Sporządzenie testamentu - dlaczego warto skorzystać z doradztwa prawnika?

Sporządzenie testamentu – dlaczego warto skorzystać z doradztwa prawnika?

Sporządzanie testamentu to niełatwa kwestia, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego prawnika, który pomoże nam w sprawach formalnych.

Meandry prawa spadkowego

Preferencją ustawodawcy jest dziedziczenie oparte o testament. Postępowanie spadkowe w przypadku dziedziczenia ustawowego może być skomplikowane, szczególnie jeśli spadkobierców jest wielu, nie są oni znani lub też są ze sobą skłóceni. Sporządzenie testamentu pozwala określić wolę spadkodawcy, wskazać na podział majątku jakiego on sobie życzył, a także wykazać ewentualne przyczyny, dla których zdaniem spadkodawcy konkretne osoby nie powinny po nim dziedziczyć. O ile ustawa nie formułuje konkretnych wyrażeń słownych i pozwala sporządzić testament nawet w najbardziej poetyckiej formie, tak już przepisy określają konkretnie na przykład podstawy wydziedziczenia, warunki ważności testamentu. Co więcej, prawo spadkowe jest co jakiś czas zmieniane, nowelizowane. Dlatego też warto skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w nim, który pomoże nam określić to, co najważniejsze, dopilnuje, aby testament spełniał wszelki wymogi formalne i faktycznie odzwierciedlał wolę spadkodawcy.

Co się dzieje w braku testamentu?

Ze sporządzania testamentu najczęściej rezygnują osoby o nietrudnej sytuacji rodzinnej, na przykład posiadające jedno dziecko. Wtedy też bowiem zakłada się, że po śmierci majątek przejdzie w ręce tegoż dziecka i żony czy męża. Jeśli jednak w rodzinie jest więcej osób uprawnionych do spadku, warto zadbać o sporządzenie testamentu. Skłóceni członkowie rodziny mogą przeciągać sprawę spadkową, walczyć o poszczególne elementy majątku, ostatecznie doprowadzając do podziału, którego nie życzyłby sobie spadkodawca. Co więcej, dziedziczenie ustawowe w żaden sposób nie zabezpiecza osób, które nie należą do kręgu ustawowych spadkobierców, a którym spadkodawca chciałby coś przekazać. Takiego rozporządzenia majątkiem można dokonać wyłącznie w testamencie (jeśli nie chcemy darowizny za życia). Testament może też zabezpieczyć przejście majątku w konkretne ręce, jeśli spadkodawca nie posiada spadkobierców ustawowych, a nie chce, aby jego dobra dostała gmina czy Skarb Państwa. Ponieważ dokument ten w jasny sposób klaruje wolę zmarłego, ustawodawca konstrukcją przepisów zachęca do jego sporządzenia. Stworzenie testamentu nie jest bowiem trudne i obwarowane ogromną ilością przepisów. Warto jednak zadbać o jego ważność i w tym może pomóc doświadczony prawnik.

Testament pisany w emocjach

Warto tu zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Sporządzenie testamentu przy udziale profesjonalisty może pomóc wyeliminować problem wynikający z emocjonalności spadkodawcy, której trudno się dziwić. Niełatwo jest rozporządzać majątkiem na wypadek swojej śmierci i myśleć o tym temacie. Szczególny problem pojawia się w przypadku konfliktów rodzinnych. Prawnik pomoże nam uświadomić sobie także jak sformułować konkretne zapisy, aby wyrażenie woli nie zostało podważone. Spróbujmy to wyjaśnić na przykładzie. Spadkodawca nie chce powierzyć majątku córce, która jest rozwodniczką, nie jest to bowiem zgodne z jego światopoglądem. Warto jednak wiedzieć, że tego typu sytuacja, dozwolona przez prawo, nie może być podstawą dla wydziedziczenia spadkobiercy. Co innego, gdyby na przykład spadkobierca stosował wobec spadkodawcy przemoc. Dobrze jest wiedzieć o meandrach prawa spadkowego zanim sporządzi się testament.

Artykuł został przygotowany we współpracy z https://kancelariajk.opole.pl.