Co oznacza zapis o waloryzacji czynszu w umowach o najem - foto

Co oznacza zapis o waloryzacji czynszu w umowach o najem?

145 razy oglądano

Rosnąca inflacja, wyższe ceny, spadek wartości krajowej waluty, problemy gospodarcze, utrudnione kredytowanie, problemy w branży nieruchomości i wynajmu mieszkań. Aktualna sytuacja skłania do umieszczenia odpowiednich klauzuli w umowie, które uwzględnią obecny wskaźnik inflacji, a także uchronią zyski z najmu. Umowy najmu w celu mieszkaniowym najczęściej zawierane są na dłuższy okres, zapis o waloryzacji jest więc obecnie niezbędny i służy ochronie zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Na czym dokładnie polega? Dlaczego ważne jest, aby został on ujęty w umowie? Kiedy się go stosuje? Poznaj szczegóły!

Klauzula waloryzacyjna do umowy najmu – jaki jest jej cel?

W obecnych czasach, w których od dłuższego czasu obserwuje się spadek wartości pieniądza, wzrost stóp procentowych oraz coraz wyższy poziom inflacji, należy odpowiednio zabezpieczyć przychód uzyskiwany z najmu lokalu mieszkaniowego. Dodatkowo sytuacja wpływa także na utrudnioną kalkulację związaną z wyznaczeniem wysokości czynszu przy umowach długoterminowych, które najczęściej zawierane są w przypadku najmu mieszkania. Jak więc się przed tym zabezpieczyć?

Należy umieścić w umowie klauzulę waloryzującą czynsz, która zmienia jego wysokość w zależności od wskaźnika wzrostu cen spowodowanych inflacją. W standardowych umowach w oparciu o ustawę o ochronie praw lokatorów ujęta była zarówno sama podwyżka, jej poziom, jak również sposób poinformowania najemcy czy okres obowiązywania – to rozwiązanie nie sprawdza się jednak w przypadku obecnej sytuacji gospodarczej. Aby można było stosować klauzulę o możliwości skorygowania czynszu najmu o inflację konieczny jest zapis w umowie. Bez niego najemca nie ma prawa do wykorzystania tego rodzaju podwyżki.

Jak wygląda to od strony najemcy? Zyskuje on jasno określone warunki najmu, a także możliwość uniknięcia niespodziewanych podwyżek czynszu. Co więcej, najemca ma prawo zażądać pisemnego uargumentowania zastosowania klauzuli waloryzacyjnej oraz wyjaśnienia przyczyny podwyżki wraz z konkretną kalkulacją.

Zapis o waloryzacji czynszu – na jakiej podstawie jest wyznaczany?

Waloryzacja wyznaczana jest w oparciu o konkretny przelicznik. W przypadku obecnej sytuacji najczęściej odbywa się ona na podstawie wskaźnika inflacji. W umowie najmu musi być precyzyjnie określony:

  • rodzaj wskaźnika waloryzacyjny,
  • sposób jego wyznaczania,
  • data rozpoczęcia waloryzacji,
  • wysokość czynszu, który objęty jest klauzulą,
  • kwestia, kto może wystąpić z żądaniem o waloryzację zapisów umowy najmu.

Najczęściej stosowana jest waloryzacja roczna, jednak korzysta się również z waloryzacji półrocznych czy kwartalnych. Klauzula waloryzacyjna mocno zależy od okresu obowiązywania umowy najmu. Przy umowach rocznych częściej stosuje się waloryzację kwartalną, natomiast przy dłuższych roczną.

Chcesz poznać szczegóły? Masz pytania odnośnie do obecnie stosowanych umów najmu oraz chcesz zyskać pewność, że wszystkie zapisy są jasne oraz bezpieczne dla obu stron? W takim razie koniecznie zapoznaj się z inwestycjami mieszkaniowymi PFR Katowice!

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.