Wszywka alkoholowa Piła dyskretnie leczy alkoholizm
Bardzo łatwo jest uzależnić się od danej czynności lub zachowania. Niestety dość często odbywa się to w sposób niezauważalny. Alkoholizm to jeden z tych nałogów, przez który ciężko wrócić do życia w trzeźwości.
Aby wpłynąć na zmiany w psychice i kondycję fizyczną osoby uzależnionej i skutecznie zwalczyć sięganie po alkohol, konieczne jest skorelowanie działań antyalkoholowych, takich jak terapia połączona z leczeniem. W takiej sytuacji lekarz opracowuje zindywidualizowany program terapeutyczny dostosowany do potrzeb i możliwości konkretnej osoby. Jedną z form wsparcia przy psychoterapii jest zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal, dzięki której można w bezpieczny i stopniowy sposób wpłynąć na osobę uzależnioną, aby zaprzestała sięgania po alkohol. Celem wszystkich działań jest utrzymanie trwałej abstynencji, która może być początkiem nowego, zdrowego i lepszego życia.
Do walki z nałogiem warto zaangażować nie tylko samego Pacjenta, ale także jego otoczenie. Istotne znaczenie ma tutaj rodzina, która w większości przypadków również wykazuje cechy współuzależnienia.
Co to jest i jak działa Esperal?
Jedną z metod walki z nałogiem alkoholowym jest wszywka Esperal. Lek w swoim składzie zawiera substancję o nazwie Disulfiram, która w połączeniu z alkoholem wywołuje bardzo nieprzyjemne i szkodliwe skutki uboczne, niektóre z nich przypominają silne zatrucie alkoholowe, natomiast dość często są dużo bardziej intensywne i niebezpieczne. Mogą to być mdłości, wymioty, drżenie mięśni, nadpotliwość czy też silne bóle głowy. W skrajnych przypadkach jednak wszywka może wywołać nawet zawał serca.
Poprzez wywołanie negatywnych skutków ubocznych przez wszywkę po spożyciu alkoholu, pacjent zniechęca się do jego ponownego spożywania. W wyniku czego z czasem może całkowicie wyleczyć się z nałogu.
Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?
Przed podjęciem decyzji o zabiegu wszycia Esperalu, każdy pacjent powinien zapoznać się z mechanizmem jej działania. Esperal (wszywka alkoholowa) zawiera w sobie substancję czynną o nazwie Disulfiram. Spożycie nawet najmniejszej dawki alkoholu przez pacjenta może skutkować wieloma nieprzyjemnymi rekcjami organizmu.
Należą do nich między innymi nadmierna potliwość, uczucie gorąca, kołatanie serca,
a także pulsujący ból głowy, ostre zaczerwienienia na twarzy, wymioty i nudności. Po spożyciu większej ilości alkoholu może dojść do spadku ciśnienia tętniczego, zaburzeń psychicznych (uczucie niepokoju i lęk np. przed śmiercią) czy zaburzeń rytmu serca.
Nawet niewielka dawka alkoholu jaka zawarta jest w płynach do płukania jamy ustnej, syropach i lekach, a także środkach rozgrzewających i kosmetykach w reakcji z Esperalem może doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych. Dlatego też pacjenci w obawie przed przykrymi objawami rezygnują ze spożycia alkoholu i w ten sposób z czasem mają możliwość wyjścia z nałogu. Jeśli jednak pacjent sięgnie po alkohol mając wszywkę, jego przykre dolegliwości mogą utrzymywać się do kilku godzin. Esperal Piła działa od 8 do 12 miesięcy, a po tym czasie pacjent może zdecydować się na ponowny zabieg.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu zaszycia alkoholowego?
Przeciwwskazaniem do leczenia za pomocą wszywki alkoholowej jest przede wszystkim stan nietrzeźwości pacjenta, a także uczulenie lub nadwrażliwość na substancję, jaką jest Disulfiram. Ponadto choroby układu krążenia, zaburzenia psychiczne (np. próby samobójcze), a także spożycie alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin przed wykonaniem zabiegu.
Należy pamiętać, że pacjent powinien sam zadecydować o podjęciu walki z nałogiem. Jedynie silna wola i motywacja do działania przyniosą oczekiwane rezultaty. Niestety wszelakie próby namawiania, szantażowania czy zmuszania pacjenta do podjęcia leczenia nie przyniosą pozytywnych rezultatów.
Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?
Aby wykluczyć wszelkie możliwe przeciwwskazania do zabiegu, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny przed wykonaniem zaszycia alkoholowego. Jeżeli pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, podpisuje stosowne dokumenty (m.in. zgodę na zabieg) i zostaje podane mu znieczulenie miejscowe. Następnie chirurg wykonuje nacięcie na skórze, pod którym umieszcza się wszywkę. Na ogół czynności te wykonywane są na pośladku.
W momencie, gdy lek jest już w ciele, zaczyna stopniowo uwalniać swoje właściwości
i substancje aktywne do krwioobiegu. Czas tego procesu utrzymuje się od 8 do 12 miesięcy,
a sam zabieg jest krótki i trwa około 30 minut.
W celu bezpiecznego zaimplantowania wszywki, konieczne jest zachowanie minimum 48 godzinnej abstynencji lub odbycie odtrucia alkoholowego.
Wszywka alkoholowa Piła jako pomocna metoda w ramach kompleksowego leczenia odwykowego
Skuteczność wszywki alkoholowej uzależniona jest od wielu czynników. Ważne są same chęci Pacjenta, jego motywacja oraz fakt o podjęciu lub rezygnacji z innych działań antyalkoholowych. Tym samym jest ona wskazana, jeżeli dana osoba korzysta z kilku form leczenia alkoholizmu. Znaczącym atutem jest tutaj fakt, iż Disulfiram zapewnia najszybszy sposób na zaprzestanie ciągłego upijania się. Możliwe jest to za pomocą odstraszającego działania już na poziomie biologicznym. Warto dodać, że najważniejszym elementem leczniczym są wywierane w świadomości Pacjenta zmiany, które wywołują chęć do życia
w abstynencji. Możliwe jest to właśnie za pomocą działań terapeutycznych.
Wszywka alkoholowa Piła wspiera motywację i podtrzymuje niechęć do alkoholu, ale nie uczy sposobów życia bez używek. Poprzez zastosowanie działań antyalkoholowych takich jak terapia i leczenie skuteczność wszywek rośnie. Poprzez to Pacjent poznaje zarówno konsekwencje spożywania alkoholu, jak i uczy się organizowania sobie życia bez sięgania po napoje procentowe.
Powikłania po zabiegu wszycia Esperalu
Wszywka alkoholowa Piła jako farmakologiczna metoda awersyjna powoduje realne zagrożenie dla zdrowia i życia jedynie w przypadku wywołania skutków ubocznych związanych z połączeniem Disulfiramu z etanolem. Wiele osób błędnie uważa, że za pomocą wszywki można zatrzymać rozwój choroby alkoholowej lub całkowicie ją wyleczyć, przez co Pacjent niechętnie korzysta z innych, bardziej wymagających działań terapeutycznych, rezygnując
z psychoterapii, zajęć grupowych czy spotkań w grupach samopomocowych. Tym samym, pomimo, że dana osoba chwilowo nie pije, nie wprowadza żadnych realnych zmian w swoim życiu i otoczeniu.
Poddając się zabiegowi zaszycia alkoholowego, należy po zabiegu dokładnie obserwować ranę i przemywać ją, aby nie doprowadzić do powstania zakażenia. Trzeba mieć świadomość, że tabletka umieszczona w ciele jest ciałem obcym, przez co istnieje ryzyko odrzucenia jej przez organizm.