Warunki budowlane dla warsztatu samochodowego - o tym warto wiedzieć - foto

Warunki budowlane dla warsztatu samochodowego – o tym warto wiedzieć!

Mechanika samochodowa to jedna z tych branż, które nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony klientów. Prace naprawcze oraz serwisowe przeprowadzane są w każdym samochodzie, dlatego liczba powstających warsztatów nie może nikogo dziwić. Planując uruchomienie tego rodzaju działalności, warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi warunkami technicznymi, którym musi odpowiadać obiekt na działalność warsztatową. O czym należy pamiętać?

Budowa warsztatu samochodowego – warunki techniczne

Warunkiem niezbędnym do wybudowania na działce obiektu warsztatowego jest zgodność konkretnej inwestycji z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestor pierwsze kroki powinien więc skierować do urzędu miasta lub gminy, by upewnić się, czy na danym obszarze dopuszczalne jest prowadzenie działalności gospodarczej oraz poznać wymogi technicznie dla inwestycji.

Decyzja o warunkach zabudowy – niezbędne wymogi

Jeśli dla konkretnej działki plan miejscowy nie został opracowany, wówczas niezbędne jest otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy, wydawanej przez wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta. Jej wydanie możliwe jest wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są określenie warunki, dotyczące m.in.:

– dostępu do drogi publicznej,

– odpowiedniego uzbrojenia terenu,

– braku konieczności uzyskiwania zgody na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej lub leśnej.

Odległość warsztatu od granicy działki

Jeśli MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy umożliwiają realizację przedsięwzięcia, inwestor, projektant oraz generalny wykonawca inwestycji budowlanych powinni zadbać o spełnienie warunków technicznych na każdym etapie budowy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, odległość budynku od granicy działki powinna wynosić 3 metry w przypadku zwrócenia do tej granicy ścianą bez okien i drzwi lub 4 metry, jeśli budynek zwrócony jest do granicy ścianą z drzwiami lub oknami. Należy również pamiętać o spełnieniu wymogów dotyczących minimalnego naświetlenia pomieszczeń światłem dziennym.

Instalacje i inne warunki techniczne

Przepisy mówią również o konieczności spełnienia dodatkowych warunków dotyczących m.in. instalacji i pomieszczeń sanitarnych. I tak w warsztacie samochodowym wymagane są:

– efektywny system wentylacyjny, który zapewni wymianę powietrza,

– systemy wodno-kanalizacyjne, zapewniające dostęp do bieżącej wody oraz odprowadzanie ścieków,

– instalacja elektryczna i pneumatyczna, umożliwiające podłączanie narzędzi o określonych parametrach, oraz odpowiednio zabezpieczające przed porażeniem,

– infrastruktura telekomunikacyjna,

– oznakowane wyjście ewakuacyjne oraz drogi ewakuacyjne prowadzące do bezpiecznego miejsca na zewnątrz,

toaleta zgodna z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 w sprawie BHP,

– biuro obsługi klienta.

BDO i gospodarowanie odpadami

Prowadzenie działalności związane z naprawą pojazdów z reguły wiąże się z wystąpieniem odpadów niebezpiecznych, przy czym kluczowe jest tu dokładne określenie rodzaju tych odpadów na podstawie katalogu Rozporządzenia Ministra Klimatu z 2 stycznia 2020. W takiej sytuacji przedsiębiorca obowiązany jest zgłosić warsztat do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, określanej jako BDO.