Rodzaje wymienników ciepła - foto

Rodzaje wymienników ciepła

Czy wiesz, że wymienniki ciepła pełnią coraz więcej funkcji w różnych gałęziach przemysłu? Ich podstawowym zastosowaniem jest ogrzewanie lub chłodzenie, a dzięki licznym atutom z powodzeniem stosowane są w klimatyzatorach, fabrykach, elektrowniach, a nawet w przemyśle chemicznym. Mają więc zróżnicowaną budowę zależną od ich typu i zastosowania. Chcesz poznać jego rodzaje, dowiedzieć się m.in. czym jest wymiennik ciepła płytowy? Przeczytaj artykuł!

W jaki sposób dzieli się wymienniki ciepła?

Wymienniki ciepła dzieli się zgodnie z rodzajem ich konstrukcji i materiałem zastosowanym do ich wytworzenia. Tutaj duże znaczenie mają właściwości chemiczne i fizyczne użytych komponentów. Należy wyszczególnić gęstość, ciśnienie robocze, toksyczność, temperaturę i agresywność czynnika.

Podział wymienników ciepła ze względu na przyjęte kryteria

Do wyróżnienia i uszeregowania wymienników ciepła można zastosować różnorodne kryteria. Tym samym zwracając uwagę na sposób ich działania, wymienia się regeneratory i rekuperatory. Z kolei proces przekazywania ciepła może być pośredni lub bezpośredni.

W aspekcie geometrii konstrukcji wymienia się wymiennik ciepła płytowy, spiralny, płaszczowo-rurowy lub rurowy. Dostępne są urządzenia z jednofazowym lub dwufazowym mechanizmem przekazywania ciepła. Z kolei ze względu na układ przepływu wyszczególnia się urządzenia współprądowe, krzyżowe i przeciwprądowe.

Najprostszy podział wymienników cieplnych na dwie grupy

Najprościej można przyjąć, iż istnieją dwa rodzaje wymienników ciepła. Pierwszą grupę stanowią urządzenia kontaktowe. W ich przypadku dochodzi do kontaktu płynów. Z kolei drugi typ to wymiennik ciepła bezkontaktowy. Tutaj nie dochodzi do mieszania się cieczy.

Jak podzielić wymienniki ciepła ze względu na kierunki przepływu?

Istnieją trzy rodzaje wymienników ciepła ze względu na kierunek przepływu:

  • współprądowe — wymiana ciepła odbywa się pomiędzy strumieniami o tym samym położeniu;
  • przeciwprądowe — dają możliwość ochłodzenia lub ogrzania cieczy do temperatury wlotowej drugiego strumienia;
  • krzyżowe — płyny przepływają względem siebie w ułożeniu kąta prostego.

Można stwierdzić, że urządzenia najczęściej zbudowane są z rur odpowiedniej długości lub płyt tak jak np. wymiennik ciepła płytowy. Dostępna jest również grupa urządzeń z dodatkowym wyposażeniem, np. rurami żaroodpornymi.

Co warto wiedzieć o płytowym wymienniku ciepła? Wyjątkowa wydajność na wyciągnięcie ręki

Szczególnym rodzajem urządzeń jest wymiennik ciepła płytowy. Wyróżnia się on wyjątkową wydajnością wymiany ciepła. Tworzy się je z płyt ze stali nierdzewnej, blachy lub miedzi, które łączy się ze sobą lutowaniem. Płyty te są sztywne, a przy tym mają dużą powierzchnię wymiany cieplnej.

Znaczenie różnych rodzajów wymienników ciepła w przemyśle

Aby uzyskać optymalne wartości chłodzące lub grzewcze, należy zastosować odpowiedni rodzaj wymiennika ciepła. Są to urządzenia, które stanowią podstawowy element systemu klimatyzacji, chłodziarek i zamrażarek. Z powodzeniem stosuje się je w pompach ciepła, dzięki czemu efektywność instalacji grzewczych zwiększa się, a także wykorzystywane są na szeroką skalę w każdej dziedzinie przemysłu.