HomeArtykułyRolnictwoZboża ozime – jak je chronić przed chwastami?

Osiągnięcie satysfakcjonujących plonów z uprawy oziminy wymaga od rolnika sporych nakładów pracy. Wraz z nadejściem jesieni należy nie tylko zasiać pszenicę, jęczmień, żyto czy pszenżyto, ale także dobrze przemyśleć ich pielęgnację i ochronę przed chwastami. Dowiedz się, co zrobić, aby zboża ozime prawidłowo wzrastały i by nie zagrażały im dziko rosnące rośliny.

Dlaczego ochrona zbóż ozimych przed chwastami jest tak ważna?

Na polu, na którym rosną zboża ozime, mogą pojawić się chwasty zimujące. Są one odporne na niskie temperatury i zagrażają roślinom uprawnym zwłaszcza późną jesienią i pod koniec zimy.

 Obok zbóż ozimych mogą rosnąć np. miotła zbożowa, przytulia czepna, mak polny, bodziszek drobny, fiołek polny. Te chwasty:

  • będą konkurować z roślinami uprawnymi o światło i składniki odżywcze znajdujące się w glebie oraz niezbędne do wzrostu;
  • mogą sprawić, że zebrane plony będą uboższe i gorszej jakości – tym samym uprawa zbóż będzie mniej opłacalna.

Z tych względów zboża ozime trzeba skutecznie chronić przed chwastami zimującymi.

Więcej informacji o tych roślinach uprawnych znajdziesz w artykule na https://www.syngenta.pl/blog/uprawy/zboza/zasiewy-roslin-ozimych-co-musisz-o-nich-wiedziec.

Sposób na ochronę zbóż ozimych przed chwastami

By wśród uprawianych zbóż ozimych nie pojawiały się chwasty zimujące, należy stosować dobre herbicydy – takie, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się na polu szkodliwych roślin jedno i dwuliściennych. Oprysk należy wykonywać:

  • jesienią – herbicydy można stosować nawet wtedy, kiedy rośliny nie zaczęły jeszcze kiełkować. To sposób na to, aby zniszczyć chwasty w najwcześniejszej fazie wzrostu;
  • wiosną – o tej porze roku zboża ozime są zasilane nawozami azotowymi, które pobudzają do rozwoju także chwasty. Unieszkodliwiają je skuteczne herbicydy.

Zbożom ozimym zagrażają czynniki pogodowe, grzyby, ale przede wszystkim chwasty rosnące na polach. Satysfakcjonujące efekty przynosi stosowanie herbicydów. Preparaty od renomowanych producentów zwalczają najodporniejsze na środki chwastobójcze dzikie, szkodliwe dla upraw rośliny.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Licznik oceny:

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Jako, że ten post był dla Ciebie użyteczny!

Dołącz do nas w Social Media!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.