Rodzaje ubezpieczeń rowerowych

Rodzaje ubezpieczeń rowerowych

Kupiłeś rower i chcesz go zabezpieczyć? Dobre ubezpieczenie roweru będzie zapewniać ochronę nie tylko w razie kradzieży. Sprawdź, z czego powinno składać się ubezpieczenie dla rowerzysty.

Czym jest ubezpieczenie roweru?

Polisa rowerowa to zabezpieczenie dla rowerzysty przed różnymi zdarzeniami. Pod tym pojęcie kryje się zazwyczaj ubezpieczenie casco rowerowe. Jednak polisa rowerowa może składać się także z innych elementów. Oto najważniejsze z nich.

Casco rowerowe

To ubezpieczenie, zapewniające odszkodowanie w razie zniszczenia jednośladu czy jego kradzieży. Jeśli jadąc rowerem, przewrócisz się i uszkodzisz rower, casco rowerowe zapewni Ci świadczenie, które pomoże w naprawie Twojego sprzętu. Jeśli z kolei jednoślad zostanie skradziony (obojętnie czy rower zostanie zabrany ze stojaka pod sklepem, garażu czy innego miejsca), pieniądze z odszkodowania będziesz mógł przeznaczyć na zakup nowego jednośladu. W tym przypadku jest jednak jeden warunek – rower musi być dobrze zabezpieczony. Towarzystwo wymaga szczególnego rodzaju zapięcia (z reguły ustala to na podstawie wartości jednośladu). Jeśli zostawisz rower bez zapięcia lub będzie ono zbyt słabe, a złodziej go ukradnie, towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. O tym, jakie zabezpieczenia powinieneś, stosować dowiesz się, studiując Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli OWU.

Warto poszukać takiego ubezpieczyciela, który obejmie ochroną nie tylko nowy, ale i wiekowy już rower. Tak jest np. w PZU. Towarzystwo ubezpiecza zarówno rowery dopiero co kupione w sklepie, jak i używane (do 4 lat), o wartości do 20 tys. zł. Przeczytaj więcej na temat ubezpieczenia roweru w PZU na stronie: https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-dla-rowerzystow-pzu-czy-to-dobra-oferta.

Ubezpieczenie bagażu

Przewozisz na rowerze cenny sprzęt, np. laptop? W takim razie ubezpieczenie bagażu w ramach polisy rowerowej jest w Twoim przypadku koniecznie. Jeśli jedziesz jednośladem, łatwo o wypadek i uszkodzenie bagażu. Ubezpieczenie bagażu zapewnia odszkodowanie nie tylko w przypadku zniszczenia, ale i utraty czy kradzieży. Rowerzysta może liczyć także na odszkodowane, jeśli dojdzie do kradzieży z rabunkiem, tzn. złodziej użyje siły, by zabrać mu cenne rzeczy. 

Kupując ubezpieczenie roweru, zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia bagażu. Jeśli będzie ona zbyt niska, a Twój bagaż jest cenny, warto rozejrzeć się za inną polisą, która zapewni Ci odszkodowanie, pokrywające wszystkie straty.

Jaką ochronę może zyskać rowerzysta?

Dobre ubezpieczenie jednośladu powinno zapewniać również ochronę rowerzyście. Jaką? 

NNW rowerzysty 

To polisa, zapewniająca odszkodowanie w związku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, powstałym w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Co to oznacza w praktyce? Otóż jeśli jadąc rowerem, przewrócisz się, złamiesz nogę i doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, polisa zapewni Ci świadczenie finansowe. Pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup ortezy czy dodatkowe zabiegi rehabilitacyjne. 

Kupując ubezpieczenie dla rowerzysty, zwróć uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia. Im ona wyższa, tym lepiej. Niska suma ubezpieczenia może nie zapewnić Ci wsparcia finansowego, jeśli będziesz wymagał kosztownej rehabilitacji w prywatnym ośrodku. 

Wybierając ubezpieczenie dla rowerzysty, warto zastanowić się nad polisą, oferowaną w PZU. W jej ramach, w cenie NNW, ubezpieczony zyskuje assistance medyczny. Taki dodatek zapewnia szereg przydatnych usług m.in. transport do placówki medycznej, dostawę leków do domu, a nawet pomoc psychologa po wypadku. 

OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie dla rowerzysty warto rozszerzyć o ubezpieczenie ochrony cywilnej w życiu prywatnym. To polisa, która zapewnia Ci finansowe bezpieczeństwo w razie, gdy wyrządzisz szkodę osobie trzeciej (zarówno materialną, jak i osobową). Jeśli jadąc rowerem, potrącisz pieszego i ten wypuści z rąk smartfon, polisa zapewni odszkodowanie poszkodowanemu. Również, gdy jako rowerzysta spowodujesz trwały uszczerbek na zdrowiu, np. potrącisz przechodnia, który złamie rękę, nie będziesz się musiał martwić o odszkodowanie.  

Warto wiedzieć, że im wyższa suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, tym lepiej będą chronione Twoje finanse. Jednak wysokość tej sumy, podobnie jak w przypadku innych rodzajów ubezpieczeń rowerowych, wpływa na wysokość składki. 

Z czego składa się dobre ubezpieczenie roweru? Podsumowanie

Podsumowując, dobra polisa rowerowa powinna składać się z następujących elementów: 

  • NNW rowerzysty oraz assistance medycznego, które zapewnia pomoc po nieszczęśliwym wypadku;
  • casco rowerowe, które zapewnia odszkodowanie w razie kradzieży lub zniszczenia roweru;
  • OC w życiu prywatnym, pokrywające roszczenia osób trzecich, jeśli wyrządzisz im szkodę, jadąc rowerem;
  • ubezpieczenie bagażu, które zapewnia odszkodowanie w razie kradzieży, zniszczenia lub utraty bagażu.

Więcej na temat ubezpieczenia roweru dowiesz się ze strony multiagencji CUK Ubezpieczenia: https://cuk.pl/ubezpieczenie-roweru. Możesz tu też kupić polisę online!

Kupując ubezpieczenie rowerowe, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Oto najważniejsze z nich:

  • czy wysokość sum ubezpieczenia jest odpowiednia,
  • czy zakres terytorialny odpowiada Twoim potrzebom, 
  • na jaki okres zyskujesz ochronę (czy na cały rok, czy tylko sezon),
  • jakie dodatki zyskujesz w cenie.