Służebność mieszkania a zachowek - foto

Służebność mieszkania a zachowek

Pojęcie służebności mieszkania jest dość skomplikowane. Dokładnie to samo można powiedzieć o zachowku. Dobrze byłoby nieco bliżej zaznajomić się zarówno ze służebnością mieszkania, jak i z terminem zachowku. Przyda nam się również wiedza na temat tego, jakie zależności zachodzą pomiędzy służebnością osobistą mieszkania a wspomnianym zachowkiem.

Czym jest służebność mieszkania?

Służebność mieszkania to instytucja prawna, którą należy odróżnić od umowy dożywocia. Co do zasady, może ona polegać na obciążeniu wskazanej nieruchomości prawem, które pozwala uprawnionej do tego osobie na korzystanie z nieruchomości, która została obciążona, oczywiście w ograniczonym zakresie. Można więc powiedzieć, że dzięki służebności mieszkania, uprawnione osoby mają prawo do zamieszkiwania w cudzej nieruchomości. Warto jednak zaznaczyć, że osoba uprawniona może jedynie wykorzystywać konkretną nieruchomość do celów mieszkaniowych. Niedopuszczalne będzie zatem jakiekolwiek rozporządzanie lokum. Co ciekawe, służebność mieszkania może zostać ustanowiona na dwa sposoby: odpłatnie oraz nieodpłatnie. Warto zaznaczyć, że osoba uprawniona dysponuje prawem do korzystania z pomieszczeń, które określane są mianem wspólnych. Może ona zatem nie tylko zamieszkiwać przeznaczony dla siebie pokój, ale również korzystać z kuchni, korytarza czy łazienki. 

Co warto wiedzieć o zachowku?

Zachowek to nic innego jak pewna forma ochrony majątkowych interesów bliskich członków rodziny, których z różnorakich względów postanowiono nie uwzględniać w testamencie. Można zatem stwierdzić, że zachowek stanowi poniekąd substytut spadku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że prawo do zachowku posiadają osoby, które zostały wymienione w kodeksie cywilnym. Mowa tu zatem o małżonku, dzieciach, wnukach oraz prawnukach, a także o rodzicach spadkodawcy. Inni członkowie rodziny nie będą z oczywistych względów uprawnieni do otrzymania zachowku. To, ile wynosi zachowek uzależnione jest od szeregu różnych czynników. Jego wartość nie jest więc stała i zależy w dużej mierze od tego, ile wart jest spadek. 

W jaki sposób służebność mieszkania wpływa na zachowek?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy służebność mieszkania wpływa na zachowek w jakikolwiek sposób. Można zaryzykować stwierdzenie, że większość osób obawia się tego, że owa służebność wartość zachowku obniża. Jak się okazuje, nie jest to obawa bezzasadna. Warto jednak zaznaczyć, że służebność mieszkania wraz z umową darowizny nie wyklucza możliwości skorzystania z instytucji zachowku po śmierci spadkodawcy. Niemniej jednak, może ona obniżać wysokość ewentualnego zachowku. Nieruchomość obciążona służebnością z osobistych względów jest bowiem mniej warta od tej, która służebnością obciążona nie jest. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to, jak dokładnie służebność wpływa na wartość nieruchomości, może zostać ocenione tylko i wyłącznie przez biegłego sądowego. Każdy przypadek wymaga zatem oceny indywidualnej, w zależności od tego, jakie są szczegóły konkretnej sprawy. 

Niezbędnych informacji prawnych do przygotowania publikacji dostarczyła kancelaria adwokackaadwokat Zbigniew Chojaczyk –  https://adwokat-chojaczyk.pl/oferta/sprawy-spadkowe/zachowek-a-sluzebnosc-mieszkania