Najnowsze unijne dyrektywy w prawie pracy - foto

Najnowsze unijne dyrektywy w prawie pracy

Aby firma mogła prawidłowo się rozwijać, a przede wszystkim funkcjonować w pełni legalnie, kluczowe jest bieżące dostosowywanie jej działalności do zmieniających się w sposób dynamiczny przepisów prawa.

Co nowego w zakresie umów o pracę?

Celem unijnych dyrektyw jest ujednolicenie prawa pracy w krajach UE w zakresie różnych działań, takich jak na przykład ułatwienie pracownikom dostępu do informacji o dotyczących ich warunkach zatrudnienia, poprawa tych warunków, zwiększenie przejrzystości na rynku pracy oraz egzekwowania obowiązujących zasad wynikających z prawa.

Wiele zmian dotyczy umów na czas określony. Głównie wynikają one z zamiaru ujednolicenia traktowania pracowników zatrudnionych na tego typu warunkach z kadrą świadczącą swoje usługi w ramiach umów zawartych na czas nieokreślony. Nowe dyrektywy w tym pierwszym przypadku zakładają konieczność uzasadnienia wypowiedzenia umowy oraz możliwość ubiegania się o przywrócenie do pracy. Co więcej, zmiany dotyczą również umów zawieranych na okres próbny. Według aktualnych przepisów mogą być one zawarte na okres przekraczający 3 miesiące poprzez doliczeniu czasu urlopu oraz innej usprawiedliwionej nieobecności zatrudnionego pracownika w miejscu pracy. Pojawia się dodatkowo regulacja długości okresu próbnego zależnie od czasu trwania umowy zawartej na czas określony.

Gdzie szukać wsparcia w zakresie prawa pracy?

Nie każdy przedsiębiorca potrafi w sposób poprawny zinterpretować obowiązujące przepisy oraz biegle orientuje się we wszelkich wprowadzanych zmianach. Z tego powodu często naraża się na popełnienie błędów, które skutkować mogą konsekwencjami prawnymi. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest możliwość skorzystania ze wsparcia w konkretnej dziedzinie. Rzetelnych i aktualnych porad udzieli radca prawny – prawo pracy. To pomoc, z której chętnie korzystają przedsiębiorcy, czy to zatrudniając specjalistę w dziedzinie prawa w strukturach swojej firmy, czy też wybierając usługi outsourcingowe oferowane przez zewnętrzne jednostki.