Na czym polega ubezwłasnowolnienie - foto

Na czym polega ubezwłasnowolnienie?

Nie każdy człowiek – zwłaszcza ze względu na schorzenia, na które cierpi – może samodzielnie zająć się swoimi sprawami. Wówczas chory potrzebuje opieki ze strony innych osób, a niekiedy wręcz ograniczenia przysługujących mu praw. Do tego jednak niezbędne jest załatwienie szeregu formalności. Jednym z rozwiązań jest ubezwłasnowolnienie. Na czym ono polega?

Co to jest ubezwłasnowolnienie? Wyjaśnia adwokat

Adwokat – Wrocław to miasto, w którym praktycznie każdego roku wzrasta zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów – zajmujący się sprawami o ubezwłasnowolnienie z pewnością bez problemu wskaże na szereg korzyści, a jednocześnie trudności związanych z jego orzekaniem. Zgodnie z Kodeksem cywilnym ubezwłasnowolnienie dzielimy na dwa rodzaje: całkowite i częściowe. Pierwsze z nich może zostać zastosowane wobec osoby fizycznej, która ukończyła trzynasty rok życia, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Jeżeli ubezwłasnowolniony całkowicie nie pozostaje pod władzą rodzicielską, to ustanawia się dla niego opiekę.

Natomiast ubezwłasnowolniona częściowo może być osoba pełnoletnia z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw. W takich przypadkach osobie tej ustanawia się kuratelę.

Każde z tych rozwiązań pociąga za sobą odmienne skutki: ubezwłasnowolniony całkowicie jest pozbawiony zdolności do czynności prawnych, natomiast ubezwłasnowolniony częściowo może korzystać z niej jedynie w ograniczonym zakresie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy podpisywaniu przez ubezwłasnowolnionego umów czy załatwiania innego typu spraw.

Na jakich zasadach orzeka się ubezwłasnowolnienie?

Ubezwłasnowolnienie – jak wyjaśnia Adwokat Wrocław – zawsze jest orzekane przez sąd okręgowy w składzie trzech sędziów zawodowych, po przeprowadzeniu postępowania cywilnego, w którym bada się spełnianie w realiach danej sprawy wszystkich przesłanek umożliwiających zastosowanie ubezwłasnowolnienia. Kluczowe znaczenie w tym obszarze ma opinia biegłych sądowych – zwłaszcza specjalizujących się w psychologii i psychiatrii – którzy najpierw oceniają stan zdrowia osoby objętej wnioskiem o ubezwłasnowolnienie, a następnie wydają swoją opinię.

Trzeba przy tym podkreślić, że ubezwłasnowolnienie – zarówno częściowe, jak i całkowite – stanowi ostateczny środek ochrony praw osoby borykającej się z trudnościami, wdrażany wówczas, gdy inne rozwiązania nie przynoszą pozytywnego rezultatu. Poza tym warto pamiętać, że instytucje te wzbudzą sporo kontrowersji, stąd od wielu lat trwają prace legislacyjne nad ich zastąpieniem. Końca ich jednak ciągle nie widać, co oznacza, że ubezwłasnowolnienie zostanie z nami przez najbliższy czas.