Cera naczynkowa. Jak o nią dbać?
Do najczęściej występujących problemów skórnych zaliczamy alergie, trądzik czy wągry. Uciążliwą przypadłością jest też jednak cera naczynkowa. Co ją wywołuje i jak o nią dbać?
Jak wygląda cera naczynkowa? Przede wszystkim charakteryzuje się tym, że na twarzy mocno widoczne są naczynia krwionośne, przypominające tzw. pajączki na nogach, a cera dodatkowo mocno się rumieni. Skóra na twarzy jest bardzo cienka, a naczynka znajdują się płytko pod skórą, dzięki czemu wyraźnie odznaczają się na skórze. Naczynka mocno się rozszerzają ulegając zniekształceniom. Pajączki są widoczne przede wszystkim na policzkach, w okolicy nosa, brody czy szyi. Naczynka często trudno ukryć nawet pod grubą warstwą makijażu. Cera naczynkowa oprócz nieestetycznego wyglądu może też doprowadzić do chorób skórnych jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik. Może też świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Pękaniu naczynek sprzyjają takie czynniki jak np. intensywny wysiłek, wahania temperatury, niewłaściwa dieta, spożywanie alkoholu, zaburzenia hormonalne, wysokie ciśnienie czy nadmierny stres. Często za pękające naczynka odpowiadają też geny.
Jak pielęgnować skórę naczynkową?
Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa, dlatego powinno się do niej stosować tylko delikatne kosmetyki o właściwościach łagodzących i kojących. Kosmetyki powinny regenerować i wzmacniać naturalną barierę ochronną skóry, a także intensywnie nawilżać i redukować zaczerwienienia. Ponieważ cera naczynkowa występuje zazwyczaj u osób o jasnej karnacji, to w lecie trzeba pamiętać o ochronie skóry przed promieniowaniem UV stosując krem z filtrem. Warto też unikać długich, gorących kąpieli. Skórze ze skłonnością do pękających naczynek nie sprzyjają też takie czynniki atmosferyczne jak mróz czy silny wiatr. Trzeba pamiętać o tym, aby skóry naczynkowej nie pocierać np. ręcznikiem, gdyż można ją dodatkowo podrażnić. Ze względu na to, że popękane naczynka na nosie czy policzkach wyglądają mało estetycznie wiele osób decyduje się na skorzystanie z zabiegów do cery naczynkowej w gabinecie kosmetycznym np. zabieg laserem, fototermoliza czy metoda elektroagulacji. Przy cerze naczynkowej dobrze sprawdzi się również mezoterapia bezigłowa czy peelingi kwasowe.
Cera naczynkowa. Jakie kosmetyki wybrać?
Każdy kosmetyk, który chcemy zastosować do cery naczynkowej powinien być przeznaczony do skóry wrażliwej i zawierać w składzie tylko naturalne produkty, bez alkoholu, parabenów czy sztucznych środków zapachowych, które mogą działać drażniąco na cerę naczynkową. Kosmetyki do skóry naczynkowej powinny mieć w swoim składzie witaminę C i K, kasztanowiec, miłorząb japoński, wyciąg z korzenia lukrecji, olej makadamia czy olej z awokado, dzięki temu skóra będzie właściwie chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrze sprawdzą się również ceramidy o działaniu kojącym i odżywczym. Na co dzień warto stosować krem do twarzy na pękające naczynka, który je uszczelni i poprawi ich elastyczność, a dzięki temu wyciszy rumień, wyrówna koloryt skóry i odżywi cerę. Skórę naczynkową trzeba regularnie oczyszczać, można też stosować żele peelingujące, jednak muszą one być bardzo delikatne.
Jaka dieta przy skórze naczynkowej?
Przy skórze naczynkowej pomocna może się też okazać odpowiednia dieta. Ważne będzie przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu, aby nie dopuścić do nadmiernego wysuszania się skóry. Należy też pamiętać o tym, aby dieta była bogata w witaminę C. Z menu należy wyeliminować wysoko przetworzone oraz ostre potrawy, alkohol, a także mocne kawę i herbaty. Z domowych produktów spożywczych można też zrobić maseczkę na cerę naczynkową. Dobrze sprawdzi się tutaj np. odżywczo-łagodząca maseczka z miodu i kefiru, maseczka z dodatkiem soku z cytryny czy mąki ziemniaczanej.