Jakie są przepisy dotyczące monitoringu domów i przedsiębiorstw - foto

Jakie są przepisy dotyczące monitoringu domów i przedsiębiorstw?

132 razy oglądano

Powszechność technologii monitoringu zewnętrznego rodzi poważne pytania na temat prywatności osób postronnych. Zrozumiała chęć ochrony własnej posesji, nie powinna pociągać za sobą inwigilacji sąsiadów. Co w tej kwestii mówią przepisy? Czy istnieją precyzyjne regulacje dotyczące układu kamer w nieruchomościach prywatnych i firmowych?

RODO, prawo do prywatności – czy monitoring prywatny jest legalny?

Rosnąca liczba procesów cywilnych spowodowanych naruszeniem dóbr osobistych skłania do zastanowienia. Czy właściciel nieruchomości może bez przeszkód nagrywać teren okalający ogrodzenie budynku? Prywatny monitoring oparty o zestaw kamer POE podlega m.in. pod przepisy RODO, wyszczególnione w rozporządzeniu PE nr 2016/679. Te jednak okazują się dość łaskawe dla gospodarzy na posesji prywatnej.

Jeden z artykułów wspomnianego rozporządzenia wyraźnie zaznacza, że ochrona osób i mienia wchodzi w zakres uzasadnionych celów do administrowania danymi osób trzecich. Legislacja unijna daje właścicielom wolną rękę w kwestii rejestrowania i przechowywania nagrań zarówno wewnątrz, jak i w bezpośrednim otoczeniu budynku. Z drugiej strony mamy natomiast orzecznictwo sądów w Polsce. Tutaj pojawiają się spore rozbieżności interpretacyjne, które wymuszają rozważne korzystanie z systemu kamer.

Co z monitorowaniem sąsiada?

Zostawmy regulacje RODO i przejdźmy do Kodeksu cywilnego, a konkretnie do artykułu 23 tegoż aktu normatywnego. Ogólna zasada głosi, że dobra osobiste człowieka (w tym jego dane biometryczne i prywatność) podlegają autonomicznej ochronie, niezależnie od innych przepisów. Sądy Apelacyjne kilkakrotnie legitymizowały uzasadnione roszczenia właścicieli sąsiadujących posesji, którzy skarżyli się na inwigilację. Odczucie dyskomfortu spowodowanego monitoringiem zyskuje wsparcie sędziów.

Weźmy pod uwagę praktyczny wymiar takiego podejścia do sprawy. Swobodny wypoczynek w ogrodzie, który znajduje się w zasięgu wzroku obiektywów sąsiada, zostaje wyzbyty wrodzonej prywatności. Wysoka rozdzielczość, jaką gwarantuje zestaw monitoringu IP, pozwala odczytać wrażliwe dane osobowe, a nawet śledzić codzienną aktywność domowników. Stąd już prosta droga do drastycznego naruszenia dóbr osobistych.

 

Jeśli nie chcesz narazić się na proces sądowy i konsekwencje prawne, zadbaj o to, aby pole widzenia kamer IP obejmowało wyłącznie teren Twojej posesji. Ta sama zasada dotyczy zarządców nieruchomości firmowych. Właściwy projekt instalacji monitoringu zagwarantuje pełne pokrycie rejestrowanym obrazem przy jednoczesnym zachowaniu prawa do prywatności osób trzecich.

Nowoczesne zestawy kamer w ofercie Noxel – postaw na niezawodność

Zainwestuj w sprawdzony zestaw kamer POE i ciesz się niezawodnym systemem bezpieczeństwa. Odwiedź stronę sklepu Noxel, gdzie znajdziesz rozbudowany asortyment urządzeń od takich producentów jak Hikvision, Pulsar, Dahua, Imou czy EZVIZ. Akcesoria i zestaw monitoringu IP od Noxel zyskuje uznanie firm i klientów indywidualnych za doskonałą rozdzielczość obrazu i mnogość funkcji dodatkowych, które gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.