Audytor energetyczny — czym się zajmuje i jak zdobyć ten zawód?
Sprawne przetwarzanie energii i możliwość wykorzystania jej w codziennym życiu lub przy różnych procesach przemysłowych mają duży wpływ na rozwój przedsiębiorstwa, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Z tego powodu coraz większą uwagę poświęca się efektywności energetycznej, czyli minimalizowaniu zużycia energii przy zachowaniu wydajności wszystkich procesów, a także wprowadzeniu formuły ESCO. Dlatego duże znaczenie ma praca audytora, który staje się bardzo pożądaną osobą w wielu nowoczesnych firmach. Dowiedz się, jakie obowiązki ma osoba na takim stanowisku i jakie musi spełnić wymagania, aby móc rozwijać się w tym zawodzie.
Kim jest audytor energetyczny i czym się zajmuje?
Optymalizacja zużycia energii wpływa na większe oszczędności firmy i na dbałość o środowisko. Z kolei audytor energetyczny to specjalista, który zajmuje się oceną i analizą efektywności poszczególnych budynków, systemów i procesów produkcyjnych. Ma za zadanie zidentyfikować obszary, które wymagają wprowadzenia nowocześniejszych rozwiązań, na przykład formuły ESCO, dzięki czemu można zmniejszyć koszty prowadzeni przedsiębiorstwa. Dlatego podstawowe obowiązki takiej osoby to:
- inspekcja poszczególnych obiektów – audytorzy energetyczni kontrolują działanie instalacji, urządzeń i procesów produkcyjnych, poszukując przy tym przecieków ciepła, nadmiernego zużycia energii czy nieefektywnych systemów,
- gromadzenie danych i ich analiza – na podstawie zebranych informacji osoba na tym stanowisku przeprowadza szczegółowe badania, aby zidentyfikować obszary, których działanie można usprawnić lub wprowadzić ESCO,
- tworzenie raportów – audytor energetyczny powinien regularnie przedstawiać sprawozdania i rekomendować konkretne rozwiązania, które przyniosą firmie więcej korzyści,
- wsparcie przy wdrażaniu nowych systemów – pracownik ma również za zadanie doradzać podczas wprowadzania zasugerowanych wcześniej strategii czy formuły ESCO, a w późniejszym czasie monitorować ich efektywność.
Liczne obowiązki oraz duży wpływ na sprawne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa sprawiają, że audytor energetyczny musi wyróżniać się niezbędnymi kwalifikacjami. Jakie są najważniejsze wymagania na tym stanowisku i jak rozszerzyć swoją wiedzę, aby zdobyć stabilne zatrudnienie?
Jak zostać audytorem energetycznym?
Podczas poszukiwań pracy na takim stanowisku ważne jest wykształcenie. Większość osób odbyła studia inżynierskie związane z energetyką, mechaniką czy środowiskiem. Zdobycie odpowiedniego stopnia naukowego jest częstym wymogiem podczas zapisów na kursy i certyfikacje, które pozwalają uzyskać niezbędna kwalifikacje. Wysokiej jakości szkolenia oferuje między innymi firma Efektywniej, która wdraża również systemy ESCO.
Współpraca z takimi przedsiębiorstwami jest godnym uwagi rozwiązaniem dla audytorów energetycznych, którzy chcą rozwijać swoje kwalifikacje i zyskać dostęp do większych projektów. Ze względu na dodatkowe kursy i certyfikaty są oni na bieżąco z nowymi technologiami oraz obowiązującymi przepisami. Dzięki temu mogą zdobyć wiele opłacalnych współprac i liczyć na większe zyski ze względu na duży wpływ na optymalizację kosztów firmy.