Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejście do dolnej stopki strony

Zalety zastosowania zdjęć VHR w monitorowaniu środowiska

:
Zalety zastosowania zdjęć VHR w monitorowaniu środowiska - foto

Fotografie wykonywane za pomocą sprzętu umieszczonego na satelitach umożliwiają obserwację Ziemi z kosmosu. W ten sposób można zdalnie zbierać przydatne informacje, a następnie wykonywać dokładne pomiary oraz badania na dużych obszarach. Omawiamy zalety zastosowania zdjęć VHR w monitorowaniu środowiska!

Zdjęcia VHR a monitorowanie środowiska – jakie mają zastosowanie?

Dawniej do obserwacji Ziemi wykorzystywano jednostki latające (balony, helikoptery, samoloty, drony), ale wraz z rozwojem technologii możliwe stało się wykonywanie szczegółowych fotografii z kosmosu. Dzięki temu współcześnie badacze mogą pracować na profesjonalnych obrazach, pozyskując z nich szereg przydatnych informacji. Zdjęcia VHR (ang. Very High Resolution) pozwalają w czasie rzeczywistym obserwować stan środowiska. Z ich pomocą można m.in.:

  • rejestrować zmiany w pokryciu terenów,
  • wykonywać analizy hydrologiczne,
  • badać kondycję roślin na dużych obszarach,
  • kontrolować procesy deforestacji,
  • monitorować zasięg klęsk żywiołowych (m.in. susze, powodzie, pożary),
  • klasyfikować obszary ze względu na niskie oraz wysokie walory przyrodnicze (np. przy planowaniu prac w terenie),
  • szacować wpływ planowanych inwestycji na otaczające tereny zielone.

Regularne rejestrowanie obrazów dodatkowo pomaga porównywać aktualne wyniki z danymi historycznymi, na podstawie czego można zauważyć tendencje i wykryć potencjalne zagrożenia.

Dlaczego warto wykorzystywać zdjęcia VHR do monitorowania środowiska?

Zdjęcia VHR są o wiele dokładniejsze od tradycyjnie wykonywanych fotografii oraz mogą obejmować znacznie większe tereny, przez co dostarczają zdecydowanie więcej cennych informacji. Na ich podstawie specjaliści są w stanie określić wiele czynników niezbędnych do przygotowania eksperckiej oceny stanu środowiska na danym obszarze.

Rozwiązanie to jest do tego o wiele wygodniejsze, ponieważ sprzęt umieszczony na satelicie rejestruje obrazy automatycznie, a następnie przesyła je do bazy na Ziemi. Dzięki temu wszystkie analizy można prowadzić w pełni zdalnie. Co więcej, fotografie nie wymagają specjalnej obróbki. Przy okazji cały proces przebiega dość sprawnie, co skraca czas potrzebny na wykonanie badań.

Warto również wiedzieć, że wykonywanie i używanie zdjęć VHR w ogólnym rozrachunku jest bardzo opłacalne. W ten sposób można bowiem przy relatywnie niskich kosztach pozyskać cenne dane. Koszty korzystania z takich usług z roku na rok stają się tańsze, ponieważ technologia ta zaczyna się powoli popularyzować.

Skąd pozyskać i jak przechowywać zdjęcia VHR?

Zdjęcia VHR można zdobyć od różnych podmiotów, ale najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z doświadczonym dostawcą. Przy okazji warto zadbać, by zapewniał on wsparcie w zakresie usług chmurowych – umożliwiają odpowiednie przechowywanie danych oraz zapewniają środowisko obliczeniowe dostosowane do prowadzenia zaawansowanych analiz.

Przekonaj się, dlaczego warto zamawiać zdjęcia VHR od CloudFerro – jednej z najlepszych firm w tej branży na polskim rynku. Organizacja dostarcza komercyjne dane satelitarne od takich partnerów, jak np. Airbus, CG Satellite, KG Space Technology czy SI IMAGING SERVICES. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane w projektach wymagających dużej dokładności i pozwalają uzupełnić dane z programu Copernicus.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Licznik oceny:

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Jako, że ten post był dla Ciebie użyteczny!

Dołącz do nas w Social Media!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.