Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej – poznaj podstawowe zasady
Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej, w skrócie MSRF, jak sama nazwa wskazuje, są międzynarodowymi standardami opracowanymi w celu dostosowania audytu na całym świecie
Jakie są podstawowe standardy?
Nie we wszystkich krajach są one obligatoryjne, jednak wiele korzysta z nich na zasadzie wskazówek czy też przewodnika. Dokument zapewnia większą przejrzystość i ułatwia pracę użytkownikom audytów. Jest on obowiązkowy we wszystkich ustawowych audytach sprawozdań finansowych przeprowadzanych na terenie Unii Europejskiej.
W skład dokumentu wchodzi 36 standardów związanych z rewizją finansową oraz jeden standard odnoszący się do kontroli jakości. Wśród nich znajdują się m.in.:
- uzgodnienie warunków zlecenia badania,
- kontrola jakości badania,
- dokumentacja badania,
a także:
- procedury analityczne,
- wykorzystanie pracy audytorów wewnętrznych.
Sformułowany Międzynarodowy Standard Kontroli Jakości traktuje o kontroli jakości dla firm przeprowadzających badania i przeglądach sprawozdań finansowych oraz innych zleceniach usług atestacyjnych i pokrewnych. Reasumując, kluczowe standardy obejmują planowanie i dowody audytu, a także obowiązki, wewnętrzną kontrolę, korzystanie z innych ekspertów oraz formułowania wniosków z audytu i przekładanie go na odpowiedni raport.
Jak wygląda struktura MSRF?
Całość dokumentu to ponad 900 stron treści, która podzielona jest na standardy, a te na kategorie. Obszerność tematu sprawia, że przy jego analizie warto wspierać się zewnętrznymi firmami, oferującymi usługi doradcze i księgowe, które świadczy m.in. firma https://www.crowe.com/pl. Eksperci z doświadczeniem pomogą w analizie i pełnym zrozumieniu każdego ze standardów. Wprowadzenie zawiera podsumowanie zakresu omawianego standardu. Każdy standard ma jasno wyjaśniony cel, w którym dowiadujemy się, dlaczego znajduje się on w tym właśnie miejscu. Przy każdym standardzie znajdują się także dodatkowe definicje. Kwintesencją są jednak wymagania, które zawierają szczegółowe wytyczne dotyczące zarówno przestrzegania, jak i spełnienia zakresu i celu standardu.