Nietolerancje pokarmowe - jak się objawiają - foto

Nietolerancje pokarmowe – jak się objawiają?

82 razy oglądano

Nietolerancja pokarmowa jest niejednokrotnie trudna do zdiagnozowania, bowiem jej objawy są często łączone z innymi dolegliwościami. Bywa również tak, że trudno nam wyobrazić sobie, że możemy nie tolerować produktów, które jedliśmy całe życie. W przypadku wystąpienia takiego problemu zazwyczaj konieczne jest całkowite lub częściowe wyeliminowanie danego składnika. W ułożeniu nowego jadłospisu może pomóc nam dietetyk. Jakie symptomy najczęściej sygnalizują, że mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową?

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Pod pojęciem nietolerancji kryje się nieimmunologiczna odpowiedź organizmu w przypadku spożycia żywności lub określonego składnika, który zazwyczaj jest tolerowany przez większość ludzi. Jest to zatem pewnego rodzaju nadwrażliwość niealergiczna, która jest spowodowana innymi czynnikami niż immunologiczne. Co za tym idzie może wynikać np. z braku pewnych enzymów, działania określonych substancji, reakcji jelitowych i niejelitowych oraz z innych niewiadomych powodów.

Jak objawiają się nietolerancje pokarmowe?

Symptomy różnią się w zależności od tego z jakim rodzajem nietolerancji mamy do czynienia. Czasami przypominają objawy alergii, chorobę układu pokarmowego lub chorobę skóry. Do najczęściej pojawiających się rodzajów należą: nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, nietolerancja FODMAP, histaminy i laktozy. W każdym z tych przypadków pomoże nam dietetyk, bowiem konieczna jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Jeśli chodzi o gluten, osoby z nietolerancją zazwyczaj skarżą się na bóle brzucha, problemy z biegunkami, zaparciami, bóle głowy, mięśni oraz przewlekłe zmęczenie. Może pojawiać się również drętwienie kończyn dolnych. Przy FODMAP występują bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, odbijanie i wrażenie przelewania się w brzuchu. W przypadku histaminy sporo osób zmaga się z nudnościami, świądem skóry i zaczerwienieniami, wysypką, migrenami, przewlekłym katarem i obrzękiem naczynioruchowym. Nietolerancja laktozy może z kolei powodować biegunki, nudności, wzdęcia i bóle brzucha.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Licznik oceny: 1

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.