Kupujesz biurko elektryczne? Koniecznie zwróć uwagę na stelaż - foto

Kupujesz biurko elektryczne? Koniecznie zwróć uwagę na stelaż!

67 razy oglądano

W czasach pracy zdalnej coraz więcej mówi się o ergonomii domowego biura. Możliwość elastycznego kształtowania prywatnej przestrzeni roboczej nie zwalnia nas z obowiązku dbania o zdrowie i wydajność. Podstawą ergonomicznego środowiska pracy jest dopasowane do potrzeb i wymagań wyposażenie, w szczególności biurko. Rośnie zainteresowanie nowoczesnymi biurkami elektrycznymi, które pozwalają łatwo zmieniać wysokość blatu. Kluczowym elementem każdego biurka elektrycznego jest stelaż. Do czego służy stelaż biurka elektrycznego i na co warto zwrócić uwagę w procesie zakupu? Odpowiadamy!

Rola stelaża biurka elektrycznego

Stelaż biurka elektrycznego jest fundamentem całego mebla, dlatego jego wybór powinien zostać dokładnie przemyślany. To właśnie stelaż odpowiada za stabilność i trwałość całej konstrukcji oraz za możliwość elektrycznego sterowania blatem. Od rodzaju i jakości stelaża zależeć będą płynność, zakres i sposób elektrycznej regulacji wysokości blatu, a tym samym – komfort i bezpieczeństwo pracy na różnych pułapach. W segmencie elektrycznych stelaży znaleźć można zarówno rozwiązania ekonomiczne i ze średniej półki, jak również zaawansowane technologicznie produkty premium. Jednak nawet bazowe stelaże powinny oferować przyzwoitą jakość. Świadczy o niej m.in. długość udzielanej przez producenta gwarancji. 2 lata to zdecydowanie za mało!

Rodzaje stelaży biurek elektrycznych

Stelaże wykorzystywane w biurkach elektrycznych różnią się zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Najczęściej spotykane są stelaże dwunożne i czteronożne. Typ konstrukcji decyduje m.in. o udźwigu, który wynosić może od około 70 kg do nawet 350 kg i więcej. Stelaż musi stabilnie i bezpiecznie podtrzymywać, unosić i opuszczać ciężki blat oraz wszystkie znajdujące się na nim sprzęty. Bardzo duże biurko elektryczne z masywnym, grubym, drewnianym blatem może wymagać zastosowania nawet pięcio- lub sześcionożnej konstrukcji o zwiększonym udźwigu. Przy niestandardowych potrzebach najlepszą opcją jest personalizacja, czyli produkcja biurka elektrycznego na miarę.

Sposób regulacji wysokości i płynność działania

To od stelaża zależy, czy dane biurko elektryczne będzie się dało szybko, bezpiecznie, precyzyjnie i bez wysiłku dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Aby podnoszenie blatu było płynne i bezproblemowe, trzeba zwrócić uwagę na ilość silników w stelażu. W przypadku małego biurka wystarczy już jeden silnik. Przy większych i cięższych blatach lepiej sprawdzają się stelaże z dwoma silnikami. Natomiast duże i masywne, np. dwustanowiskowe biurka mogą wymagać zastosowania stelaża czterosilnikowego. Kolejny aspekt, któremu należy się przyjrzeć, to sposób regulacji wysokości blatu. Wygodnym rozwiązaniem jest panel, za pomocą którego użytkownik w łatwy sposób zmienia wysokość blatu. Regulacja góra-dół powinna być nie tylko płynna, ale i stosunkowo cicha.

Zakres regulacji stelaża biurka elektrycznego

Zakres regulacji wysokości stelaża biurka elektrycznego należy dopasować do potrzeb najwyższego i najniższego użytkownika, pracujących w pozycji zarówno siedzącej, jak i stojącej, jeśli planowana jest praca w trybie sit-stand. Zmierz pułapy, na jakich zamierzasz pracować i skonfrontuj otrzymane wartości z zakresem regulacji danego biurka/stelaża. Na rynku można obecnie znaleźć stelaże do biurka elektrycznego ze zwiększonymi zakresami regulacji – w przedziale nawet 62-128 cm! Pamiętaj, że na każdym pułapie musisz mieć zapewnioną pełną stabilność.

Dodatkowe funkcje stelaża biurka elektrycznego

Stelaże biurek elektrycznych wzbogacane są w różne, dodatkowe funkcje. Niektóre panele sterujące mają wbudowany specjalny moduł pamięci. Umożliwia on zapisanie kilku najczęściej używanych ustawień. Wówczas wystarczy dosłownie chwila i jedno kliknięcie na panelu, by blat, a wraz z nim monitor i różne sprzęty, znalazł się na ergonomicznej dla danego użytkownika pozycji. To idealna opcja, gdy z jednego biurka korzysta kilku pracowników lub domowników, np. rodzice i dzieci. Innym, niezwykle użytecznym rozwiązaniem, stosowanym w stelażach biurek elektrycznych, jest system antykolizyjny. Jeśli w trakcie podnoszenia lub opuszczania blat natrafi na przeszkodę, natychmiast się zatrzyma, zapobiegając nieszczęśliwym wypadkom i uszkodzeniom mebli.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.