Wynajem instytucjonalny a komunalny – sprawdź różnice!
Przez szereg lat prawo związane z najmem chroniło przede wszystkim lokatorów, dlatego wraz z rozwojem rynku zaczęły pojawiać się rozwiązania gwarantujące ochronę także właścicielom nieruchomości. Współcześnie istnieje kilka wariantów, które dają określone uprawnienia obu stronom. W tym tekście wyjaśniamy, czym różnią się od siebie wynajem instytucjonalny a komunalny.
Wynajem instytucjonalny a komunalny – różnice
Dotychczas właściciele nieruchomości często obawiali się sytuacji, w których lokatorzy przestawali płacić czynsz, a mimo to zgodnie z prawem nie mogli zostać usunięci z mieszkania. Eksmisje były możliwe dopiero po wielu rozprawach sądowych, które potrafiły trwać nawet po kilka lat. Z tego względu zaproponowano nowe rozwiązania, dbające zarówno o interes najemców, jak i właścicieli. Jedną z najnowszych opcji jest wynajem instytucjonalny, często mylony z komunalnym. Opcje te diametralnie się od siebie różnią, dlatego warto wiedzieć, na czym dokładnie polegają.
Wynajem instytucjonalny – charakterystyka
Wynajem instytucjonalny został wprowadzony do przestrzeni prawnej stosunkowo niedawno, bowiem w 2017 roku. W pewnym stopniu przypomina najem okazjonalny, ale daje więcej korzyści dla właścicieli. Najważniejsze jest to, że wariant ten jest dostępny jedynie dla przedsiębiorców – osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą czy spółek prawa handlowego (z działalnością z zakresu najmu nieruchomości). Co więcej, w tym przypadku przedmiotem najmu może być jedynie lokal mieszkalny, a nie użytkowy/usługowy.
Umowa wynajmu instytucjonalnego musi zostać zawarta w formie pisemnej, na czas określony (przepisy nie wskazują żadnych limitów). Dodatkowo konieczne jest oświadczenie najemcy o woli ewentualnego poddania się egzekucji i opuszczenia lokalu, w formie aktu notarialnego. Nie trzeba jednak wskazywać lokalu do wyprowadzki, a mieszkańców obejmuje ustawa o ochronie lokatorów.
Jakie korzyści przysługują lokatorom? Mogą liczyć na precyzyjne zasady rozliczenia i gwarancję stałego czynszu (można zmienić go maksymalnie raz w roku), a także mają możliwość podpisania umowy na długi okres (przy wynajmie okazjonalnym limit to 10 lat). Do tego, przy długim stażu łatwo jest im uzyskać dofinansowanie.
Wynajem komunalny – charakterystyka
Wynajem komunalny to wyjątkowa sytuacja, w której gmina udostępnia lokal osobom spełniającym określone kryteria. Z reguły są to obywatele w bardzo trudnej sytuacji finansowej i życiowej, a możliwość najmu jest formą pomocy społecznej.
Mieszkania komunalne należą do gminy, dlatego lokatorzy mają bardzo ograniczone uprawnienia – w praktyce mogą tylko je użytkować. Plusem jest wyjątkowo przystępny czynsz oraz duża szansa na uzyskanie specjalnej dopłaty mieszkaniowej. Aby uzyskać możliwość wynajęcia takiego lokalu, trzeba posiadać dochód umożliwiający pokrycie obowiązkowych opłat, a także nie można posiadać praw do innej nieruchomości. Minusem jest jednak to, że czas oczekiwania na przyznanie nieruchomości bywa bardzo długi.
Chcesz zamieszkać w Lublinie i szukasz odpowiedniego lokalu dla siebie? Sprawdź mieszkania na wynajem Lublin.