Pieprzyki jako defekty skórne - chirurgiczne usuwanie pieprzyków Łódź - foto

Pieprzyki jako defekty skórne – chirurgiczne usuwanie pieprzyków Łódź

Pieprzyki są absolutnie powszechne i widoczne u większości społeczeństwa. Mogą być nabyte i wrodzone, a mimo ich obecnej świadomości niewiele osób zdaje sobie sprawę jak tak naprawdę powstają.

Duża część pieprzyków powstaje w wyniku promieniowania słonecznego (UV). Przeistaczają się w wyniku działania komórek barwnikowych (stąd też inna nazwa pieprzyka – znamię barwnikowe), czyli melanocytów. Wytwarzają one melaninę, która bierze czynny udział w przyciemnianiu skóry podczas opalania. Czasami jednak melanocyty kumulują się w określonym miejscu nierównomiernie, co skutkuje pojawieniem się pieprzyka.

Pojawiają się one z wiekiem, jednak zdarza się, iż występują też u małych dzieci. , gdyż mogą mieć podłoże genetyczne. Jeśli w rodzinie w starszych pokoleniach jest tendencja do posiadania dużej ilości pieprzyków, to z pewnością będzie ona dziedziczona przez potomstwo. Mogą one się też pojawiać w wyniku przebytej infekcji wirusowej.

Usuwanie pieprzyków chirurgicznie – zabieg

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych to coraz powszechniejsza kosmetyczna procedura medyczna. Nic dziwnego, ponieważ jest to bardzo skuteczny zabieg przy minimalnym ryzyku powikłań. Może być wykonywany zarówno w przypadku chęci pozbycia się pieprzyka ze względu na walory kosmetyczne, ale też w przypadku groźnych nowotworowo zmian.

Pierwszym krokiem w zabiegu jest konsultacja z lekarzem. Podczas takich wizyt lekarz prowadzi z pacjentem rozmowę w celu wyeliminowania przeciwwskazań i określenia oczekiwań. Przeciwwskazaniami do tego zabiegu mogą być między innymi skłonność do bliznowców czy też mała krzepliwość krwi. Usunięcie pieprzyka w wypadku występowania którejś z dolegliwości może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Charakter pieprzyka jest również rozpoznawany i oceniany przez lekarza. Zazwyczaj cena takich zabiegów wynosi około 200 zł i idzie w górę w zależności od wielkości i charakteru zmiany skórnej.

Zabieg wykonywany jest przez lekarza w znieczuleniu miejscowym, a zmiany skórne są usuwane wraz z minimalną ilością otaczającej zdrowej skóry za pomocą skalpela, łyżki chirurgicznej lub innego specjalnego narzędzia. Wycinanie niewielkiej ilości zdrowej skóry na około pieprzyka ma na celu przyspieszenia gojenia się rany i zminimalizowania widoczności blizny. Czas trwania operacji to zaledwie 30 minut (w zależności od ilości i wielkości usuwanych pieprzyków), a ostatni etap to szycie i bandażowanie.

Podczas noszenia bandaża zaleca się utrzymanie odpowiedniej higieny po zabiegu. Po 7 dniach możesz ponownie udać się do lekarza, w tym czasie lekarz usunie szwy i zakończy proces leczenia zmiany skórnej.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków Łódź w https://chirurgialodz.pl/chirurgiczne-usuwanie-zmian-skornych-lodz/ może wyeliminować nieestetyczne defekty, ale także umożliwia wykonanie badania histopatologicznego, co nie jest możliwe np. w przypadku laserowego usuwania zmian skórnych. Ale czym jest to badanie? Obecnie badanie histopatologiczne ma charakter diagnostyczny i polega na tym, że lekarz (patolog) ocenia mikroskopowo tkankę pod kątem możliwie nowotworowych zmian skórnych pobranych od pacjenta. Dzięki temu testowi możliwe jest określenie charakteru zmiany niektórych defektów skóry, dzięki czemu leczenie można rozpocząć na czas.

Dlatego bardzo ważne jest chirurgiczne usunięcie podejrzanych pieprzyków, zwłaszcza nowotworów. W szczególności może to dotyczyć zmian w postaci uniesionych guzków lub zmian zmiażdżonych i owrzodzonych. Może to obejmować swędzenie, mrowienie i zaczerwienienie, a także inne objawy, takie jak zmęczenie i osłabienie, które nie są bezpośrednio związane ze zmianą. Wszystkie te objawy są dobrym powodem do zbadania usuniętych chirurgicznie fragmentów pieprzyków.

Rodzaje pieprzyków, czyli, w jakich przypadkach mówimy o zmianie o charakterze nowotworowym

Obserwacja zmian skórnych nawet tak powszechnych jak pieprzyki jest niezwykle istotne, gdyż nigdy nie wiemy, kiedy mamy do czynienia ze zmianą nowotworową. Nagła zmiana wyglądu czy konsystencji pieprzyka może oznaczyć jego zezłośliwienie, a koniecznym w tej sytuacji może okazać się chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej. Jak jednak rozpoznać u siebie rodzaje pieprzyków? Oto przykładowe:

Znamię wrodzone jak sama nazwa mówi jest zmianą skórną, która jest obecna już przy urodzeniu. Jej wielkość może być absolutnie różna, gdzie jako małe klasyfikuje się takie do 3 cm, duże od 3 cm, a za olbrzymie uznaje się takie, które mają około 20 cm. Zazwyczaj powiększają się z wiekiem i najczęściej znajdują się na karku, szyi oraz tułowiu. Te zmiany mają wyższe ryzyko zezłośliwienia, więc należy zwracać na mnie szczególną uwagę.

Znamię pospolite, to takie które zazwyczaj jest okrągłe, regularne i ma jednolity kolor. Może zdarzyć się tak, iż jest już obecne od urodzenia, jednak zazwyczaj rozwija się w okresie dzieciństwa i dojrzewania. Może mieć odcienie brązowy, jasnobrązowy czy nawet różowawy.

Znamię dysplastyczne pojawia się na całym ciele i ma nieregularny kształt, zróżnicowaną kolorystykę i może być zarówno płaski jak i wypukły. Może przypominać czerniaka, jednak nie jest zmianą złośliwą. Odznacza się zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu złośliwego.

Znamię Meyersona jest to taka zmiana, która powoduje świąd, jest zaczerwieniona oraz otoczona egzemą. Najczęściej dotyczy mężczyzny po trzydziestym roku życia.

Znamię Miesechera jest gładkie oraz okrągłe i mogą wychodzić z niego włoski. Jest koloru brązowego lub koloru skóry i występuje zarówno u mężczyzna i jaki kobiet.

Znamię błękitne ma charakterystyczny błękitny odcień, który jest spowodowany bardzo dużą ilością melaniny, jednak może przybierać różne odcienie taki jak brązowy, jasnobrązowy, kremowy.

Jak więc rozpoznać czy pieprzyk ulega zezłośliwieniu i przechodzi w charakter nowotworowy? Alarmującymi cechami mogą być:

– nieregularne i nietypowe brzegi

– asymetryczny kształt zmiany

– średnica przekraczające 0,5 milimetra

– stała zmiana kształtu

– niejednolity kolor

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu chirurgicznego usuwania pieprzyków

Zabieg chirurgicznego usunięcia pieprzyka może pomóc osobom, które chcą się pozbyć defektu skórnego o charakterze chorobowym ze względów zdrowotnych czy profilaktycznych, ale również tych, którzy chcą poprawić estetykę wyglądu. Zabieg ten nie jest jednak dostępny dla wszystkich, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań doraźnych lub stałych, które uniemożliwiają chirurgiczne wycięcie pieprzyków:

  • w czasie ciąży i laktacji,
  • Immunopatia i immunosupresja,
  • W trakcie aktywnej choroby nowotworowej
  • Przy skłonności do bliznowców
  • Przy aktywnych zmianach łuszczycowych
  • Infekcja w miejscu zmiany

Ponadto istnieje inna grupa przeciwwskazań – czynności po chirurgicznym usunięciu pieprzyków. Skóra jest stale wystawiana na działanie promieni słonecznych, co może niekorzystnie wpływać na prawidłową regenerację skóry. Dlatego powinno się zrezygnować z opalania i saun. Również stosowanie kremów leczniczych i dużej ilości kremów przeciwsłonecznych może być dobre dla skóry. Należy unikać też siłowni i basenów krytych (głównie ze względu na obecność chloru).