Kiedy warto kupować używane części samochodowe?
„Skarbonka bez dna” to określenie bardzo dobrze pasujące do wielu samochodów. Jednym z najpoważniejszych i najbardziej dotkliwych wydatków są te związane z naprawami. Części samochodowe z pewnością nie tanieją, a robocizna staje się coraz droższa. Na cenę pracy mechaników nie mamy wpływu, ale na to, ile wydamy na daną część – już tak. Zobaczmy, kiedy kupowanie używanych części samochodowych jest uzasadnione.
Dlaczego warto – trzy powody
Wydaje się, że każdy samochód, który przekroczy bramy stacji demontażu pojazdów, nieodwołalnie kończy swój żywot. Faktycznie, skasowane samochody są rozbierane i koniec końców przestają istnieć. Niemniej jednak ich poszczególne części wracają do obiegu, w którym mogą trwać przez długie lata. Używane części samochodowe są dobrą alternatywą dla nieoryginalnych zamienników, których jakość bywa bardzo różna.
Drugim argumentem przemawiającym za wyborem części ze złomu jest dostępność niektórych podzespołów. Nie chodzi wcale o sytuację, gdy jeździmy zabytkiem. Kłopoty z dostaniem pewnych elementów to niekiedy domena aut nowszych, niż nam się wydaje. W najgorszej sytuacji są kierowcy aut kilkunastoletnich bądź nieco starszych, którzy z jakiegoś powodu zmuszeni są kupić detal zdobiący karoserię bądź wnętrze. Okazuje się wówczas, że w serwisach potrzebna część jest zupełnie niedostępna, a jeśli już się trafi, kosztuje zbyt dużo.
Trzeci powód to oczywiście cena. Używane części samochodowe kosztują zwykle znacznie mniej niż te z autoryzowanych stacji. Możemy być pewni, że wybrana przez nas auto kasacja części ma dość dużo, a ich ceny nie należą do wysokich. Zakupy w autozłomach są bezpieczne. Mamy całkowitą pewność, że kupujemy produkt sprawny i w stu procentach oryginalny. W dobie rosnących wydatków właściciele samochodów coraz częściej odwiedzają złomowiska.
Co warto kupić?
Recykling pojazdów zaczyna się od opróżnienia ich z płynów eksploatacyjnych. „Suche” auto trafia na plac bądź bezpośrednio na demontaż. Wymontowane części są starannie selekcjonowane. Do sprzedaży trafiają tylko te, które są sprawne. Koncesjonowana auto kasacja części oferuje w dobrym stanie. Do tych, które warto wybrać, należą:
– szyby,
– lusterka,
– zderzaki,
– listwy i nakładki,
– spojlery,
– elementy silnika,
– niektóre elementy układu napędowego oraz zawieszenia,
– lampy, reflektory, klosze,
– felgi,
– elementy wnętrza.
Tego na złomie nie kupimy
Co ciekawe, części, którymi szroty nie mogą handlować, zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 28 września 2005 roku (D.U. Nr 201). Mowa tam głównie o elementach, od których zależy bezpieczeństwo nasze i innych, a które ulegają naturalnemu zużyciu. Na koncesjonowanym auto złomie nie kupimy zatem tarcz i klocków hamulcowych, pasów bezpieczeństwa ani fragmentów takich jak ABS, ESP itp. W poprzednim akapicie wspomnieliśmy, że punkt kasacji sprzeda nam wybrane elementy zawieszenia, ale z całą pewnością nie należą do nich sworznie czy przeguby. Nic nie wyjdzie także z prób zakupu katalizatora, przewodów paliwowych i, co oczywiste, płynów eksploatacyjnych.