Od czego zacząć remont mieszkania w bloku?
Myśl o remoncie mieszkania chodzi za Tobą od dłuższego czasu? Tym, co powstrzymuje Cię od działania, jest obawa, że nie poradzisz sobie z przygotowaniem do prac remontowo-budowlanych? Spokojnie – mamy dla Ciebie gotową receptę. Sprawdź, jak krok po kroku przybliżyć się do remontu.
Oszacowanie zakresu prac
Planujesz remont pokoju w bloku, kuchni w mieszkaniu czy niewielkiej łazienki? Pierwszym krokiem, który przybliży Cię do nowego wnętrza, jest ocena stanu pomieszczenia i oszacowanie zakresu prac. Sprawdź kondycję tynków na ścianach i suficie, a także podłogi. Zastanów się, czy chcesz zmienić glazurę i armaturę, czy jakiś element pozostanie na swoim miejscu.
Stworzenie projektu wnętrza
Jeśli samodzielnie nie potrafisz określić, jakie elementy wymagają wymiany lub jak przearanżować wnętrze po remoncie, możesz zasięgnąć opinii np. projektanta wnętrz czy architekta wnętrz. Osoba taka dzięki artystycznej wrażliwości, ale też inżynierskiej wiedzy, najlepiej wydobędzie potencjał funkcjonalny i estetyczny z nawet niewielkiego pomieszczenia.
Znalezienie ekipy remontowej
Ostatnie lata to prawdziwy boom w branży budowlano-remontowej. Jeśli planujesz remont pokoju w bloku, zacznij więc szukać wykonawców z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej zdecydować się na osoby, które legalnie prowadzą działalność i podpisują umowę na wykonawstwo konkretnego zakresu prac za określoną wcześniej kwotę.
Stworzenie kosztorysu remontu
Zastanawiasz się, ile kosztuje remont kuchni, sypialni czy pokoju dziecka? Wpływ na całościową cenę będą mieć takie czynniki jak: metraż i układ mieszkania, aktualna cena i jakość wybranych materiałów wykończeniowych, koszt pracy ekipy, standard wykończenia. Pod uwagę trzeba wziąć też budżet na nieprzewidziane wydatki. Przeważnie jest to ok. 20 proc. wcześniej założonej kwoty.
Przygotowanie przestrzeni do prac remontowych
Wiesz już, ile kosztuje remont kuchni, łazienki czy salonu i masz ekipę budowlaną? Pora przygotować mieszkanie na wejście specjalistów. Jeśli planowany jest generalny remont, konieczne jest opróżnienie lokalu. Możesz zająć się tym samodzielnie lub zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie. To dobry pomysł, jeśli w bloku nie ma windy, a konieczna jest utylizacja zbędnych mebli.
Zgłoszenie remontu
Planujesz remont pokoju w bloku, kuchni czy łazienki? Dowiedz się, czy nie musisz dokonać zgłoszenia planowanych prac do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkańców. Zapis na ten temat powinien znaleźć się w stosowanym regulaminie. Przeważnie trzeba zgłoszenia dokonać na piśmie w terminie np. 30 dni przed rozpoczęciem remontu. We wniosku należy opisać zakres planowanych zmian.
Załatwienie kontenera na gruz
Remont pokoju w bloku czy innego pomieszczenia wiąże się przeważnie ze skuwaniem tynków, burzeniem ścian czy odrywaniem starej glazury oraz płytek ceglanych. W takiej sytuacji nie możesz wysypać gruzu do zwykłego pojemnika na śmieci pod blokiem. Trzeba rozeznać się w miejscowym prawie dotyczącym utylizacji opadów budowlanych. Niektóre gminy oferują bezpłatne podstawienie kontenera pod budynek. Czasami trzeba samodzielnie jednak za to zapłacić.
Chcesz zlecić któreś z tych zadań specjalistom? Jesteś w dobrym miejscu! Sprawdź oferty naszych wykonawców.