Kredyt hipoteczny na mieszkanie, a wkład własny - foto

Kredyt hipoteczny na mieszkanie, a wkład własny

Kredyt hipoteczny na mieszkanie wydaje się dla wielu z nas jedyną szansą na to, by można było sfinalizować tak pokaźną inwestycję. Jednocześnie czasy, w których kredyt hipoteczny na mieszkanie można było zaciągnąć bez wkładu własnego, już dawno minęły. Obecnie banki nie decydują się na takie rozwiązanie. Wobec tego ile wynosi wkład własny i czy musi być nim jedynie gotówka?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie- wysokość wkładu własnego

Prawdą jest, że kilka lat temu ubiegając się o kredyt hipoteczny na mieszkanie, nie musieliśmy przejmować się koniecznością posiadania wkładu własnego. Obecnie jednak takiej możliwości już nie ma. Ile jednak ten wkład własny wynosi? Okazuje się, że zdecydowana większość banków wymaga od przyszły kredytobiorców minimum 20% wkładu własnego, który obliczany jest od całkowitej wartości nieruchomości. Warto jednak zauważyć, że choć 20% wkład własny stanowi większość, to jednak nie jest on regułą. Zdarzają się oferty kredytów hipotecznych na mieszkanie, w których to wymagane jest jedynie 10% wkładu własnego. Niemniej jednak wiąże się to często z koniecznością dokupienia ubezpieczenia, które automatycznie wliczone będzie w raty kredytu, przez co będą one znacznie wyższe. Kredytobiorca musi wziąć pod uwagę także i tak, że bank może wymagać znacznie więcej, niż rzeczone 20%. Najczęściej takie sytuacje zdarzają się w momencie, kiedy cena nieruchomości jest niezwykle wysoka, a bank szuka zabezpieczenia ewentualnej spłaty, właśnie w podwyższonym wkładzie własnym. Warto więc przygotować się na każdą możliwość.

Czy wkład własny to tylko środki pieniężne?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie, jak sama nazwa wskazuje, jest kredytem udzielanym na konkretny cel. Wydawać by się więc mogło, że w odniesieniu do wkładu własnego, banki będą zainteresowane jedynie gotówką. Nie jest to do końca słuszne przekonanie. Okazuje się, że wkładem własnym może być również:

  • Inna nieruchomość- jeśli posiadamy już nieruchomość na własność- bez względu na to, czy jest to mieszkanie czy lokal użytkowy, wówczas może ona być naszym wkładem własnym do kredytu hipotecznego na mieszkanie. Musimy jednak posiadać akt własności;
  • własna działka- własności gruntowe również mogą być wykorzystane jako wkład własny, oczywiście musimy udowodnić, że jesteśmy jej właścicielami.

Warto jednak podkreślić, że powyższe możliwości zaliczane są do rozwiązań niestandardowych. W praktyce oznacza to więc, że banki mogą pochodzić do nich w specyficzny sposób lub w ogóle takiego wkładu własnego nie zaakceptują. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że przy wnioskowaniu o kredyt nie zostaniemy odprawieni z przysłowiowym „kwitkiem”, wówczas warto zadbać o to, by zgromadzić niezbędną gotówkę, która wymagana jest jako wkład własny. Jest to najpewniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie w momencie, kiedy staramy się o kredyt hipoteczny na mieszkanie. Zwykle banki nie mają w zwyczaju odmawiać takim wnioskodawcom, oczywiście po przeanalizowaniu ich zdolności kredytowej i reszty dołączonych do wniosku dokumentów.