Najważniejsze różnice dla graczy w porównaniu karty graficznej RTX 3060 a RTX 2060

Najważniejsze różnice dla graczy w porównaniu karty graficznej RTX 3060 a RTX 2060

13 razy oglądano

Nie od dziś wiadomo, że posiadacze wydajniejszej karty graficznej mogą doświadczać intensywniejszych przeżyć w czasie rozgrywki. Nie każdego jednak stać na topowy model. Najczęstszy dylemat opiera się pomiędzy kartami RTX 3060 a RTX 2060, które są budżetowymi rozwiązaniami, ale nadal zadowalającymi. Przedstawiamy, czym charakteryzują się powyższe karty graficzne, a także dla kogo są one rekomendowane.

Wydajność kart graficznych dla graczy

Gracze zainteresowani zakupem nowej karty graficznej powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię wydajności. Rzutuje na jakość i komfort użytkowników. Karta graficzna odpowiada za pobieranie danych z procesora, a następnie przetwarza je na obrazy widoczne na ekranie. Wartość wydajności karty dla graczy złożona jest z m.in. wysokiego taktowania bazowego, możliwości wsparcia dla technologii ray tracingu, a także obszernej pamięci VRAM. Zdecydowanie na tle dostępnych modeli kart graficznych szczególnie wyróżniają się karty graficzne z rodziny Nvidia GeForce RTX, które pozwalają na szczególne dostrzeżenie możliwości przetwarzania grafiki przez sprzęt, a także umożliwiają korzystanie z najbardziej wymagających tytułów.

RTX 2060 vs RTX 3060 – która karta graficzna będzie lepsza?

Ostatnie spadki cen kart graficznych zachęcają do rozważenia modernizacji podzespołów w komputerze. W konsekwencji najczęstszy dylemat dotyczy wyboru pomiędzy RTX 2060 a RTX 3060. Podjęcie ostatecznej decyzji powinno odbywać się po dokładnym porównaniu i uwzględnieniu posiadanych potrzeb. Pomiędzy tymi kartami występuje bardzo wiele wspólnych specyfikacji, jednak to RTX 3060 jest nowszym rozwiązaniem. RTX 2060 przekazano do użytkowania w styczniu 2019 roku i stanowi uaktualnienie GTX 1060. W odniesieniu do poprzedniej generacji posiada kilka dodatkowych funkcji, np. śledzenia promieni, a także cieniowania o zmiennej szybkości. Dodatkowo wdrożono także rdzenie tensorowe, pomocne podczas przetwarzania sztucznej inteligencji. Karta graficzna RTX 2060 była wówczas ogromnym krokiem na przód i zdecydowanie przełomem w stosowanych technologiach. 

Po niespełna dwóch latach swoją premierę miała karta RTX 3060. Niejednokrotnie pojawiały się głosy rozczarowania i niezadowolenia, ponieważ nie spełniała posiadanych oczekiwań. RTX 3060 w rzeczywistości jest wyposażone w większą liczę rdzeni shaderów, a także bazuje na architekturze Ampere. W konsekwencji umożliwia uzyskanie większej wydajności niż wcześniejszy model. Obydwie karty posiadają jednak bardzo zbliżone parametry, a większa wydajność przemawia na korzyść RTX 3060 lub ewentualnie nieco starszego modelu RTX 3060 Ti. Szczególnie, że różnice w cenie nie są znaczące, a zakup wyższego modelu będzie praktyczniejszym rozwiązaniem.

Jaką kartę graficzną wybrać?

Jednak osoby, które posiadają na swoim komputerze RTX 2060 powinny się zastanowić, czy na pewno potrzebują aktualizacji swojej karty graficznej. RTX 2060 i RTX 3060 posiadają zbliżone możliwości. Jeżeli jednak zachodzi taka potrzeba, to warto rozważyć zakup najbardziej zaawansowanej karty RTX 4090, która zdeklasowała wszystkie wcześniejsze modele i z pewnością będzie spełniała wszystkie oczekiwania użytkowników przez długi czas. 

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.