Pokonanie choroby alkoholowej – o wszywce alkoholowej Esperal Wrocław
Esperal, inaczej nazywany też wszywką alkoholową to implant z lekiem, którego substancją czynną disulfiram.
Produkowany był przez firmę farmakologiczną Polfa S.A. Warszawa do 2008 roku i był on bardzo skuteczny w leczeniu alkoholizmu; po dziesięciu latach powrócił do sprzedaży z nową nazwą – Disulfiram WZF. Tak naprawdę jest to jednak ten sam lek z tą samą substancją czynną.
Disulfiram to substancja chemiczna, która sama w sobie jest całkowicie obojętna i bezpieczna dla organizmu. Jednak jest ona inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej, co ma znaczenie w przypadku choroby alkoholowej. Aby zrozumieć mechanizm działania substancji w leczeniu nałogu alkoholowego, konieczne jest zrozumienie samego mechanizmu metabolizmu etanolu w organizmie. Początkowo, zaraz po spożyciu alkoholu, etanol jest przekształcany w wątrobie do aldehydu octowego przez dehydrogenazę alkoholową. Następnie w sposób analogiczny do pierwszej reakcji jest on przekształcany przez dehydrogenazę aldehydową do kwasu octowego, a końcowo do dwutlenku węgla i wody. Zatem więc działanie disulfiramu polega na hamowaniu dehydrogenazy aldehydowej w momencie w którym osoba z wszczepionym implantem Esperalu zacznie spożywać alkohol. Zapobiega to konwersji etanolu do kwasu octowego, co prowadzi do znacznego wzrostu stężenia aldehydu octowego w organizmie. Powoduje to nieprzyjemne dolegliwości takich jak:
– Zawroty i bóle głowy,
– mdłości,
– Pocenie się,
– Zwiększona częstość akcji serca,
– wymioty,
– hipotensja,
– Niepokój.
Aldehyd octowy jest odpowiedzialny za te objawy, i przypadku wypicia alkoholu byłyby to zwykłe objawy zatrucia, jednak z disulfiramem są one prawie 30-krotnie bardziej intensywne, ponieważ stężenie aldehydu octowego cały czas się zwiększa. Ze względu na to celem Esperalu nie jest stłumienie głodu na alkohol, ale wywołanie awersji do niego. Zatem efekty wszywki alkoholowej mają swoje podłoże w założeniach tak zwanej terapii awersyjnej.
Wszywka alkoholowa Esperal Wrocław przeznaczona jest dla każdego, kto cierpi z powodu uzależnienia i pragnie poprawić swoje życie. By móc zostać zdiagnozowanym przez lekarza w kierunku alkoholizmu należy najpierw przyznać się do niego przed samym sobą. Awersja wywołana przez reakcję disulfiramową skutecznie zapobiega odtwarzaniu mechanizmów nałogu alkoholowego, co pozwala pacjentowi na utrzymanie długotrwałej trzeźwości i powrócić do zdrowia.
Wszystko o metodzie implantacji wszywki alkoholowej
Gdy pacjent zdecyduje się już na zabieg implantacji wszywki alkoholowej, to pierwszym oczywistym krokiem jest konsultacja z lekarzem specjalistą. W tym czasie przeprowadza on wywiad, w którym wykluczy ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz dawkowanie leku. Określenie ilości disulfiramu zależne jest od czynników indywidualnych takich jak masa ciała, wiek i stopień choroby alkoholowej.
Oryginalny implant – Disulfiram WZF można wszczepić za 550 zł, a w razie potrzeby można go usunąć za 500 zł.
Sam zabieg szczególnie nieprzyjemny i uciążliwy dla pacjenta i wymaga jedynie 24-godzinnej abstynencji przed implementacją. Trzeźwość jest warunkiem koniecznym do wykonania zabiegu, ponieważ podczas niego disulfiram od razu uwalnia się do organizmu, więc jeśli pacjent będzie pod wpływem etanolu dozna nieprzyjemnych dolegliwości reakcji disulfiramowej. Operacja mikrochirurgiczna wykonywana jest przez specjalistę który nacina skórę, zwykle w górnej części pośladka, a następnie umieszcza tam implant z lekiem. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny. Zabieg trwa około 30 minut, a blizna goi się w ciągu około dwóch tygodni po, ale zaleca się zmianę opatrunków, higienę chorego miejsca oraz ograniczenie aktywności fizycznej, kucania i schylania się.
Od tego momentu Esperal pozostaje obecny w organizmie przez okres 8-12 miesięcy. Wtedy lekarz zaleca pacjentom całkowite odstawienie picia alkoholu i psychoterapię. W przeciwnym razie będą odczuwać jedynie dyskomfort związany z powtarzającym się zatruciem ze względu na połączenie etanolu i disulfiramu. Może to trwać od 30 minut do kilku godzin, wszystko zależy od ilości wypitego alkoholu. O ile pacjent wypije małą ilość alkoholu skończy się jedynie na tych objawach, jednak Należy pamiętać, że jeśli stężenie alkoholu we krwi przekroczy 125-150 mg/100 ml, mogą wystąpić objawy zagrażające życiu. Zazwyczaj są nimi:
- Duszność,
- Arytmia serca,
- Napady drgawek,
- Utrata przytomności.
Esperal zatem może okazać się dla wielu osób skutecznym środkiem odstraszający od spożywania alkoholu i usprawniający psychoterapię w kontekście uzależnienia uzależnienia. Wszywki alkoholowe pozwalają na dłuższy okres trzeźwości i skuteczniejsze leczenie, ze względu na to, że niechęć wywołana objawami i strach przed nimi stają się silniejsze od głodu alkoholowego.
Środki bezpieczeństwa – działania niepożądane i przeciwwskazania podczas leczenia wszywką alkoholową Esperal
Esperal jest na ogół bardzo bezpiecznym lekiem ze względu na to, że substancja czynna – disulfiram w żaden sposób sama w sobie nie oddziałuje na organizm, a wynik jej reakcji jest powiązany tylko i wyłącznie z obecnością alkoholu . Jednak jak każdy lek ma skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania.
W przypadku skutków ubocznych, to pojawiają się bardzo rzadko, jednak jeśli już występują to najczęściej pojawiają się one w ciągu kilku dni po implantacji wszywki alkoholowej. W zależności od charakteru przyczynowego pojawienia się dolegliwości specjalista zadecyduje, czy należy usunąć wszywkę czy można zastosować inne rozwiązanie. Objawy niepokojące to między innymi:
– metaliczny posmak w ustach
– Reakcje skórne
– Niepokój
– Stan przygnębienia
– wymioty
– senność
Jeśli istnieją przeciwwskazania, lekarz podczas wstępnej konsultacji decyduje czy dyskwalifikują one z możliwości podjęcia się implantacji. Niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, ponieważ jednoczesne spożywanie alkoholu i disulfiramu może zwielokrotnić objawy zatrucia alkoholowego i pogorszyć stopień współistniejącej choroby.
Najczęstsze przeciwwskazania do stosowania Esperalu
– niewydolność serca
– Nadciśnienie tętnicze.
– Uczulenie na którykolwiek ze składników leku.
– Zaburzenia psychiczne
– Próby samobójcze
– Marskość wątroby
Jest też grupa produktów, których należy unikać podczas stosowania wszywki alkoholowej Esperal. Takimi niepozornymi produktami mogą być czekolada i wypieki zawierające nawet bardzo małe ilości alkoholu. Powinno się również unikać płynów do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu oraz produktów spożywczych, głównie sosów, zawierających ocet. Niebezpieczne mogą być też perfumy i wody toaletowe na bazie alkoholu, gdyż w niektórych przypadkach mogą wywołać skórne reakcje alergiczne. Alkohol w takich produktach, nawet w niewielkich ilościach, może powodować dolegliwości związane z zatruciem alkoholowym. Dotyczy to zwłaszcza osób regularnie stosujących produkty farmakologiczne zawierające etanol.