Rehabilitacja po wypadku samochodowym - foto

Rehabilitacja po wypadku samochodowym

Wypadek samochodowy niejednokrotnie bywa traumatycznym doświadczeniem, które pozostawia swój ślad nie tylko w psychice, ale również na ciele. Niestety takie sytuacja zdarzają się nawet osobom, które są bardzo ostrożne i poruszają się po drodze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Uszkodzenia ciała mogą być mniej lub bardziej zaawansowane. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest rehabilitacja ortopedyczna. Jak przebiega proces leczenia?

Leczenie po wypadku samochodowym – jak wygląda rehabilitacja?

Bardzo częstym skutkiem wypadku samochodowego jest uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym lub piersiowo-lędźwiowym. Jeśli ofiarą jest rowerzysta lub pieszy, jest duże ryzyko uszkodzenia kręgosłupa na całej jego długości. Kolejnym obrażeniem jest złamanie miednicy, a oprócz tego złamanie nóg, a zwłaszcza kości piszczelowych lub udowych. Niestety skutkuje to dość długim unieruchomieniem, które wiąże się z zanikiem mięśni i spadkiem wydolności fizycznej. W takich przypadkach konieczna jest rehabilitacja ortopedyczna.

Początkowo jest ona ukierunkowana na zmniejszenie bólu. Na tym etapie wykorzystuje się terapię manualną, a także ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie mięśni. Gdy silny ból ustąpi, kolejnym krokiem są zabiegi rehabilitacyjne. Pozwalają one przywrócić utracone funkcje.

Rehabilitacja ortopedyczna – dodatkowe informacje

Bardzo ważnym elementem całego procesu jest ustalenie dokładnego planu terapii. Specjalista musi określić jaki jest stan poszkodowanego oraz jego możliwości w danym czasie. Kolejnym krokiem jest ustalenie kolejności problemów, do których dopasowuje się metody rehabilitacji. Aby odtworzyć siłę mięśni stosuje się m.in. ćwiczenia w odciążeniu oraz elektrostymulację. Rehabilitacja ortopedyczna zawsze jest dopasowywana indywidualnie do konkretnego przypadku. Stosuje się ją zwłaszcza u osób, które mają za sobą operację, w związku z obrażeniami, do których doszło podczas wypadku samochodowego.