Mieszkania własnościowe a spółdzielcze
Chcesz kupić komfortowe mieszkanie dla siebie lub rodziny? Zanim podejmiesz decyzję, warto zapoznać się z dostępnymi ogłoszeniami. Na rynku można znaleźć różne rodzaje nieruchomości: własnościowe i spółdzielcze. Zastanawiasz się, jakie różnice są pomiędzy nimi? Czy zakup mieszkania spółdzielczego jest korzystny? Kiedy warto zdecydować się na lokal własnościowy? Sprawdź!
Czym jest mieszkanie spółdzielcze?
Mieszkanie spółdzielcze, a właściwie spółdzielcze własnościowe, to nieruchomość, którego właścicielem jest spółdzielnia. Do niej należy także grunt, na którym został zbudowany dany lokal. Niesie to za sobą pewne konsekwencje.
Mieszkańcy mogą swobodnie zarządzać mieszkaniem, np. sprzedać je, przekazać w darowiźnie bądź wynająć. Jednak wszelkie działania związane np. z remontem mogą być wykonane tylko po uzyskaniu zgody spółdzielni.
Czym jest mieszkanie własnościowe?
Mieszkanie własnościowe to takie, które w 100% należy do osoby prywatnej lub firmy. Jest ona również właścicielem gruntu, na którym stoi nieruchomość. Taki lokal ma założoną księgę wieczystą, co jest dużym ułatwieniem, jeśli starasz się o kredyt hipoteczny.
Zakup takiego mieszkania ma wiele zalet. Właściciel może dowolnie zarządzać nieruchomością i np. sprzedać ją, wynająć bądź przekazać w darowiźnie. Ponadto należy on do wspólnoty mieszkaniowej i ma realny wpływ np. na zmiany w budynku.
Zastanawiasz się, gdzie znaleźć własnościowe nowe mieszkania? Poznań to miejsce, gdzie powstają osiedla pełne ciekawych nieruchomości gotowych do zamieszkania.
Mieszkanie własnościowe a spółdzielcze – które wybrać?
Jeśli chcesz sfinansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym, rozglądaj się za nieruchomościami własnościowymi. Mają one księgę wieczystą, co znacznie zmniejsza formalności i ułatwia przeprowadzenie procedury sprzedaży.
Natomiast jeśli płacisz gotówką, każdy lokal – własnościowy czy spółdzielczy – będzie odpowiedni. Należy tylko zastanowić się, czy chcesz mieć wpływ na to, co się dzieje z budynkiem, czy też nie.
Rozważ „za” i „przeciw” każdej opcji oraz podejmij rozsądną decyzję!