HomeArtykułyDom i OgródUrządzamy pokój dla rodzeństwa – 5 porad

Jeden pokój dla dwójki rodzeństwa to w wielu domach konieczność. Czasem jest to rozwiązanie tymczasowe. Najczęściej jednak dzieci mieszkają razem przez kilkanaście lat. Trudna sztuka kompromisów dotyczy w tym wypadku nie tylko ich wzajemnej komunikacji, ale również zagospodarowania wspólnej przestrzeni. W naszym artykule znajdziesz 5 pomysłowych rozwiązań, które ułatwią Ci aranżację.

1. Podział na strefy

Nawet w malutkim pokoju warto wydzielić strefy dla każdego dziecka. Dzięki temu unikniesz kłótni czy wybuchów złości. Ponadto małe dzieci, podobnie jak dorośli potrzebują prywatności i osobistej przestrzeni. Pamiętaj o tym, by podział na strefy był przemyślany.

W miarę możliwości każde z dzieci powinno mieć podobną liczbę półek na zabawki, własne łóżko a w przypadku starszych dzieci oddzielne biurka. Jeśli rodzeństwo to brat i siostra, wyróżnij ściany pokoju kolorystyką. Pozwól, by dzieci same wybrały swoje ulubione barwy.

2. Pokój ucznia i malucha

Gdy lokatorami pokoju są przedszkolak i uczeń ważne jest zapewnienie starszemu dziecku optymalnych warunków do nauki. Podczas gdy maluch ciągle bawi się na podłodze, Twoja starsza pociecha poszukuje ustronnego miejsca do odrabiania lekcji. Jak to rozwiązać? Łóżko piętrowe z biurkiem to doskonały pomysł. Jego dolna część tworzy przestrzeń do nauki, natomiast w górnej dziecko wypocznie i odseparuje się od nachalnego towarzystwa młodszego brata lub siostry.

3. Wspólny czy osobny kącik zabaw?

Gdy dzieci są w zbliżonym wieku, można pokusić się o zaaranżowanie wspólnego kącika do zabawy. W tym przypadku płeć nie ma większego znaczenia. Siostra chętnie pobawi się zabawkami brata i odwrotnie. Aby takie rozwiązanie się sprawdziło, charakter i temperament maluchów nie powinien być jednak zbyt wybuchowy. Jeżeli rodzeństwo jest zazwyczaj zgodne i nie kłoci się o zabawki, nie ma potrzeby urządzania dwóch osobnych kącików zabaw. Łatwiej wtedy zachować porządek w tej strefie.

4. Łóżka piętrowe w pokoju rodzeństwa

Nawet najbardziej zżyte ze sobą dzieci, od czasu do czasu potrzebują pobyć same. Naszym zdaniem łóżka piętrowe to świetny sposób na to, by rodzeństwo mogło odetchnąć od wzajemnego towarzystwa. Dodatkowo dzięki nowoczesnym rozwiązaniom tego typu meble świetnie się prezentują i dobrze wyglądają z innymi elementami młodzieżowych, bądź dziecięcych kolekcji.

Aby zachować porządek, zdecyduj się na łóżko wyposażone w szuflady na pościel. Schowki pomogą w przechowywaniu dziecięcych tekstyliów.

5. Pokój nastolatków

Niemałym wyzwaniem jest aranżacja pokoju dwójki nastolatków. Dzieci w tym wieku bywają o siebie zazdrosne, dodatkowo bardzo cenią sobie prywatność. Dlatego musisz sprawiedliwie podzielić pokój oraz jego wyposażenie. Wstawiając łóżka piętrowe z biurkiem na dwóch przeciwległych ścianach, stworzysz rodzeństwu zbliżone warunki do wypoczynku i nauki. Możesz wybrać np. model pochodzący z systemu modułowego Mobi.

Te i inne łóżka piętrowe idealne do pokoju rodzeństwa znajdziesz w sklepie internetowym marmex.pl.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Licznik oceny:

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Jako, że ten post był dla Ciebie użyteczny!

Dołącz do nas w Social Media!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.