Dom i Ogród

Stałe mocowanie do drabiny – dlaczego jest to tak ważne?

836 razy oglądano
Stałe mocowanie do drabiny - dlaczego jest to tak ważne - foto

Drabiny pionowe mocowane na stałe są bardzo ważnym elementem konstrukcji budynków, z jednej strony umożliwiającym szybką ewakuację, z drugiej – ułatwiającym osobom uprawnionym przeprowadzanie prac konserwacyjnych i innych. Zarówno same drabiny, jak i ich mocowanie muszą zatem odznaczać się odpowiednią jakością.

Drabiny mocowane na stałe do budynków spełniają przede wszystkim dwie bardzo ważne funkcje. Pierwszą z nich jest umożliwienie uprawnionym osobom bezpiecznego dostania się na dach, głównie w celu wykonania prac kontrolnych i konserwacyjnych zamontowanych tam urządzeń technicznych. Drugim zadaniem jest zapewnienie użytkownikom obiektów budowanych – zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych – bezpiecznej drogi ewakuacji w sytuacji zagrożenia – stąd określenie: drabiny ewakuacyjne. Pozostają one przymocowane na stałe do ściany zewnętrznej budynku, toteż stają się jego integralną częścią. W związku z tym muszą spełniać pewne wymagania, co dotyczy również mocowań.

Drabina pionowa – wymagania

Kwestię drabin pionowych oraz dostępu na dach w celach konserwacyjnych reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. nr 75 poz. 690, z późn. zm.). Stanowi ono, że w budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach w celu przeprowadzenia kontroli urządzeń technicznych, jakie tam zainstalowano. W domach jednorodzinnych odbywa się to najczęściej za pomocą odpowiedniej drabiny przystawnej, z kolei w budynkach mieszkalnych lub użyteczności publicznej dostęp na dach zapewniony jest przez klatkę schodową i odpowiednie wyjście (drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłazowe o wymiarze 0,8×0,8 m w świetle). W przypadku hal przemysłowych i magazynowych ekipy kontrolne mają do dyspozycji jedynie drabiny pionowe mocowane na stałe do budynków.

Drabiny mocowane – rodzaje

Istnieją dwa rodzaje metalowych drabin mocowanych na stałe do budynków: wyposażone w kosz ochronny oraz nieposiadające tego elementu.

Standardowe zestawy drabin bez kosza ochronnego stosowane są wszędzie tam, gdzie może dojść do niekontrolowanego upadku, a należy zapewnić sobie oraz pracownikom bezpieczne poruszanie się na wysokości. Drabina taka to idealne rozwiązanie, za pomocą którego można w łatwy sposób dostać się na dach budynku, na jakim jest ona zainstalowana.

Kosz ochronny z kolei to gwarancja zwiększenia bezpieczeństwa poruszania się po drabinie i zabezpieczenia przed upadkiem. Jego obręcze, podobnie jak sama drabina, muszą być wykonane zgodnie z polskimi i europejskimi normami bezpieczeństwa i wymaganiami jakościowymi. Kosz powinien zostać dobrany odpowiednio do środowiska pracy i do wymagań osób, które będą korzystały z drabiny.

System mocowania drabiny – znaczenie

Aby drabina dobrze pełniła swoją rolę, musi być solidnie przymocowana do budynku. Dlatego tak istotnym jej elementem jest system mocowania, składający się z kotew mocujących. Jego najważniejszą funkcją jest zapobieganie oderwaniu się drabiny od ściany, toteż musi skutecznie radzić sobie z przewidzianymi obciążeniami. Powinien więc być wykonany z trwałych, podpornych materiałów wysokiej jakości.

Od 2021 roku wszystkie nowe budynki spełniać muszą wymogi minimalnego zapotrzebowania na energię, więc żaden element konstrukcyjny nie może wpływać negatywnie na bilans energetyczny. Dotyczy to również drabiny ewakuacyjnej oraz systemu mocowania jej do budynku.

Mocowanie powinno też być zaprojektowane w prosty, praktyczny sposób, aby montaż odbył się szybko i nie pochłonął nadmiernych kosztów. Prostota obsługi nie może wszakże odbić się negatywnie na trwałości.

Oczywiście, nawet najwyższej jakości materiały z czasem się zużywają. Dlatego zarówno sama drabina ewakuacyjna, jak też jej mocowanie do budynku, muszą przechodzić regularne przeglądy i być konserwowane.