Czy ubezpieczenie OC auta musi być drogie - Jak zmniejszyć koszt OC - foto

Czy ubezpieczenie OC auta musi być drogie? – Jak zmniejszyć koszt OC

108 razy oglądano

Ubezpieczenie OC samochodu to ubezpieczenie obowiązkowe, które w zależności od marki pojazdu, jego wieku, czy historii szkodowości kierowcy może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Od czego dokładnie zależy składka ubezpieczenia OC? W jaki sposób można ją obniżyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest ubezpieczenie OC pojazdu?

Ubezpieczenie OC pojazdu to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdu mechanicznego, którego celem jest zabezpieczenie poszkodowanych w wyniku wypadku drogowego, czy kolizji. Co istotne szkoda nie musi dotyczyć wyłącznie wypadku i kolizji będącego następstwem ruchu pojazdu, ale również mieć miejsce w trakcie:

 • wsiadania i wysiadania z pojazdu,
 • załadunku i rozładunku,
 • zatrzymania lub postoju auta.

Szkoda z OC to zdarzenie, którego następstwem jest: śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub też jego utrata oraz zniszczenie lub uszkodzenie mienia. W przypadku szkód na osobie suma gwarancyjna polisy wynosi równowartość 5 210 000 euro, a w odniesieniu do szkód w mieniu jest to równowartość 1 050 000 euro.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia OC?

Jak wspomniano we wstępie wysokość składki OC może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, co jest efektem tego, że wpływa na nią wiele czynników. Do najważniejszych z pewnością należy zaliczyć:

 • dane właściciela pojazdu, takie jak jego wiek, stan cywilny, czy okres od kiedy posiada on prawo jazdy;
 • historię szkodowości właściciela pojazdu;
 • adres zamieszkania właściciela pojazdu;
 • markę, model, wiek oraz pojemność samochodu.

Warto również podkreślić, że poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie określają ryzyko ubezpieczania konkretnych pojazdów, czy osób spełniających dane kryteria, a co za tym idzie stawki za tą samą polisę mogą znacznie się różnić.

Jak obniżyć koszt OC auta?

Mając świadomość, że koszt ubezpieczenia OC uzależniony jest od wielu czynników warto wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na to, by go obniżyć. Najlepszym jest porównanie ofert wielu firm, co pozwoli wybrać tę najkorzystniejszą. Inne możliwości to:

 • dopisanie współposiadacza pojazdu do dowodu rejestracyjnego, co sprawdza się w przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców;
 • zakup OC w pakiecie z AC, NNW czy nawet ubezpieczeniem domu, ponieważ ubezpieczyciele oferują w takiej sytuacji dodatkowe zniżki;
 • zakup samochodu o mniejszej pojemności silnika, co wynika z faktu, że jest to jeden z najważniejszych czynników przy wyliczaniu składki;
 • wybór płatności jednorazowej zamiast ratalnej, co pozwala uniknąć dodatkowych zwyżek;
 • bezpieczna jazda, dzięki której można zbudować bezszkodową historię, a co za tym idzie uzyskać zniżki u ubezpieczycieli;
 • sprawdzenie wysokości składki OC przed zakupem samochodu, co pozwala wybrać model, który według ubezpieczycieli kupują osoby jeżdżące bezpiecznie.

Podsumowując należy stwierdzić, że mimo iż ubezpieczenie OC w oczach kierowców jest drogie, to w odniesieniu do sum gwarancyjnych, czy kar za jego brak koszt polisy staje się naprawdę niewielki. Co więcej, w wielu przypadkach można go spróbować obniżyć stosując wymienione wyżej rozwiązania.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.