Jak dobrać kij do gry w bilarda?
Bilard to popularna gra, zapewniająca świetną rozrywkę na długie godziny. Do przeprowadzenia rozgrywek niezbędny jest profesjonalny stół, bile oraz kij. Jak zbudowany jest kij bilardowy? Jak dobrać kij do gry w bilard? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w artykule.
Budowa kija bilardowego
Kij bilardowy składa się z kilku podstawowych elementów. Odbijak gumowy lub plastikowy to element montowany w celu tłumienia drgań i ochrony przed uszkodzeniami. Butt to rączka kija przymocowana do szczytówki gwintem stalowym bądź drewnianym. Zwykle jest lakierowana. Pin, zwany też gwintem, to drewniany lub stalowy element łączący butt ze szczytówką. Kapka, znana też pod nazwą tip albo końcówka, to zakończenie kija, wykonane zwykle z fenolu albo skóry. Szczytówka stanowi natomiast zwężenie przy końcu kija do 11-13 mm. Ferrula to pierścień, który oddziela szczytówkę od przyklejonej kapki. Ostatni z ważnych elementów – oplot stanowi miejsce, w którym należy trzymać kij prawą ręką. Najczęściej jest owinięty nylonem, gąbką lub nitką z irlandzkiego lnu. Niezależnie od tego, jaki kij do bilarda wybierzesz, będzie składał się z wymienionych części.
Rodzaje kijów bilardowych
Kiedy wiesz już, jak zbudowany jest kij do bilarda, dowiedz się, jakie są rodzaje kijów bilardowych. Kije jednoczęściowe są najczęściej przeznaczone dla osób początkujących. Ich ceny wahają się średnio od 30 do ponad 100 złotych. Wyróżnia się też kije skręcane, które można podzielić na trzy rodzaje. Pierwsza grupa to proste kije dla początkujących, które kupisz za około 80-100 złotych. Występują z gwintem metalowym bądź plastikowym. Druga grupa to z kolei kije dla osób o średnim poziomie zaawansowania. Są zazwyczaj udekorowane ciekawymi zdobieniami i najczęściej wykonane z lepszej jakości materiałów. Cechują się bardzo dobrą trwałością. Ich cena może sięgać nawet do 500 złotych.
Trzecia grupa kijów skręcanych to modele profesjonalne, które są zwykle używane przez sportowców. Są produkowane z doskonałej jakości drewna, z niezwykłą starannością i dbałością o detale. Dzięki temu zadowolą najbardziej profesjonalnych i wymagających graczy. Kosztują od około 1500 złotych wzwyż. Ponadto dostępne są też specjalne kije jump cue, przeznaczone do wykonywania skoków nad bilami. Kije break jump służą natomiast do wykonywania rozbicia, przez co mają wzmocnioną szczytówkę i twardą kapkę.
Jak wybrać odpowiedni kij do bilarda?
Wybierając kij do bilarda, zwróć uwagę na jego wymiary, ponieważ od tego zależy komfort i skuteczność gry. Osoby wysokie powinny zdecydować się na dłuższe kije, z kolei niscy gracze mogą korzystać z mniejszych kijów. Istotna jest również waga kija. Cięższe modele są odpowiednie dla zawodników wysportowanych i o większej wadze ciała, ponieważ zapewnią im bardziej przewidywalny, pewniejszy manewr. Osoby drobne i o mniejszej sile w rękach powinny się natomiast zdecydować na lekkie kije, które zapewniają łatwiejszą nawigację.
Pamiętaj też o rodzaju kija. Jeśli jesteś początkujący, postaw na modele jednoczęściowe albo kije skręcane z pierwszej grupy. Jeśli nie wiesz, na jaki kij się zdecydować, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia trenerów 147 Break. Instruktorzy prowadzą indywidualne albo grupowe zajęcia z gry w bilard Warszawa centrum, gdzie mieści się klub. To dogodna lokalizacja, która pozwoli Ci na częste wizyty na partyjkę bilarda ze znajomymi.