Jak chronić samochód przed szkodliwym działaniem soli zimą?
W Polsce zimy bywają naprawdę srogie, zarówno pod względem temperatur, jak i warunków panujących na drodze. Sól drogowa to o tej porze roku zarówno przyjaciel, jak i wróg – jak uchronić nasze auto przed negatywnym wpływem soli? Podpowiadamy!
Czym właściwie jest sól drogowa i jak zabezpieczyć przed nią auto?
Sól drogowa to środek dodawany do preparatów zapobiegających zbrylaniu, którymi w zimowych miesiącach pokrywane są jezdnie. Chlorek sodu stanowiący większość składu soli drogowej to związek, którego obecność ma ułatwić pokonywanie dróg zimą. Ma on właściwości higroskopijne – oznacza to, że będzie on z łatwością wchłaniać wilgoć. Do czego to może prowadzić? Sól drogowa, osiadająca na naszych pojazdach przyspiesza procesy korozyjne, przez co zniszczeniu mogą ulec liczne elementy naszego auta – karoseria, a w szczególności elementy podwozia, felgi czy w skrajnych przypadkach nawet instalacja elektryczna znajdująca się w bliskim sąsiedztwie drogi.
Co można zrobić, aby ograniczyć negatywny wpływ soli na nasz samochód? Niestety, sposobów na to, aby całkowicie zabezpieczyć auto przed chlorkiem sodu, nie ma. Możemy jedynie starać się zredukować szkody, które mogłaby przynieść sól w zetknięciu z elementami naszego pojazdu. Poniżej przedstawiamy skuteczne metody na ograniczenie wpływu chlorku sodu na auto.
Jak chronić samochód przed korozją wywołaną solą drogową?
Okazuje się, że najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia samochodu przed korozją wywołaną kontaktem z chlorkiem sodu jest częste mycie pojazdu i usuwanie osadu, który mógł się na nim nagromadzić. Regularne i dokładne usuwanie soli oraz przykładanie uwagi do takich szczegółów, jak mycie wnęk nadkoli w znacznym stopniu może pomóc w walce z korozją.
Myjąc auto, warto korzystać ze środków dostępnych na rynku, takich jak preparaty do czyszczenia karoserii marki Moje Auto, które często nie tylko pomagają wyczyścić karoserię, lecz także wpływają na jej konserwację. W przypadku wyjątkowo szkodliwego osadu m.in. z chlorku sodu pomocna może okazać się piana aktywna marki Moje Auto, która charakteryzuję się intensywnym działaniem i jest całkowicie bezpieczna dla pojazdu.
Pamiętajmy jednak, że auto myte zimą należy wysuszyć, bądź myć je wtedy, gdy temperatura pozwala mu wyschnąć samodzielnie w stosunkowo szybkim tempie – w przeciwnym razie woda będzie zbierać się w jego poszczególnych elementach i zamarzać, co może doprowadzić do dalszych problemów.
O czym jeszcze warto pamiętać, by zabezpieczyć auto?
Tym, co grozi naszemu autu poprzez kontakt z solą drogową, jest przyspieszony proces korozji. Jeśli chcemy zadbać o to, by nasze auto nie pokryło się w niedalekiej przyszłości rdzą, warto zadbać o wszelkie ubytki, które są widoczne na karoserii naszego pojazdu. Mogą być to zadrapania, odpryski czy wgniecenia – przed zimą zaleca się wizytę u lakiernika, który pomoże w ich usunięciu. Wiele z potencjalnych ognisk korozji możemy usunąć także na własną rękę, co z pewnością okaże się opcją korzystniejszą finansowo.
Ponadto przed wyjazdem na zimowe drogi warto również dokładnie umyć i nawoskować auto, co pomoże zabezpieczyć je przed negatywnym wpływem substancji, które będą miały z nim kontakt. W miesiącach zimowych warto zachowywać także dystans od pojazdów, które mogłyby rozrzucać sól drogową czy „solankę”. Oczywiście taka metoda nie umożliwi nam całkowitego uniknięcia kontaktu z solą, jednak zdecydowanie pomoże go ograniczyć.