Ile kosztuje utrzymanie studni głębinowej?
Wielu inwestorów zastanawia się nad budową studni głębinowej na swojej posesji, nawet jeśli mają możliwość przyłączenia wody do sieci wodociągowej. Nic dziwnego – to bardzo praktyczne, wygodne i oszczędne rozwiązanie. Ile kosztuje budowa i utrzymanie studni głębinowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Ile kosztuje pompa wodna do studni?
Niezbędnym elementem każdej studni głębinowej jest pompa elektryczna do studni. To specjalne urządzenie umożliwiające pobór wody na głębokości od 20 do nawet 70 metrów. Pompę należy dobrać indywidualnie do średnicy i specyfikacji studni. Co do zasady pompa wodna do studni jest bezawaryjna, jednakże warto zawsze dołożyć nieco więcej pieniędzy do odpowiednich zabezpieczeń przed zmianami napięcia, przeciążeniami i utratą fazy.
Koszt pompy niskiej i średniej klasy wynosi od kilkuset do około 1500 zł, a bardziej zaawansowanych modeli – kilka tysięcy złotych. Jeśli woda będzie pobierana z dużych głębokości, należy dokupić też zbiornik hydroforowy, którego cena wynosi zazwyczaj od kilkuset do ponad 1 tysiąca złotych.
Koszt budowy studni głębinowej
Poza pompą elektryczną i zbiornikiem hydroforowym na koszt wykonania studni głębinowej składa się też kilka innych elementów. Do końcowego rachunku dolicz zatem cenę odwiertu i montażu rury (około 200-400 zł za metr). Ogólnie cena budowy studni głębinowej może zamknąć się w kwocie od około 3 do 10-12 tysięcy złotych, w zależności od wyboru poszczególnych urządzeń.
Koszt utrzymania studni głębinowej
Studnia głębinowa to bardzo ekonomiczne źródło wody. Poza początkowym wydatkiem nie ponosisz niemal żadnych innych kosztów. To sprawia, że inwestycja ta szybko się zwraca. Woda pobierana ze studni głębinowej jest bezpłatna. Wody Polskie pobierają stałą opłatę za pobór wód podziemnych jedynie od osób, które wybudowały studnie na podstawie pozwolenia wodnoprawnego. Jest ona określana na podstawie maksymalnej ilości możliwych do pobrania wód. Wydatek ten nie dotyczy zatem gospodarstw domowych wykorzystujących studnię do zwykłego korzystania z wody. Dla zachowania odpowiedniej czystości i sprawności instalacji zaleca się ponadto czyszczenie i serwisowanie studni wraz z badaniem wody co rok, maksymalnie co dwa lata.
Biorąc pod uwagę wspomniane niewielkie wydatki, utrzymanie studni głębinowej nie jest drogie. Inwestycja ta stanowi polecaną alternatywę dla czerpania wody z sieci wodociągowej nie tylko pod względem praktycznym i ekologicznym, ale również finansowym. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, które zużywają spore ilości wody nie tylko w samym domu (do kąpieli, spożycia, utrzymania w czystości budynku), ale też ogrodzie. Woda ze studni przyda się również do podlewania rozległego trawnika lub innych roślin za pomocą zraszaczy oraz napełniania basenu. W okresie upałów gminy często zakazują podlewania ogródków z sieci wodociągowej – dzięki studni można podlewać rośliny do woli, nie łamiąc przy tym zakazu. Studnia może też stać się awaryjnym źródłem wody na wypadek obniżonego ciśnienia albo przerw w jej dostawie z wodociągów.