Winieta elektroniczna – jak ją zdobyć - foto

Winieta elektroniczna – jak ją zdobyć?

Winieta elektroniczna jest nowoczesną alternatywą dla klasycznych naklejek, które umieszczało się kiedyś na przedniej szybie. Od wielu lat dokument ten potwierdza opłaty za skorzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu. W niektórych krajach co prawda nadal można spotkać klasyczne bramki płatnicze na drodze publicznej, ale coraz więcej państw chce uprościć system za pomocą właśnie elektronicznych winiet. Warto pamiętać o tym, że tak jak miało to miejsce w przypadku typowych naklejek, te elektroniczne odpowiedniki również muszą być odpowiednio dopasowane do wagi i kategorii pojazdu. Jak kupić takie produkty?

Jak kupić elektroniczne winiety?

Winiety na Słowację oraz inne kraje europejskie sprzedają online w odpowiednich sklepach internetowych. To jedna z wygodniejszych opcji, która nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Zamówienia z takich sklepów realizowane są w godzinach 8:00 – 22:00, a większość z nich dostarczanych jest w mniej niż 20 minut. Po dokonaniu płatności winiety wraz z potwierdzeniem PDF wysyłane są na podany w formularzu adres e-mail.

Winieta elektroniczna nie wymaga skomplikowanych czynności w trakcie zakupu. Można skorzystać m.in. z błyskawicznej metody płatności kompatybilnych z systemem Shoper. Nie ma więc konieczności, aby czekać na zaksięgowanie przelewu, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych przelewów pocztowych.

Podczas zakupu elektronicznej winiety, w specjalnym formularzu podaje się numer rejestracyjny pojazdu, kraj, w którym został zarejestrowany oraz datę rozpoczęcia ważności winiety. Słowacja daje np. możliwość zakupu tych produktów na czas 10 dni, 30 dni i jednego roku. Po dokonaniu płatności i realizacji zamówienia nie można zmienić już wprowadzonych danych. Dlatego warto na etapie wypełniania formularza dokładnie sprawdzić ich poprawność.

Co oznaczają kategorie pojazdów winiety?

Winiety oznaczone są odpowiednimi kategoriami, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać te z prawa jazdy. Kategoria winiety 2B nie ma jednak nic wspólnego z kategorią prawa jazdy B2 – dotyczy ona busów osobowych i towarowych, których waga nie przekracza 3,5 tony. W Polsce B2 dotyczy z kolei quadów, trójkołowców i aut o wadze poniżej 550 kilogramów. Słowacka kategoria 2A to idealna propozycja dla kierowców samochodów osobowych oraz camperów.

Odpowiednia winieta elektroniczna wybrana dla danego pojazdu jest więc ogromnym udogodnieniem dla osób, które regularnie odbywają podróże do europejskich krajów – Węgry, Bułgaria, Austria, Słowenia oraz Słowacja. Winiety online można kupić w dowolnym miejscu i czasie, co także bardzo ułatwia cały proces.

W sklepie internetowym z winietami na autostrady e-winietki.pl można nabyć te dokumenty do każdego kraju, w którym obowiązują. W tym celu należy tylko zarejestrować się na stronie i dokonać finalizacji zamówienia. Po 20 minutach można już cieszyć się posiadaną winietą w formacie PDF, którą otrzyma się na swój adres e-mail, podany w trakcie wypełniania formularza online.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?