciej i krócej się ładują, zużywając przy tym mniej prądu.
 • jeśli korzystamy ze zmywarki, to możemy włączać taką zmywarkę, gry wsad jest pełny. Korzystajmy zarazem z funkcji ekonomicznego czyszczenia naczyń. Kostki do zmywarki można kupować w większych paczkach, wtedy cena jest niższa. Jeśli nie stać nas na zakup dużej paczki markowych kostek, zastanówmy się nad tańszym odpowiednikiem.
 • Jeśli już musimy gotować wodę w czajniku elektrycznym, napełniajmy go wodą w takim zakresie w jakim tą wodę wykorzystamy, nie musimy przecież gotować pełnego czajnika wody.

Ale oszczędności na początek wiążą się z wydatkami, z niekiedy powinny przynieść wymierne efekty w postaci niższych rachunków za prąd a przy okazji powinny ograniczyć okres czasu spędzony na rutynowych czynnościach i wyrobić w nas nawyk oszczędzania i dbania o środowisko.

Sprawdź również – jak zaoszczędzić na wodzie.

Jak zaoszczędzić na telefonach.

Z telefonu korzystam już ok. 11 lat. Doświadczenia w tym zakresie mam różne, usługa była ogólnie dostępna, jednak opłaty były wysokie. Na początku rachunki płaciłem w wysokości ok 180 zł. W tym momencie, mimo, iż rozmawiam o wiele więcej przez telefon komórkowy – stacjonarny stoi w domu niewykorzystany, płacę o wiele niższe rachunki. A to za sprawą korzystnych ofert dostawców telefonii komórkowej.

Jeśli masz telefon w promocji, sprawdź do kiedy obowiązuje Cię umowa z dostawcą usług – zapisz sobie na kartce i przywieś na lodówce. Gdy zbliży się termin wygaśnięcia Umowy, przeglądnij wszystkie Oferty telefonii komórkowej oraz sprawdź do kogo najwięcej dzwonisz i z jakiej sieci te osoby mają telefony.

Następnie przejdź się do punktu obsługi i zapytaj o najkorzystniejszą Zestawienie – jeśli dzwonisz dużo do wybranych osób, zapytaj o listę z darmowymi połączeniami do wybranych sieci. Jeśli dzwonisz mało – zapytaj o najtańszy abonament. Nieraz za niewielkie środki można wykupić pakiet tanich, bądź darmowych połączeń – zastanów się również nad taką opcją.

Przy wyborze telefonu warto zwrócić uwagę na taki aspekt jak:

 • typ baterii, okres czasu w jakim bateria pracuje oraz okres czasu ładowania – aspekt zużycia energii potrzebnej do naładowania baterii,
 • o ile lubimy robić zdjęcia aparatem telefonicznym, zwróćmy uwagę na rozdzielczość aparatu,
 • inne dodatki wg uznania.

Pakiet 200, 250 minut wystarcza na wykonanie kilku kilkuminutowych rozmów dziennie.

Jeśli korzystamy bardzo rzadko z telefonu komórkowego a częściej ktoś do nas dzwoni, to możemy się zastanowić nad telefonem na kartę – doładowania raz na 3 miesiące niewielką kwotą doładowania pozwalają utrzymać numer i stanowią doskonałą alternatywę dla telefonów na abonament.

Telefon stacjonarny.

Jeśli chodzi o telefon stacjonarny, to w kryzysowej sytuacji, jeśli korzystamy z internetu, możliwe jest zawieszenie usług telekomunikacyjnych w zakresie usług telefonicznych, natomiast możliwe jest pozostawienie usług internetowych. Zawieszenia takiego dokonuje się na określony okres i usługa taka kosztuje 50 % opłaty abonamentowej miesięcznej płatnej za każdy miesięczny okres – z góry.