Olej 5W30 a 5W40 – czy wiesz, który wybrać - foto

Olej 5W30 a 5W40 – czy wiesz, który wybrać?

Wybór oleju silnikowego tylko z pozoru stanowi łatwe zadanie. Podejmując decyzję warto kierować się wskazaniami producenta, ale zawsze występuje pewna dowolność. Głównym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie jednostki napędowej, które redukuje szkodliwe dla silnika tarcie. Stanowi to dla silnika ochronę i przedłuża jego żywotność. Ponadto olej silnikowy chroni poszczególne elementy jednostki napędowej przed korozją, zapobiega odkładaniu się osadu i wpływa na prawidłową temperaturę pracy.

W polskich warunkach klimatycznych dużą popularnością cieszą się całoroczne oleje silnikowe 5w30 oraz 5w40. Na czym polega różnica pomiędzy nimi? Czym jest klasa lepkości olejów silnikowych? Który wariant najlepiej wybrać do swojego samochodu?

Na czym polegają klasy lepkości olejów silnikowych?

Jednym z najważniejszych wyróżników olejów samochodowych jest klasa lepkości. Wszystkie dostępne na rynku oleje samochodowe posiadają stosowne oznaczenia, które świadczą o ich lepkości. Zależnie od temperatury, w jakiej pracuje jednostka napędowa wyróżnia się dwa rodzaje klasy lepkości: zimową oraz letnią. Oznaczenia takie jak 5W30 a 5W40 nieprzypadkowo zawierają dwie liczby.

Pierwsza, poprzedzająca symbol W, to tak zwana lepkość zimowa, a litera W oznacza, że dany olej może być stosowany zimą. Wartość opisuje charakterystykę przepływu oleju na zimno, a więc przy rozruchu silnika. Im niższa liczba poprzedza literę W, tym olej lepiej będzie pracował w niższych temperaturach przy rozruchu i zapewni odpowiednie smarowanie silnika, a konkretnie wszystkich jego części.

Liczba znajdująca się za literą W to letnia lepkość oleju, która nieco wbrew nazwie nie odnosi się do temperatury panującej na zewnątrz, a do temperatury pracy silnika. Wyższa wartość liczby znajdującej się po symbolu W oznacza, że olej zachowuje większą lepkość w wysokich temperaturach.

Czym olej 5W30 różni się od oleju silnikowego 5W40?

Zgodnie z przyjętą klasyfikacją oleje 5W30 oraz 5W40 zachowują się identycznie w niskich temperaturach i mogą być z powodzeniem stosowane zimą. Liczba 5 oznacza, że oba warianty zachowują optymalną lepkość przy rozruchu silnika w temperaturach powyżej -30°C.

Różnica pomiędzy tymi olejami dotyczy lepkości letniej. W praktyce olej silnikowy 5W40 w temperaturze pracy silnika wytwarza nieco silniejszy film olejowy i lepiej wypełnia szczeliny, co pozwala silnikowi bezpiecznie pracować przy dużych obciążeniach.

Jednak olej silnikowy 5W30 również ma swoje zalety, ponieważ wyróżnia się większą pompowalnością, a więc zapewnia lepsze oczyszczanie elementów silnika, poprawia chłodzenie i zmniejsza spalanie.

Który olej silnikowy wybrać do swojego auta?

Przed wyborem oleju silnikowego lub jego wymianą, na przykład z 5W30 na 5W40 należy zapoznać się z zaleceniami producenta, aby sprawdzić, czy dopuszcza taką opcję. Generalnie olej o lepkości 5W40 powinien być lepszym wyborem do jazdy miejskiej, a także do jazdy z wyższą prędkością. Z kolei olej 5W30 dobrze spisuje się przy mniej dynamicznej i oszczędnej jeździe oraz w nowszych samochodach.

Szukasz dobrego oleju silnikowego? Odwiedź sklep internetowy Aparts, gdzie oprócz płynów eksploatacyjnych do swojego auta, znajdziesz również tanie i jakościowe części samochodowe i podzespoły, takie jak rozrządy, elementy układu hamulcowego, zawieszenia lub skrzyni biegów.