O czym pamiętać przed wynajęciem mieszkania?
Wynajem mieszkania wiąże się ze stresem zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. O czym nie można zapomnieć w nerwowych przygotowaniach do odstąpienia lokalu? Sprawdź, jakie formalności powinno się domknąć, zanim przekaże się innej osobie klucze.
Umowa wynajmu na piśmie
To oczywiste, że stosunki cywilnoprawne regulowane są przez umowy. Skuteczne są zarówno te zawierane ustnie, jak i na piśmie. W przypadku wystąpienia nieporozumień między stronami okazuje się jednak, że umowa wynajmu na piśmie jest zdecydowanie lepszym wyborem. Zapisane czarno na białym ustalenia nie rodzą zazwyczaj pola do dowolności interpretacji. Jeśli mowa o wynajmie długoterminowym, a więc dłuższym niż rok, zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego (art. 660) umowa powinna być sporządzona na piśmie: „W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony”.
Korzystne zapisy w umowie wynajmu
Wielu właścicieli mieszkań, zwłaszcza na początku swojej przygody z wynajmem, nie wie, jak przygotować dobrą umowę wynajmu. Powinna ona szczegółowo opisywać obowiązki i prawa obu stron – najemcy i wynajmującego, a także zawierać zapisy chroniące interesy właściciela nieruchomości. Jeśli masz obawy przed wynajmem lokalu, możesz też zdecydować się na umowę wynajmu okazjonalnego. W takim przypadku po ustaniu okresu najmu najemca zobowiązuje się do opuszczenia mieszkania i wyprowadzki pod wskazany przy notariuszu adres (np. rodziny).
Ustalenie szczegółowych warunków
Zanim klucze trafią do wynajmującego, należy też ustalić szczegółowe warunki dotyczące płatności. Należy wyszczególnić w umowie wynajmu wysokość czynszu odprowadzanego do spółdzielni mieszkaniowej, odstępnego dla właściciela, kosztów związanych z mediami (prąd, gaz, woda, ścieki, Internet itp.), a także pobranej kaucji. Możesz prosić o przepisanie umów z dostawcami mediów na wynajmującego lub zapisać w umowie, kto ponosi koszty niedopłat lub uzyskuje nadpłatę po zakończeniu okresu wynajmu. Należy też uzgodnić, ile osób zgłosić do spółdzielni w celu zmiany opłat za wodę, ścieki oraz wywóz śmieci.
Omówienie kwestii napraw i remontów
W umowie wynajmu powinny znaleźć się też zapisy dotyczące napraw i remontów. Zgodnie z polskim prawem obowiązki te podzielone są między wynajmującego a najemcę, ale jeśli uzgodnicie inaczej, nadrzędne są zapisy Waszej umowy. Zadania właściciela mieszkania to wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg, posadzek i wykładzin, tynków i grzejników, a także naprawa instalacji wodociągowej, gazowej, wodociągowej, elektrycznej i ogrzewania. Jeśli mieszkasz daleko od wynajmowanego mieszkania, możesz scedować to zadanie na najemcę np. w zamian za obniżenie odstępnego lub znaleźć zarządcę nieruchomości (np. „Z NAMI”).
Weryfikacja najemcy
Nie powinno się myśleć o wynajmie mieszkania bez wcześniejszej weryfikacji najemcy. Zanim podpisze się umowę wynajmu i przekaże klucze, należy sprawdzić dokumenty najemcy, jego zdolność finansowania kosztów wynajmu, a także – opcjonalnie – karalność czy historię KRS. Zadanie to może, podobnie jak kontakt i spotkania z potencjalnymi wynajmującymi, wykonać za Ciebie zarządca nieruchomości.
Protokół zdawczo-odbiorczy
Bardzo ważnym dokumentem, który powinien być dołączony do umowy wynajmu mieszkania, jest protokół zdawczo-odbiorczy. Należy sporządzić go wspólnie z najemcą przed przekazaniem mu lokalu. W piśmie tym trzeba zawrzeć informacje o osobach (najemcy i wynajmującym), aktualną datę, stany liczników poszczególnych mediów na dzień zdania mieszkania, a także szczegółowy opis kondycji każdego z pomieszczeń oraz sprzętów się w nim znajdujących.
Chcesz mieć pewność, że umowa wynajmu zawrze wszelkie niezbędne zapisy chroniące Twoje interesy? Skontaktuj się Z NAMI! Na wynajmie znamy się jak mało kto!