Laserowe usuwanie pieprzyków Warszawa – kiedy należy wykonać laserowe usuwanie?
- Laserowe usuwanie pieprzyków – na czym to polega?
- Laserowe usuwanie pieprzyków – które zmiany można usunąć w ten sposób?
- Laserowe usuwanie pieprzyków – jakie są przeciwwskazania?
- Laserowe usuwanie pieprzyków – gdzie szukać pomocy?
- Laserowe usuwanie pieprzyków – jak długo goi się rana po zabiegu?
- Laserowe usuwanie pieprzyków – kiedy warto je usunąć?
- Laserowe usuwanie pieprzyków – jakie są jego zalety?
Laserowe usuwanie pieprzyków to jeden z bardziej efektywnych zabiegów. Pozwala on na szybką i trwałą likwidację pieprzyków.
Znamiona barwnikowe usuwa się ze względów zdrowotnych oraz estetycznych. Aby skontrolować stan pieprzyków należy udać się do dermatologa. Warto jest szybko reagować jeżeli, któryś pieprzyk nas niepokoi. Czy wszystkie znamiona można usuwać laserowo? Jak należy postępować po zabiegu?
Laserowe usuwanie pieprzyków – na czym to polega?
Laserowe usuwanie pieprzyków Warszawa w https://chirurgiawarszawa.pl/laserowe-usuwanie-pieprzykow-znamion-warszawa/ to zabieg, który polega na celowaniu wiązką światła w miejsca, w których znajdują się zmiany barwnikowe. Dzięki zastosowaniu lasera, zmiana barwnikowa zostaje odparowana lub precyzyjnie wycięta. Laser posiada właściwości koagulacyjne, dzięki czemu podczas zabiegu nie dochodzi do krwawienia z naczyń krwionośnych. Zaletą tej metody usuwania pieprzyków jest również brak konieczności stosowania szwów. Dzięki temu, na ciele pacjenta nie pozostają blizny po zabiegu. Jeżeli blizna się pojawi to jest ona niewielkich rozmiarów. Laserowe usuwanie pieprzyków to zabieg bezpieczny i praktycznie bezinwazyjny. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jednak osoby wrażliwe na ból, mogą odczuwać dolegliwości bólowe podczas jego trwania. Zabieg ten trwa od kilku do kilkunastu minut. Czas ten zależny jest od wielkości i głębokości zmiany barwnikowej.
Laserowe usuwanie pieprzyków – które zmiany można usunąć w ten sposób?
Znamiona, które można usunąć za pomocą lasera to: piegi, plamy soczewicowate, przebarwienia brodawek łojotokowych, niektóre zmiany barwnikowe – pieprzyki, niektóre przebarwienia polekowe czy naczyniaki rubinowe. Laser jest również pomocny w usuwaniu blizn, brodawek wirusowych – kurzajek, włókniaków, narośli skórnych, tatuaży i rozstępów.
Laserowe usuwanie pieprzyków – jakie są przeciwwskazania?
Laserowe usuwanie pieprzyków to zabieg mało inwazyjny, prosty i bezpieczny. Ale nie każde znamię skórne kwalifikuje się do zabiegu laserowego. Ponadto nie każdy pieprzyk może zostać usunięty tą metodą. Przeciwwskazaniem do laserowego usuwania pieprzyków jest skłonność do powstawania bliznowców. Bliznowce to przerośnięte blizny, które rozrastają się poza granice uszkodzonej skóry. Dodatkowo zabiegu tego nie można wykonać u osób, które mają skłonność do powstawania blizn hipertroficznych, czyli uwypuklonych blizn, które nie przekraczają uszkodzonego obszaru skóry. Przeciwwskazaniem do laserowego usuwania znamion barwnikowych są aktywne choroby skóry w obrębie usuwanego pieprzyka. Mowa tutaj o alergii, opryszce czy liszajcu. Zabiegu nie można wykonać w przypadku zmian, które kwalifikują się do kompletnego usunięcia chirurgicznego z marginesem zdrowej tkanki skóry. Zabiegu nie można wykonać jeżeli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią. Laserowego usuwania pieprzyków nie wolno wykonać u osób, które przyjmują leki lub zioła światłouczulające. Są to między innymi dziurawiec, nagietek czy tetracykliny. Przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu są zaburzenia krzepnięcia krwi. Osoby, które stosują lub stosowały w ciągu ostatnich sześciu miesięcy retinoidy doustnie nie mogą mieć usuniętych pieprzyków za pomocą lasera. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu są również cukrzyca, padaczka, choroby nowotworowe czy inne choroby autoimmunologiczne.
Warto pamiętać, że za pomocą lasera nie wolno usuwać zmian barwnikowych, które są podejrzane. Zmiany te mogą być usunięte tylko za chirurgicznie z wycięciem marginesu zdrowej skóry. Po chirurgicznym wycięciu podejrzanej zmiany barwnikowej, jest ona wysyłana do badania histopatologicznego. Badanie to pozwala wykluczyć między innymi czerniaka, nacieki zapalne czy raka podstawnokomórkowego.
Laserowe usuwanie pieprzyków – gdzie szukać pomocy?
Pieprzyki oraz inne niepokojące nas znamiona powinny zostać skonsultowane z lekarzem dermatologiem. Specjalista wykonuje badanie dermatoskopem. To narzędzie, które pozwala na obejrzenie zmiany barwnikowej w kilkukrotnym przybliżeniu. Pozwala to na zobaczenie głębszych struktur oglądanej zmiany. Zabieg laserowego usuwania pieprzyków mogą wykonać lekarze dermatolodzy oraz chirurdzy i chirurdzy onkolodzy.
Laserowe usuwanie pieprzyków – jak długo goi się rana po zabiegu?
Laserowe usuwanie pieprzyków nie pozostawia blizn. Proces gojenia się rany przebiega bardzo szybko. Przy prawidłowej pielęgnacji i higienie rany, czas ten wynosi od dziesięciu do czternastu dni. Jeżęli usuwana laserowo zmiana barwnikowa była głęboka, proces ten może trwać do czterech tygodni. Po laserowym usunięciu pieprzyka, pacjent musi pamiętać, że nie wolno moczyć rany. Oznacza to, że nie zaleca się brania kąpieli, ani moczenia w basenie. Osoba po zabiegu powinna postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy odpowiednio dbać o ranę, jej higienę oraz pielęgnację. Przez okres intensywnego gojenia się miejsca po zabiegu nie należy stosować innych kosmetyków niż te, które zostały zalecone przez lekarza. Po laserowym usuwanie pieprzyków nie należy wystawiać się na ekspozycję słoneczną. Warto jest wyrobić w sobie nawyk stosowania kremów z wysokim filtrem ochronnym.
Laserowe usuwanie pieprzyków – kiedy warto je usunąć?
Pieprzyki można usuwać z powodów estetycznych jak i zdrowotnych. Znamiona barwnikowe mogą towarzyszyć nam od urodzenia lub możemy nabyć je wraz z upływem czasu. Pieprzyki mogą powstawać w miejscach, gdzie wyglądają bardzo nieestetycznie. Pacjent może zdecydować się wtedy na usunięcie danych pieprzyków. Pieprzyki można usuwać też ze względów zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że podejrzane pieprzyki zawsze należy usuwać chirurgicznie. Należy wyciąć całość zmiany wraz z marginesem zdrowej tkanki. Następnie pieprzyk zostaje wysłany do badania histopatologicznego, które pokazuje czy zmiana była groźna i należy podjąć leczenie czy też nie.
Pieprzyk warto usunąć również jeżeli znajduje się on w miejscu, w którym jest drażniony czy uszkadzany. Zabieg ten wykonuje się wtedy dla wygody pacjenta. Pieprzyk należy usunąć również, jeżeli znajduje się w miejscu, które jest narażone na działanie promieni słonecznych.
Do lekarza należy udać się najszybciej jak to możliwe w momencie, gdy znamię barwnikowe zaczyna zmieniać kolor, powiększać się, zmienia ono swój kształt, zmienia swoją teksturę czy powierzchnię. Szybką reakcję należy podjąć również gdy pieprzyk staje się tkliwy, bolesny oraz gdy zaczyna sączyć się z niego krew czy ropa.
Laserowe usuwanie pieprzyków – jakie są jego zalety?
Do niewątpliwych zalet laserowego usuwania pieprzyków zaliczyć możemy bezpieczeństwo i mało inwazyjność zabiegu. Kolejnym atutem jest brak szwów i blizn po zabiegu. Blizny niewielkich rozmiarów zdarzają się relatywnie rzadko. Zabieg odbywa się z znieczuleniu miejscowym dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Oznacza to, że pacjent nie musi pozostawać w szpitalu na kilka dni. Po zabiegu pacjent wraca do domu. Może wykonywać on codzienne obowiązki oraz aktywności zawodowe. To zabieg po którym powikłania występują bardzo rzadko.