Kiedy warto sprzedać samochód?
Decyzja o sprzedaży samochodu powinna być przemyślana. Chcąc uzyskać za pojazd satysfakcjonującą kwotę, należy wybrać najlepszy moment na sprzedaż samochodu i odpowiednio go przygotować.
Kiedy najlepiej sprzedać samochód
Niektórzy posiadacze aut twierdzą, że punkt graniczny decydujący o sprzedaży samochodu następuje wtedy, kiedy „zaczyna się do niego dokładać”. Nie chodzi tu o bieżące opłaty, wymianę filtrów, olejów, klocków lub tarcz hamulcowych, ale o pojawiające się usterki, które wymagają drogich części zamiennych i kosztownych napraw.
Inni użytkownicy samochodów lubią częste zmiany. Tutaj jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że nowe samochody najszybciej tracą na wartości w pierwszych latach ich użytkowania. W przypadku niektórych marek czy modeli najwyższy spadek może sięgać do 50% w ciągu trzech lat. Zakupiony nowy samochód, warto zatem użytkować przynajmniej przez pięć lat.
Bardzo niecierpliwi posiadacze samochodów powinni pamiętać, że jeśli zdecydują się na sprzedaż samochodu przed upływem pół roku od daty zakupu, będą zmuszeni zapłacić podatek w urzędzie skarbowym, w zależności od dochodu 12% lub 32% wartości pojazdu.
Determinanty sprzedaży samochodu
Istnieje wiele przyczyn, dla których decydujemy się na sprzedaż samochodu. Wśród nich najczęściej są wymieniane:
- spadek wartości samochodu
- wzrost kosztów eksploatacji
- zmiana sytuacji osobistej
- założenie lub powiększenie rodziny
- zmiana pracy
- wyjazd za granicę
- zmiana preferencji i upodobań
- zmiana marki lub modelu
- chęć nabycia nowego samochodu
Czy pora roku ma wpływ na powodzenie sprzedaży?
Tak jak każdy towar ma swojego kupca, tak też każda pora roku sprzyja sprzedaży samochodów, różniących się rodzajem nadwozia. Jesienią i zimą, kiedy trudne warunki drogowe doskwierają kierowcom, częściej zapadają decyzje o zakupie SUV-a lub samochodu terenowego. Latem dużą popularnością cieszą się samochody sportowe i kabriolety. Nie jest to jednak regułą. W okresie mikołajkowym, świątecznym czy po maturach, rodzice często obdarowują dorosłe dzieci samochodami, wybierając przy tym auta miejskie i z mniejszą pojemnością silnika.
Zawsze jednak, niezależnie od pory roku, łatwiej będzie sprzedać samochód zadbany, dobrze utrzymany, czysty i z kompletną dokumentacją. Więcej o sprzedaży samochodu przeczytasz na stronie: https://autosearch.pl/kiedy-jest-najlepszy-moment-na-sprzedaz-samochodu/.
Bezwzględny zysk, czy normy etyczne?
Mówi się, że w handlu nie ma miejsca na skrupuły. Nic bardziej mylnego. W każdej sytuacji istnieje dobre rozwiązanie. Jeśli zatem chcemy sprzedać samochód powypadkowy, albo z dużym przebiegiem, wymagający częstych napraw, czy też z późno wykrytą wadą fabryczną, którą ciężko jest wyeliminować, to należy o tym poinformować kupującego.
Częste praktyki sprzedających pokazują, że niesprawne samochody często są „podrasowane”, a po krótkim czasie użytkowania ujawniają się wszystkie usterki, narażające nowego właściciela na kosztowne naprawy. Jeszcze gorzej jest, gdy awaria samochodu nastąpi w trasie, co może skończyć się w najgorszym razie wypadkiem drogowym, kalectwem lub śmiercią podróżujących.
Jeśli więc posiadamy wiedzę na temat stanu technicznego samochodu, który chcemy zbyć, nie wolno takich informacji zataić. Sporo klientów jest zainteresowanych kupnem uszkodzonego samochodu, jego szybką naprawą i odsprzedażą z zyskiem. Decydując się na sprzedaż awaryjnego samochodu, weźmy więc pod uwagę rynek zbytu dla aut uszkodzonych.