Sytuacja mieszkaniowa młodych w Polsce - foto

Sytuacja mieszkaniowa młodych w Polsce

Sytuacja mieszkaniowa to jeden z czynników, który wpływa na poziom zadowolenia z życia w kraju. Niestety w Polsce nie jest ona zbyt dobra. Choć wielu seniorów dysponuje nieruchomościami na własność, młode pokolenie ma znacznie trudniej. Wiele osób w tym wieku nie ma wystarczających dochodów, aby móc kupić mieszkanie. Dowiedz się więcej na temat sytuacji mieszkaniowej młodych.

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce – ilu młodych mieszka z rodzicami?

Według najnowszych wyników badań, które zostały prowadzone w ramach Strategii Demograficznej, aż 75% młodych Polaków w wieku od 18 do 29 lat mieszka z co najmniej jednym rodzicem. Jest to spowodowane wieloma różnymi czynnikami, m.in.:

  • wysokim bezrobociem wśród młodych – świeżo upieczeni dorośli mają problem ze znalezieniem pracy, która jest dobrze płatna, a przy tym zapewnia możliwości rozwoju. To sprawia, że często żyją oni “na garnuszku rodziców” i nie mają możliwości wynajęcia czy zakupu nieruchomości;
  • niskimi dochodami – młode osoby często zarabiają najniższą krajową. Taka wypłata nie jest wystarczająca, żeby pokryć koszty wynajmu czy uzyskać kredyt hipoteczny, a jednocześnie móc godnie żyć;
  • brak dostępnych lokali mieszkalnych – zdarza się, że młodzi nie mogą znaleźć mieszkania, które byłoby oferowane w korzystnej cenie, odpowiedniej lokalizacji, a przy tym w dobrym stanie. Zniechęceni poszukiwaniami, rezygnują z wynajmu/zakupu nieruchomości i decydują się zamieszkać z rodzicami,
  • rosnącą inflacją, a w związku z tym z wzrostem kosztów wynajmu – zmiany na rynku i związane z tym podwyżki cen, sprawiają, że wiele młodych osób chce zaoszczędzić. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów życia jest właśnie rezygnacja z wynajmu/zakupu nieruchomości na rzecz mieszkania z rodzicami.

Słaba sytuacja mieszkaniowa w Polsce sprawia, że wiele młodych osób zwleka m.in. z założeniem rodziny. To z kolei przekłada się na niski poziom dzietności w kraju.

Sytuacja mieszkaniowa młodych w Polsce – co może ją poprawić?

Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji mieszkaniowej młodych w Polsce jest najem instytucjonalny. Tak określa się umowę zawieraną pomiędzy najemcą a firmą oferującą mieszkania na wynajem. Toruń to jedno z miast, gdzie takie nieruchomości są dostępne.

Najem instytucjonalny to alternatywa dla klasycznego wynajmowania lokali od osób prywatnych. To rozwiązanie cieszy się dużą popularnością zwłaszcza za zachodnią granicą Polski. Jego zasady zostały ściśle sprecyzowane przez przepisy prawa. Zgodnie z nimi:

  • umowa, jak i wszelkie zmiany powinny być wprowadzane w formie pisemnej po uzyskaniu uprzedniej zgody lokatora;
  • mieszkańcy mają obowiązek przedstawić w formie aktu notarialnego oświadczenie o dobrowolnej eksmisji po wygaśnięciu lub wypowiedzeniu umowy– należy w nim zawrzeć informację, że lokatorom nie przysługuje lokal tymczasowy bądź socjalny;
  • właściciel nie może pobierać od najemcy dodatkowych opłat nieokreślonych w umowie – wszystkie koszty są jasno określone w dokumencie, więc nie trzeba obawiać się o dodatkowe wydatki.

Przejrzysta umowa i poczucie bezpieczeństwa sprawiają, że najem instytucjonalny to dla wielu młodych atrakcyjna oferta. 

Sytuacja mieszkaniowa Polaków pozostawia wiele do życzenia, jednak także dynamicznie się zmienia. Dlatego warto uważnie ją śledzić.