Zalety zastosowania zdjęć VHR w monitorowaniu środowiska
Fotografie wykonywane za pomocą sprzętu umieszczonego na satelitach umożliwiają obserwację Ziemi z kosmosu. W ten sposób można zdalnie zbierać przydatne informacje, a następnie wykonywać dokładne pomiary oraz badania na dużych obszarach. Omawiamy zalety zastosowania zdjęć VHR w monitorowaniu środowiska!
Zdjęcia VHR a monitorowanie środowiska – jakie mają zastosowanie?
Dawniej do obserwacji Ziemi wykorzystywano jednostki latające (balony, helikoptery, samoloty, drony), ale wraz z rozwojem technologii możliwe stało się wykonywanie szczegółowych fotografii z kosmosu. Dzięki temu współcześnie badacze mogą pracować na profesjonalnych obrazach, pozyskując z nich szereg przydatnych informacji. Zdjęcia VHR (ang. Very High Resolution) pozwalają w czasie rzeczywistym obserwować stan środowiska. Z ich pomocą można m.in.:
- rejestrować zmiany w pokryciu terenów,
- wykonywać analizy hydrologiczne,
- badać kondycję roślin na dużych obszarach,
- kontrolować procesy deforestacji,
- monitorować zasięg klęsk żywiołowych (m.in. susze, powodzie, pożary),
- klasyfikować obszary ze względu na niskie oraz wysokie walory przyrodnicze (np. przy planowaniu prac w terenie),
- szacować wpływ planowanych inwestycji na otaczające tereny zielone.
Regularne rejestrowanie obrazów dodatkowo pomaga porównywać aktualne wyniki z danymi historycznymi, na podstawie czego można zauważyć tendencje i wykryć potencjalne zagrożenia.
Dlaczego warto wykorzystywać zdjęcia VHR do monitorowania środowiska?
Zdjęcia VHR są o wiele dokładniejsze od tradycyjnie wykonywanych fotografii oraz mogą obejmować znacznie większe tereny, przez co dostarczają zdecydowanie więcej cennych informacji. Na ich podstawie specjaliści są w stanie określić wiele czynników niezbędnych do przygotowania eksperckiej oceny stanu środowiska na danym obszarze.
Rozwiązanie to jest do tego o wiele wygodniejsze, ponieważ sprzęt umieszczony na satelicie rejestruje obrazy automatycznie, a następnie przesyła je do bazy na Ziemi. Dzięki temu wszystkie analizy można prowadzić w pełni zdalnie. Co więcej, fotografie nie wymagają specjalnej obróbki. Przy okazji cały proces przebiega dość sprawnie, co skraca czas potrzebny na wykonanie badań.
Warto również wiedzieć, że wykonywanie i używanie zdjęć VHR w ogólnym rozrachunku jest bardzo opłacalne. W ten sposób można bowiem przy relatywnie niskich kosztach pozyskać cenne dane. Koszty korzystania z takich usług z roku na rok stają się tańsze, ponieważ technologia ta zaczyna się powoli popularyzować.
Skąd pozyskać i jak przechowywać zdjęcia VHR?
Zdjęcia VHR można zdobyć od różnych podmiotów, ale najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z doświadczonym dostawcą. Przy okazji warto zadbać, by zapewniał on wsparcie w zakresie usług chmurowych – umożliwiają odpowiednie przechowywanie danych oraz zapewniają środowisko obliczeniowe dostosowane do prowadzenia zaawansowanych analiz.
Przekonaj się, dlaczego warto zamawiać zdjęcia VHR od CloudFerro – jednej z najlepszych firm w tej branży na polskim rynku. Organizacja dostarcza komercyjne dane satelitarne od takich partnerów, jak np. Airbus, CG Satellite, KG Space Technology czy SI IMAGING SERVICES. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane w projektach wymagających dużej dokładności i pozwalają uzupełnić dane z programu Copernicus.