Restrukturyzacja firm – jakie są rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych - foto

Restrukturyzacja firm – jakie są rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych?

Restrukturyzacja firmy jest dla wielu przedsiębiorców niekiedy ostatnią szansą na to, by uniknąć upadłości. W miastach dużych, takich jak chociażby Katowice działa wiele przedsiębiorstw, które tego rodzaju pomocy mogą potrzebować teraz lub w przyszłości. Sprawdź, czym jest zatem restrukturyzacja firm i jakie są rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych.

Czym jest restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja firmy (Katowice) jest procesem, który pozwala przedsiębiorstwu uniknąć dalszego zadłużania się i, co zapewne najistotniejsze, ogłoszenia upadłości. Ważnym elementem tego postępowania jest bowiem zawarcie ugody pomiędzy przedsiębiorcą, a wierzycielami jego długów.

Z możliwości restrukturyzacji firmy skorzystać może przedsiębiorstwo, które jest niewypłacalne lub też niewypłacalnością zagrożone. Innymi słowy firma nie jest w stanie regulować obecnych zobowiązań finansowych, a zaległości, jakie znajdują się na jej koncie, przekraczają trzy miesiące.

Dłużnik (przedsiębiorca) zainteresowany restrukturyzacją firmy musi złożyć stosowny wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Za kierowanie poprawnymi krokami przedsiębiorstwa odpowiada w takiej sytuacji ekspert, jakim jest doradca restrukturyzacyjny. To ten specjalista opracowuje, między innymi, plan, który następnie będzie przedłożony wierzycielom. Jeśli go zaakceptują, dochodzi do podpisania stosownego układu.

 

Postępowanie restrukturyzacyjne – różne rodzaje

Restrukturyzacja firmy (Katowice) może być przeprowadzona tylko w wyniku postępowania restrukturyzacyjnego, najczęściej przed sądem. Obecnie rozróżnia się cztery rodzaje takiego procesu:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu – wybierane chętnie ze względu na dość szybko widoczne efekty; w odróżnieniu od pozostałych, wymienionych poniżej, to postępowanie uruchamia sam doradca restrukturyzacyjny; wiąże się z mniejszą ilością formalności, a sąd uczestniczy w nim jedynie w momencie zatwierdzania układu pomiędzy stronami;
  • postępowanie układowe – w tym przypadku dłużnik zawiera układ ze swoimi wierzycielami po przygotowaniu spisu wierzytelności; dotyczy to przy tym przedsiębiorstw, dla których suma wierzytelności spornych, które uprawniają do głosowania nad układem nie jest wyższa niż 15% sumy wierzytelności liczonych łącznie; może trwać znacznie dłużej, ponieważ wierzyciele mogą zgłaszać sprzeciw względem pominięcia ich należności w spisie wierzytelności;
  • przyspieszone postępowanie układowe – zasadniczo przypominające postepowanie układowe, jednak prowadzone w uproszczonym trybie; tutaj również obowiązuje zasada 15%, jednak w tej sytuacji sąd decyduje o wyborze nadzorcy sądowego, który w dalszych etapach postępowania sprawuje kontrolę nad poczynaniami zadłużonego przedsiębiorstwa; ten rodzaj postępowania zapewnia dłużnikowi natychmiastową ochronę przed egzekucjami należności;
  • postępowanie sanacyjne – tego rodzaju działanie stanowi najbardziej rygorystyczną formę z wszystkich wymienionych, dającą jednocześnie przedsiębiorcy możliwość bardzo głębokiego zrestrukturyzowania firmy na wielu płaszczyznach (również w formie ingerencji w strukturę przedsiębiorstwa); postępowanie to doceniane jest za możliwość wyjścia z długów przy zachowaniu szansy na efektywną przemianę działalności gospodarczej.