Jak rozwijać swoją karierę specjalisty IT na kontrakcie - foto

Jak rozwijać swoją karierę specjalisty IT na kontrakcie?

87 razy oglądano

Z raportu „Kilka słów o IT Contractingu”, przygotowanego przez firmę doradztwa personalnego HRK, wynika, że aż 88% specjalistów wybiera tę formę zatrudnienia ze względu na możliwość osiągnięcia wyższego wynagrodzenia. 52% docenia większą elastyczność i możliwość rotacji między projektami, a 24% upatruje w tej formie współpracy większej szansy na rozwój w dużych organizacjach. Jak zadbać o rozwój kariery na kontrakcie? Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w efektywnym rozwoju zawodowym.

10 rzeczy, które pomogą Ci rozwijać karierę specjalisty IT na kontrakcie

1. Określ cele

Gdzie widzisz siebie za 3/5 lat? Jakich umiejętności jeszcze Ci brakuje, aby zdobyć wymarzoną posadę? Wyznacz cele, pamiętając, żeby były SMART, czyli sprecyzowane, mierzalne, istotne, osiągalne i określone w czasie. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://hrk.pl/pl/it-contracting

2. Rozwijaj kompetencje

Zdobywaj nowe umiejętności, mając na uwadze zdefiniowane wcześniej cele. Dzięki temu wciąż będziesz konkurencyjny na rynku pracy.

3. Buduj sieć kontaktów

Szukaj nowych znajomości biznesowych w swojej branży. Wykorzystaj do tego celu platformy społecznościowe, zrzeszające pracodawców, rekruterów i pracowników, takie jak LinkedIn. Bądź aktywnym uczestnikiem rozmów i dziel się wiedzą.

4. Bądź elastyczny

Praca na kontrakcie może wymagać większej elastyczności w kontekście projektów, terminów czy wymagań klientów. Umiejętność szybkiego przystosowania się do sytuacji może być pomocna w wyrobieniu marki osobistej.

5. Dbaj o samodyscyplinę

Wielu kontraktorów pracuje w trybie zdalnym lub hybrydowym. Stwórz harmonogram dnia, uwzględniając w nim czas na pracę i relaks. Dbaj o to, żeby nie zaniedbywać swoich obowiązków, a jednocześnie zachować work-life balance, czyli równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, która jest niezbędna dla utrzymania równowagi psychicznej. To szczególnie ważne, jeśli pracujesz w domu.

6. Buduj markę osobistą

Zadbaj o swój wizerunek w sieci. Daj się poznać jako specjalista w swojej dziedzinie. Na bieżąco uaktualniaj informacje dotyczące swojej kariery zawodowej – daj znać swojej sieci za każdym razem, gdy zdobędziesz nowy dyplom czy certyfikat.

7. Śledź trendy

Bądź na bieżąco z nowinkami branżowymi. To szczególnie ważne w tak dynamicznie zmieniającej się branży, jaką jest IT. Daj się poznać jako osoba, która trzyma rękę na pulsie.

8. Monitoruj rynek pracy

Śledź branżowy rynek pracy, dowiedz się, jakie jest średnie wynagrodzenie na Twoim stanowisku i jakie jest zapotrzebowanie na specjalistów IT w konkurencyjnych firmach.

9. Inwestuj w narzędzia i technologie

Sprzęt, na którym pracujesz, to Twoja wizytówka. Jeśli masz taką możliwość, zainwestuj w rozwiązania, które pomogą Ci szybciej i efektywniej wykonywać pracę dla klientów. Dzięki temu dasz się poznać jako profesjonalista.

10. Naucz się priorytetyzacji zadań

Większość specjalistów IT, ze względu na specyfikę branży, jest rozliczana za efekty. Dlatego umiejętność wyznaczania priorytetów jest jedną z kluczowych umiejętności. Istnieje kilka metod priorytetyzacji zadań. Do najpopularniejszych należy metoda ABCDE, gdzie literą A oznaczone są zadania, które należy obowiązkowo wykonać danego dnia, literą B zadania, które powinny zostać zamknięte przed końcem dnia, literą C zadania, które warto zakończyć, literą D te, które można oddelegować, a literą E te, które można odłożyć na inny dzień.

Rozwijanie kariery jako specjalista IT na kontrakcie wymaga elastyczności, dążenia do doskonalenia i umiejętności adaptacji. Pamiętaj, że każdy kontrakt to szansa na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.