Zawieszenie działalności – najważniejsze informacje
Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza przerwę w jej działaniu, w której przedsiębiorca nie może świadczyć usług i osiągać z tego tytułu przychodów. Warto dodać, że podczas przerwy nie ma obowiązku płacenia podatku dochodowego i składek ZUS. Ponadto nie ma obowiązku składania deklaracji VAT i ZUS. Bez względu na to czy przedsiębiorca rozlicza się poprzez biuro księgowe, czy samodzielnie, może z dowolnego powodu zawiesić prowadzenie działalności.
Co warto wiedzieć o zawieszeniu działalności?
Na początku warto zaznaczyć, że każdy przedsiębiorca może zawiesić prowadzoną działalność gospodarczą na dowolnie długi okres (w tym także bezterminowo), jednak nie krótszy niż 30 dni. Co więcej, działalność może być zawieszana dowolną liczbę razy. W momencie wznowienia nadal obowiązują te same zasady, dzięki czemu przedsiębiorca nic nie traci. Do najczęstszych powodów zawieszania działalności należą: zbyt niski dochód, utrata partnerów biznesowych, zmiany na rynku, działania konkurencji lub chęć zatrudnienia się na etacie.
Biuro księgowe – pomoc na każdym etapie
Korzystając z usług profesjonalnego biura księgowego, przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc i wsparcie na każdym etapie działalności. Dotyczy to również zawieszenia, które odbywa się poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Ten podmiot przekaże informacje zarówno do ZUS-u (lub KRUS-u), jak i do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) oraz odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego. Kolejną ważną kwestią jest wyrejestrowanie wszystkich członków rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia.
Należy to zrobić poprzez prawidłowe wypełnienie i złożenie formularza ZUS ZCNA. Każdy przedsiębiorca powinien zastanowić się z jakim dniem chce zawiesić prowadzoną działalność. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim ze względu na składkę zdrowotną, która jest niepodzielna.