HomeArtykułyBiznesTłumaczenia dokumentacji finansowej – z czego się składa?

Przedsiębiorcy, którzy mają zamiar rozszerzyć swoją działalność na rynki zagraniczne muszą przygotować się na to, iż część dokumentacji finansowej będzie w innym języku. Zasadniczo przepisy nie nakładają konieczności ich tłumaczenia, jednak w praktyce wielu właścicieli firm decyduje się na skorzystanie z usług specjalistów w tym zakresie.

Biuro tłumaczeń może zająć się przekładem np. dokumentów księgowych takich jak faktury, sprawozdań finansowych, bilansu zysków i strat czy księgi przychodów i rozchodów. Na czym dokładnie polega takie tłumaczenie?

Tłumaczenia dokumentacji finansowej – najważniejsze informacje

Pod tym pojęciem kryje się wiele treści o różnej randze. Dotyczą one kilku branż, m.in. finansów, rachunkowości, prawa i ekonomii. Przekład wymaga bardzo dużej wiedzy, w tym znajomości specyficznej terminologii. Z tego względu biuro tłumaczeń najczęściej przekazuje tego typu zadania osobom ze specjalizacją finansową. Muszą być oni zaznajomieni z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.

Jeśli chodzi o dokumentację finansową zalicza się do niej większość dokumentów, które są wystawiane przez firmę lub przez nią przyjmowane. W praktyce jest to każda treść mieszcząca się w zakresie finansów, rachunkowości i księgowości.

Kto może wykonywać tłumaczenia dokumentacji finansowej?

Należy zaznaczyć, iż opisywane wyżej przekłady mają w większości przypadków postać tłumaczeń pisemnych. Kto może wykonywać tego typu zadania? Jeśli tłumaczenie jest zlecone przez właściciela firmy na jego własne potrzeby, może nim zająć się specjalista zatrudniony przez biuro tłumaczeń. Nie musi być to tłumacz przysięgły.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli konieczność przekładu zgłosi organ kontrolujący finanse danego przedsiębiorstwa. W takim przypadku organ państwowy musi mieć absolutną pewność co do rzetelności i prawidłowości, dlatego zadanie musi zostać zlecone tłumaczowi przysięgłemu, nad którym pieczę sprawuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zapraszamy: Dadan – biuro tłumaczeń Łódź

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Licznik oceny:

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Jako, że ten post był dla Ciebie użyteczny!

Dołącz do nas w Social Media!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.