jak zaoszczędzić na prądzie

Poradnik jak zaoszczędzić na prądzie.

65 razy oglądano

W obliczu trwającego kryzysu, ciekawym wydaje się być temat wprowadzania oszczędności w nasze codzienne życie, dlatego przeczytaj poradnik jak zaoszczędzić na prądzie.

Jak zaoszczędzić na prądzie?

Czy jest jakiś sposób na zaoszczędzenie kilkunastu albo kilkudziesięciu a może kilkuset złotych miesięcznie?

Spróbuję wyjaśnić i przedstawić domowe sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy w naszym codziennym życiu, tak, żeby powstały nadwyżki do ulokowania np. na rachunku bankowego oszczędnościowym albo z przeznaczeniem na inne potrzeby, mądrze nazwane potrzebami wyższego rzędu.

Po krótkim zastanowieniu dochodzę do wniosku, iż zaoszczędzić można na pewno na opłatach takich jak:

 • prąd,
 • woda,
 • telefony,
 • ogrzewanie,
 • telewizja,
 • gaz,
 • żywność,
 • papierosy.

Dzisiaj zajmiemy się tematem prądu. Prąd jest dobrem, jakie się zużywa. Przepraszam, dobrem, jakie my zużywamy. A skoro zużywamy, tzn. iż płacimy rachunki. I nasza w tym głowa, by nadmieniony rachunek za prąd obniżyć.

Jak obniżyć rachunki za prąd

Obniżyć rachunek za prąd możemy w poniższy sposób:

 • po pierwsze powinniśmy wymienić wszystkie żarówki na energooszczędne oraz przyjazne środowisku,
 • po drugie pranie ograniczyć w takim zakresie, iż pierzemy tylko na pełnym bębnie oraz (przy okazji dodam) zużywając tyle proszku ile zaleca instrukcja pralki oraz producent proszku.
 • jeśli korzystamy w nowym budownictwie z przepływowego ogrzewacza wody, to ograniczmy nagrzewanie wody do poziomu ekonomicznego (co najmniej w sezonie letnim) jak zarazem skorzystajmy z ekonomicznych perlatorów, jakie mieszają wodę z powietrzem, dając uczucie pełnego ciśnienia wody. Możemy zarazem zamiast kąpać się w pełnej wannie, wziąć szybki i dokładny prysznic.
 • jeśli korzystamy w starszym budownictwie z bojlera, możemy ograniczyć poziom ładowania tego bojlera i nagrzewania wody do określonych godzin, w których korzystamy z ciepłej wody. W tym celu możemy kupić specjalny kontakt z czasomierzem, który po nastawieniu włącza się i wyłącza w określonych godzinach jak zarazem dniach.
 • jeśli korzystamy z kuchenki elektrycznej, to zastanówmy się nad możliwością skorzystania z kuchenki mikrofalowej, w której zarazem można przygotować danie a nie tylko odgrzać. Powinniśmy sami przeliczyć, ile prądu zużyje nam kuchenka mikrofalowa a ile kuchnia ceramiczna.
 • powinniśmy wyłączać na noc wszystkie urządzenia – w tym celu można nabyć specjalny przedłużacz z listwą z wyłącznikiem.
 • jeśli korzystamy z komputera, a mamy zarazem laptopa, to możemy ograniczyć zużycie prądu poprzez czasowe odłączanie laptopa z prądu i korzystanie z niego na baterii dołączonej do zestawu. W przypadku starszego typu laptopa możemy zapytać w sklepie albo poszukać w internecie nowszych baterii, jakie dłużej trzymają energię oraz szybciej i krócej się ładują, zużywając przy tym mniej prądu.
 • jeśli korzystamy ze zmywarki, to możemy włączać taką zmywarkę, gry wsad jest pełny. Korzystajmy zarazem z funkcji ekonomicznego czyszczenia naczyń. Kostki do zmywarki można kupować w większych paczkach, wtedy cena jest niższa. Jeśli nie stać nas na zakup dużej paczki markowych kostek, zastanówmy się nad tańszym odpowiednikiem.
 • Jeśli już musimy gotować wodę w czajniku elektrycznym, napełniajmy go wodą w takim zakresie w jakim tą wodę wykorzystamy, nie musimy przecież gotować pełnego czajnika wody.

Ale oszczędności na początek wiążą się z wydatkami, z niekiedy powinny przynieść wymierne efekty w postaci niższych rachunków za prąd a przy okazji powinny ograniczyć okres czasu spędzony na rutynowych czynnościach i wyrobić w nas nawyk oszczędzania i dbania o środowisko.

Sprawdź również – jak zaoszczędzić na wodzie.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.